Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Sochy v ulicích ukazují příběhy z dějin Brna

Čtrnáct uměleckých artefaktů ve veřejném prostoru města Brna od čtrnácti českých i zahraničních výtvarných umělců, připomíná čtrnáct lidských příběhů, do nichž zasáhly historické události 20. století, a které zanechaly významné stopy, jak v dějinách města Brna, tak i v osudech jeho obyvatel. To je čtvrtý ročník mezinárodní přehlídky současné sochařské tvorby v ulicích Brna nazvané Brno Art Open – Sochy v ulicích. Přehlídka má podtitul Na hraně příběhu.

„Je známo, že ve městě, které cíleně investuje do svého veřejného prostoru, snaží se jej obohatit a zkrášlit, roste kvalita života. Samo město pak také stoupá na žebříčku oblíbenosti – mezi starousedlíky, potenciálními obyvateli i návštěvníky. Těší mě, že i díky přehlídce Sochy v ulicích se k takovým městům řadí také Brno,“ říká primátor Brna Roman Onderka.

 

Ambicí organizátorů výstavy není pouze ilustrovat historická fakta, ale jejich poselství především přenést do současnosti. Brněnská spisovatelka Kateřina Tučková umělecky zpracovala čtrnáct příběhů lemujících místní dějiny dvacátého století – s bojem za českou univerzitu na počátku a studentskou revoltou proti komunistickému režimu na samém sklonku milénia. Těch se následně chopili oslovení výtvarníci.

 

Organizátoři přehlídky tradičně přicházejí s novým, neotřelým nápadem, jak publikum chvátající za požitky moderní doby – zastavit a přimět k dialogu s uměleckým dílem. Prezentované příběhy mohou být závažností a tíží svého obsahu občas drtivé, svým imaginativním ztvárněním jsou ale povznášející.

 

  

 

  

 

  

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře