Reklama
reklama

Funkcionalistickou zastávku na Obilním trhu možná promění v Tram Café

Za 140 tisíc koupí městská část Brno – střed od brněnského dopravního podniku zastávku s toaletami pod zemí na Obilním trhu. Na jaře ji chce začít opravovat a vytvořit v ní kavárnu. První zákazníci se do ní podívají pravděpodobně na podzim.

Je neudržovaná a špinavá. Je ale také první funkcionalistou stavbou, kterou téměř před sedmdesáti lety architekt Oskar Poříska navrhl v jihomoravské metropoli. Řeč je o zastávce na Obilním trhu. Radnice ještě čeká na vyjádření památkářů a hygieniků, jestli je možné kavárnu v zastávce zřídit. Pokud dostanou zamítavé stanovisko, zastávce se dočká pouze opravy.

Kavárnu nabídne radnice ji k pronájmu a zájem o ni má například občanské sdružení Práh, které pomáhá lidem s duševními nemocemi. To provozuje tréninkovou kavárnu v Galerii Vaňkovka. Podobný projekt by chtěli udělat i na Obilním trhu. Sdružení uvažuje i o tom, že v kavárně zájemcům nabídne poradenské služby.

Zastávka chátrá od osmdesátých let, veřejné toalety nefungují. "Současná zastávka je pro nás problém. Často ji napadají vandalové, neustále musíme odstraňovat nelegální plakáty a nová graffiti," uvedla mluvčí Dopravního podniku Linda Hailichová.

Projekt na její oživení navrhli městu před dvěma lety architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahla z architektonické kanceláře RAW. Vymysleli kavárnu Tram Café. Hlavním prvkem upravené stavby bude sklo. Kavárna také připomene historii městské hromadné dopravy. Lidé se posadí do kožených křesel ze starých tramvají, nad barem budou viset kožená madla ze starých dopravních prostředků. Stěny kavárny ozdobí historické fotografie s tematikou městské hromadné dopravy. Bude z víc cítit dopravní nostalgie.

Přestavba na kavárnu vyjde na dva miliony korun. Rekonstrukce potrvá nejméně čtyři měsíce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře