Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Sochy v ulicích ukazují příběhy z dějin Brna

Čtrnáct uměleckých artefaktů ve veřejném prostoru města Brna od čtrnácti českých i zahraničních výtvarných umělců, připomíná čtrnáct lidských příběhů, do nichž zasáhly historické události 20. století, a které zanechaly významné stopy, jak v dějinách města Brna, tak i v osudech jeho obyvatel. To je čtvrtý ročník mezinárodní přehlídky současné sochařské tvorby v ulicích Brna nazvané Brno Art Open – Sochy v ulicích. Přehlídka má podtitul Na hraně příběhu.

„Je známo, že ve městě, které cíleně investuje do svého veřejného prostoru, snaží se jej obohatit a zkrášlit, roste kvalita života. Samo město pak také stoupá na žebříčku oblíbenosti – mezi starousedlíky, potenciálními obyvateli i návštěvníky. Těší mě, že i díky přehlídce Sochy v ulicích se k takovým městům řadí také Brno,“ říká primátor Brna Roman Onderka.

 

Ambicí organizátorů výstavy není pouze ilustrovat historická fakta, ale jejich poselství především přenést do současnosti. Brněnská spisovatelka Kateřina Tučková umělecky zpracovala čtrnáct příběhů lemujících místní dějiny dvacátého století – s bojem za českou univerzitu na počátku a studentskou revoltou proti komunistickému režimu na samém sklonku milénia. Těch se následně chopili oslovení výtvarníci.

 

Organizátoři přehlídky tradičně přicházejí s novým, neotřelým nápadem, jak publikum chvátající za požitky moderní doby – zastavit a přimět k dialogu s uměleckým dílem. Prezentované příběhy mohou být závažností a tíží svého obsahu občas drtivé, svým imaginativním ztvárněním jsou ale povznášející.

 

  

 

  

 

  

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře