Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Pod hradem Špilberk zasadili ve vinici první sazenice révy

Rulandské šedé a ryzlink rýnský. Tyto dvě odrůdy vína porostou ve vinohradu přímo v centru Brna na jižním svahu hradu Špilberk. Členové sdružení, které vinohrad prosadilo, už začali na kopci pracovat. Dnes zasadili společně s představiteli města a dětmi z mateřské školy Zdislava první sazenice. První „Víno ze Špilberku“ by mohli lidé ochutnat za tři roky.

Na obnovení vinice na Špilberku vysazením 420 hlav révy s jednoduše zapamatovatelným názvem, Vinice na Špilberku, se s městem dohodlo sdružení Vinice Špilberk. Vinice vznikla na jižním svahu hradu, tedy nad ulicí Pellicova. Město uzavřelo smlouvu se spolkem až do roku 2033. "Když jsme byl v Paříži na Montmartru, a viděl jsem místní vinici, řekl jsem si, že by taková vinice nebyla marná v Brně. Myšlenku jsme potom rozvinuli s kamarády a začali na ní společně s magistrátem pracovat," hovořil Jiří Nečas o prvním impulsu stavět vinici pod hradem Špilberk.

Pro realizaci vinice uvolnil magistrát částku 200 tisíc korun. Na vybudování nové vinice dohlídl Odbor životního prostředí a lidé z Veřejné zeleně města Brna. Ti také upravili pozemek pro vinici tak, aby vyhovoval novému účelu. Odstranili šeříky a z akátových tyček postavili hrázky, které slouží jako protierozní štít.

„Půjde o obnovenou tradici v místech jižního svahu Špilberku, kde vinice v minulosti už existovaly. Lidé se na svých procházkách budou moci osvěžit pohledem na tradiční rostlinu Jižní Moravy a připomenout si někdejší podobu „zelených“ míst v Brně,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

„Ve spolupráci s městskou organizací Veřejná zeleň města Brna, Odborem životního prostředí Magistrátu města Brna a spolkem Vinice na Špilberku jsme připravili dohodu o založení a provozování vinice. Cílem je návrat k tradici pěstování vinné révy uprostřed města. Víno, které vzejde z této vinice, bude sloužit k propagaci města Brna jako centra jižní Moravy, pro niž je víno symbolem a ústředním produktem,“ řekl primátor města Brna Roman Onderka. Město podle dohody z úrody získá 30 procent produkce vína.

Brno už dva obecní vinohrady má. První vznikl v roce 2004 na Vinohradech a druhý v roce 2007 v Bohunicích. Oproti Paříži není vinice pod Špilberkem ohrazená. Lidé ze spolku proto doufají, že se nestane terčem vandalů.

Může vinice na Špilberku plnit také naučně-vzdělávací účel, jako vinice Svaté Kláry v Praze Tróji? Město s tím zatím nepočítá. Pokud se totiž někdy v budoucnu úspěšně vypěstují a sklidí hrozny, víno se uplatní částečně pro reprezentaci města a částečně v malém dárkovém balení v Info centru Brna, pro návštěvníky a turisty a jako rarita „Víno ze Špilberku“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře