Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Palác Chlumeckých otevřel. Oblékl si moderní kabát

Celkem 400 milionů korun zaplatila společnost Magnum za koupi a rekonstrukci paláce Chlumeckých v centru Brna. V přízemí domu a prvním patře se dnes otevřely obchody, v další patrech jsou kanceláře a byty. Z původně historického domu toho ale moc nezbylo. Zachován zůstal jen erb rodu Chlumeckých na vnější fasádě a madona na stěně uvnitř domu.

Z České ulice už definitivně zmizelo obrovské staveniště, jeřáb i lávka. Za téměř dva roky dům na České 6, známém mezi Brňany jako palác Chlumeckých a méně známém pod názvem Anenský dvůr, úplně změnil tvář.  Brněnská developerská a investiční společnost MAGNUM tento dům koupila v roce 2010 a v roce 2012 zahájila rozsáhlou rekonstrukci paláce. Staticky byl dům narušený, zdi hrozily zřícením, střechou zatékalo.

„Složitá byla logistika stavby. Museli jsme vyřešit, jak z centra města vyvézt tuny suti a navézt potřebný materiál na stavbu,“ uvedl při otevření domu stavitel Lukáš Stloukal.

 V přízemí paláce Chlumeckých jsou obchody, v dalších patrech jsou kanceláře a byty. Dům má vlastní vjezd s 30 parkovacími místy z Jakubské ulice a garáží se zakladačovým systémem. Obchodní prostory a kanceláře jsou už všechny obsazené, lidé v nich najdou například obuv, oblečení, lékárnu, ale i kliniku plastické chirurgie. Dokončení všech 32 bytů firma plánuje během tří až pěti měsíců.

„Jsem rád, že v domě jsou i byty, protože bojujeme s vylidňováním centra města. A jsem rád, že v tomto případě neplatí ani to, že obchodníci odchází do obchodních center na periferii,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Takzvaný palác Chlumeckých je čtyřpatrový dům na půdorysu nepravidelného čtverce, který vyrostl na rozloze čtyř původních středověkých parcel v padesátých letech 19. století. Svůj název dostal od rodiny dvorního rady a majitele velkostatku Antona Johanna Rittera von Chlumetzky, který jej dal postavit jako nájemní dům pro hromadné bydlení. Do dějin Brna se palác zapsal nejvíce tím, že v něm v letech 1907–1942 sídlila redakce Lidových novin, v níž pracovali mimo jiné S. K. Neumann, Rudolf Těsnohlídek, Jiří Mahen, František Gellner, Eduard Bass nebo malíř a grafik Eduard Milén.

Zrekonstruovaný dům si ovšem téměř nic ze své historie nepřipomíná. „Dali jsme domu novou podobu, nového ducha. Nebylo by správné se soustředit pouze na některou část z historie domu. Jeho kořeny spadají do třináctého století. Rekonstrukce byla velkou výzvou,“ uvedl majitel společnosti Magnum Miroslav Vymazal.

Magnum už má za sebou rekonstrukci několika domů v centru města. Jen v České ulici, kde stojí palác Chlumeckých, má už firma za sebou tři projekty, například opravu domu s bývalou jídelnou Sputnik. Opravila i dům v Masarykově ulici, v Orlí ulici postavila Palác Magnum a stojí i za Anenskými terasami.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře