Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Zpěvák Maxa v roli svatého Martina otevřel v Brně letošní vína

V Brně se dnes začaly otevírat lahve mladých vín a na náměstí Svobody začaly v 11 hodin a 11 minut Svatomartinské slavnosti. První lahve vína přinesl průvod v čele se zpěvákem Martinem Maxou v roli svatého Martina z katedrály na Petrově na náměstí Svobody, kde místní kněz vínu požehnal. Na náměstí mladá vína ochutnávaly tisíce lidí. Svatomartinské slavnosti se ale konají na mnoha místech po celém Česku a kromě vína jsou spjaty s tradičními pokrmy, především s pečenou husou.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Vinaři doporučují, aby se mladá vína vypila do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.

Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský (bílá vína) nebo Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise. Komise naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence) a celkový dojem z vína.

Na trhu letos bude kolem dvou milionů lahví Svatomartinských vín. Letošním přísnějším hodnocením prošlo 116 vinařství s 356 víny, což je o 24 méně než loni. Naopak akcí spojených se Svatomartinskými víny přibývá.

Tradičně nejvíce bude odrůdy Müller Thurgau od 94 vinařů, následuje 41 vzorků Muškátu moravského a 22 Veltlínských červených raných. Růžových vín vinaři dodají nejvíce Svatovavřineckého, a to 67, u červených vede Modrý Portugal se 60 vzorky. V Brně dnes mohli lidé ochutnat plnou stovku vzorků. Víno, které dostalo požehnání z pódia lidem rozlévali zpěváci Jožka Šmukař a Martin Maxa.

"To víno je výborné, svěží, krásně voní. Je tu nádherná atmosféra, vyplatí se zajít na náměstí Svobody ochutnat a pobavit se," uvedla po ochutnávce Jana Smoloňová. Lidé si na náměstí mohli koupit za 150 korun skleničku, ke teré dostali osm tolarů na ochutnávku 8 vzorků vína. Když si tolary dokoupili, mohli ochutnávat dál.

Svatomartinská tradice podzimního hodování je spjata také s kulinářskými specialitami, hlavně s posvícenskou husou, kterou často nabízejí restaurace. V Brně se ke svatomartinským hodům přidala necelá dvacítka restaurací.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře