Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Palác Chlumeckých otevřel. Oblékl si moderní kabát

Celkem 400 milionů korun zaplatila společnost Magnum za koupi a rekonstrukci paláce Chlumeckých v centru Brna. V přízemí domu a prvním patře se dnes otevřely obchody, v další patrech jsou kanceláře a byty. Z původně historického domu toho ale moc nezbylo. Zachován zůstal jen erb rodu Chlumeckých na vnější fasádě a madona na stěně uvnitř domu.

Z České ulice už definitivně zmizelo obrovské staveniště, jeřáb i lávka. Za téměř dva roky dům na České 6, známém mezi Brňany jako palác Chlumeckých a méně známém pod názvem Anenský dvůr, úplně změnil tvář.  Brněnská developerská a investiční společnost MAGNUM tento dům koupila v roce 2010 a v roce 2012 zahájila rozsáhlou rekonstrukci paláce. Staticky byl dům narušený, zdi hrozily zřícením, střechou zatékalo.

„Složitá byla logistika stavby. Museli jsme vyřešit, jak z centra města vyvézt tuny suti a navézt potřebný materiál na stavbu,“ uvedl při otevření domu stavitel Lukáš Stloukal.

 V přízemí paláce Chlumeckých jsou obchody, v dalších patrech jsou kanceláře a byty. Dům má vlastní vjezd s 30 parkovacími místy z Jakubské ulice a garáží se zakladačovým systémem. Obchodní prostory a kanceláře jsou už všechny obsazené, lidé v nich najdou například obuv, oblečení, lékárnu, ale i kliniku plastické chirurgie. Dokončení všech 32 bytů firma plánuje během tří až pěti měsíců.

„Jsem rád, že v domě jsou i byty, protože bojujeme s vylidňováním centra města. A jsem rád, že v tomto případě neplatí ani to, že obchodníci odchází do obchodních center na periferii,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Takzvaný palác Chlumeckých je čtyřpatrový dům na půdorysu nepravidelného čtverce, který vyrostl na rozloze čtyř původních středověkých parcel v padesátých letech 19. století. Svůj název dostal od rodiny dvorního rady a majitele velkostatku Antona Johanna Rittera von Chlumetzky, který jej dal postavit jako nájemní dům pro hromadné bydlení. Do dějin Brna se palác zapsal nejvíce tím, že v něm v letech 1907–1942 sídlila redakce Lidových novin, v níž pracovali mimo jiné S. K. Neumann, Rudolf Těsnohlídek, Jiří Mahen, František Gellner, Eduard Bass nebo malíř a grafik Eduard Milén.

Zrekonstruovaný dům si ovšem téměř nic ze své historie nepřipomíná. „Dali jsme domu novou podobu, nového ducha. Nebylo by správné se soustředit pouze na některou část z historie domu. Jeho kořeny spadají do třináctého století. Rekonstrukce byla velkou výzvou,“ uvedl majitel společnosti Magnum Miroslav Vymazal.

Magnum už má za sebou rekonstrukci několika domů v centru města. Jen v České ulici, kde stojí palác Chlumeckých, má už firma za sebou tři projekty, například opravu domu s bývalou jídelnou Sputnik. Opravila i dům v Masarykově ulici, v Orlí ulici postavila Palác Magnum a stojí i za Anenskými terasami.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře