Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Palác Chlumeckých otevřel. Oblékl si moderní kabát

Celkem 400 milionů korun zaplatila společnost Magnum za koupi a rekonstrukci paláce Chlumeckých v centru Brna. V přízemí domu a prvním patře se dnes otevřely obchody, v další patrech jsou kanceláře a byty. Z původně historického domu toho ale moc nezbylo. Zachován zůstal jen erb rodu Chlumeckých na vnější fasádě a madona na stěně uvnitř domu.

Z České ulice už definitivně zmizelo obrovské staveniště, jeřáb i lávka. Za téměř dva roky dům na České 6, známém mezi Brňany jako palác Chlumeckých a méně známém pod názvem Anenský dvůr, úplně změnil tvář.  Brněnská developerská a investiční společnost MAGNUM tento dům koupila v roce 2010 a v roce 2012 zahájila rozsáhlou rekonstrukci paláce. Staticky byl dům narušený, zdi hrozily zřícením, střechou zatékalo.

„Složitá byla logistika stavby. Museli jsme vyřešit, jak z centra města vyvézt tuny suti a navézt potřebný materiál na stavbu,“ uvedl při otevření domu stavitel Lukáš Stloukal.

 V přízemí paláce Chlumeckých jsou obchody, v dalších patrech jsou kanceláře a byty. Dům má vlastní vjezd s 30 parkovacími místy z Jakubské ulice a garáží se zakladačovým systémem. Obchodní prostory a kanceláře jsou už všechny obsazené, lidé v nich najdou například obuv, oblečení, lékárnu, ale i kliniku plastické chirurgie. Dokončení všech 32 bytů firma plánuje během tří až pěti měsíců.

„Jsem rád, že v domě jsou i byty, protože bojujeme s vylidňováním centra města. A jsem rád, že v tomto případě neplatí ani to, že obchodníci odchází do obchodních center na periferii,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Takzvaný palác Chlumeckých je čtyřpatrový dům na půdorysu nepravidelného čtverce, který vyrostl na rozloze čtyř původních středověkých parcel v padesátých letech 19. století. Svůj název dostal od rodiny dvorního rady a majitele velkostatku Antona Johanna Rittera von Chlumetzky, který jej dal postavit jako nájemní dům pro hromadné bydlení. Do dějin Brna se palác zapsal nejvíce tím, že v něm v letech 1907–1942 sídlila redakce Lidových novin, v níž pracovali mimo jiné S. K. Neumann, Rudolf Těsnohlídek, Jiří Mahen, František Gellner, Eduard Bass nebo malíř a grafik Eduard Milén.

Zrekonstruovaný dům si ovšem téměř nic ze své historie nepřipomíná. „Dali jsme domu novou podobu, nového ducha. Nebylo by správné se soustředit pouze na některou část z historie domu. Jeho kořeny spadají do třináctého století. Rekonstrukce byla velkou výzvou,“ uvedl majitel společnosti Magnum Miroslav Vymazal.

Magnum už má za sebou rekonstrukci několika domů v centru města. Jen v České ulici, kde stojí palác Chlumeckých, má už firma za sebou tři projekty, například opravu domu s bývalou jídelnou Sputnik. Opravila i dům v Masarykově ulici, v Orlí ulici postavila Palác Magnum a stojí i za Anenskými terasami.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře