Reklama
reklama

Funkcionalistickou zastávku na Obilním trhu možná promění v Tram Café

Za 140 tisíc koupí městská část Brno – střed od brněnského dopravního podniku zastávku s toaletami pod zemí na Obilním trhu. Na jaře ji chce začít opravovat a vytvořit v ní kavárnu. První zákazníci se do ní podívají pravděpodobně na podzim.

Je neudržovaná a špinavá. Je ale také první funkcionalistou stavbou, kterou téměř před sedmdesáti lety architekt Oskar Poříska navrhl v jihomoravské metropoli. Řeč je o zastávce na Obilním trhu. Radnice ještě čeká na vyjádření památkářů a hygieniků, jestli je možné kavárnu v zastávce zřídit. Pokud dostanou zamítavé stanovisko, zastávce se dočká pouze opravy.

Kavárnu nabídne radnice ji k pronájmu a zájem o ni má například občanské sdružení Práh, které pomáhá lidem s duševními nemocemi. To provozuje tréninkovou kavárnu v Galerii Vaňkovka. Podobný projekt by chtěli udělat i na Obilním trhu. Sdružení uvažuje i o tom, že v kavárně zájemcům nabídne poradenské služby.

Zastávka chátrá od osmdesátých let, veřejné toalety nefungují. "Současná zastávka je pro nás problém. Často ji napadají vandalové, neustále musíme odstraňovat nelegální plakáty a nová graffiti," uvedla mluvčí Dopravního podniku Linda Hailichová.

Projekt na její oživení navrhli městu před dvěma lety architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahla z architektonické kanceláře RAW. Vymysleli kavárnu Tram Café. Hlavním prvkem upravené stavby bude sklo. Kavárna také připomene historii městské hromadné dopravy. Lidé se posadí do kožených křesel ze starých tramvají, nad barem budou viset kožená madla ze starých dopravních prostředků. Stěny kavárny ozdobí historické fotografie s tematikou městské hromadné dopravy. Bude z víc cítit dopravní nostalgie.

Přestavba na kavárnu vyjde na dva miliony korun. Rekonstrukce potrvá nejméně čtyři měsíce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře