Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Sochy v ulicích ukazují příběhy z dějin Brna

Čtrnáct uměleckých artefaktů ve veřejném prostoru města Brna od čtrnácti českých i zahraničních výtvarných umělců, připomíná čtrnáct lidských příběhů, do nichž zasáhly historické události 20. století, a které zanechaly významné stopy, jak v dějinách města Brna, tak i v osudech jeho obyvatel. To je čtvrtý ročník mezinárodní přehlídky současné sochařské tvorby v ulicích Brna nazvané Brno Art Open – Sochy v ulicích. Přehlídka má podtitul Na hraně příběhu.

„Je známo, že ve městě, které cíleně investuje do svého veřejného prostoru, snaží se jej obohatit a zkrášlit, roste kvalita života. Samo město pak také stoupá na žebříčku oblíbenosti – mezi starousedlíky, potenciálními obyvateli i návštěvníky. Těší mě, že i díky přehlídce Sochy v ulicích se k takovým městům řadí také Brno,“ říká primátor Brna Roman Onderka.

 

Ambicí organizátorů výstavy není pouze ilustrovat historická fakta, ale jejich poselství především přenést do současnosti. Brněnská spisovatelka Kateřina Tučková umělecky zpracovala čtrnáct příběhů lemujících místní dějiny dvacátého století – s bojem za českou univerzitu na počátku a studentskou revoltou proti komunistickému režimu na samém sklonku milénia. Těch se následně chopili oslovení výtvarníci.

 

Organizátoři přehlídky tradičně přicházejí s novým, neotřelým nápadem, jak publikum chvátající za požitky moderní doby – zastavit a přimět k dialogu s uměleckým dílem. Prezentované příběhy mohou být závažností a tíží svého obsahu občas drtivé, svým imaginativním ztvárněním jsou ale povznášející.

 

  

 

  

 

  

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře