Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Na vánočních trzích chystají novinky. Skleněnky a zimní kino

Brněnská náměstí - náměstí Svobody a Zelný trh jsou plná. Zatím jen stánků. U těch se dokončují poslední úpravy před tím, než ve městě vypuknou vánoční trhy. Brněnské Vánoce 2013 budou oficiálně zahájeny v pátek o půl páté odpoledne. Přesně v 17 hodin se rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody. Zároveň odstartuje tradiční sbírka Českého červeného kříže pod vánočním stromem, jejíž výtěžek je každoročně věnován dětem z dětských domovů.

Na náměstí Svobody bude umístěno 58 dřevěných prodejních stánků, 4 velké gastrokontejnery, pódium, promítací plátno, vánoční strom se sbírkou Českého Červeného kříže, vánoční zvonička a betlém, který bude oproti loňskému roku opět bohatší. Nebudou chybět ani zvířátka ze ZOO Brno umístěná v zoo koutku, Ježíškova pošta a vánoční expres pro nejmenší děti. "Úplnou novinkou letošního adventního času bude každodenní projekce zimního kina na náměstí Svobody," zmínila ředitelka Turistického a informačního centra Petra Kačírková. 

Sortiment stánků se zaměří na stylové vánoční občerstvení, typické řemeslnické produkty a dárkové předměty. Stejně jako loni bude náměstí Svobody členěno na dvě základní zóny: zónu gastronomie a kultury poblíž Morového sloupu a zónu rodinnou u vánočního stromu se sortimentem zaměřeným zejména na rodiny s dětmi. Dominantou náměstí se stane betlém řezbáře Jiřího Halouzky. Oproti loňskému roku se nejen rozroste o další figury, kterých bude přesně 74 plus jedno speciální řezbářské překvapení, ale najdeme v něm po celou dobu adventu i Ježíška. Betlém je pojatý jako scénická vizuální instalace a na náměstí Svobody zůstane až do 30. 12. 2013. Atmosféru okolí betléma budou doplňovat kováři, kteří zde budou předvádět své řemeslnické umění.

Provozní doba trhů bude v adventní době denně od 9 do 21:45 hodin. Každý den vánoční trhy uzavře noční trubač.

Přes náměstí Svobody nepojedou tramvaje, ani na něj od 9 hodin nebudou smět vjíždět auta.

Kulturní program na náměstí je koncipován pro širokou posluchačskou základnu. V dopoledních a brzkých odpoledních hodinách se představí děti ze základních a uměleckých škol a zájmových uskupení, taneční školy a divadla s pohádkami. V odpoledních hodinách se tam budou konat koncerty skupin různých žánrů. Těšit se můžete na klasickou hudbu, jazz, cimbálovou muziku, rock, revivaly, gospelovou i folkovou muziku. Denně je na pořadu dne oblíbené večerníčkové pásmo a následovat ho bude produkce zimního kina.

Brněnské Vánoce 2013 zakončí 23. prosince koncert Big Bandu Gustava Broma a následný ohňostroj „Betlémský sen“ na Nové radnici v 19 hodin, který slavnostně ukončuje nejen Den na Nové radnici, ale tradičně uzavírá veřejný adventní čas.

Pro vánoční akce bude otevřena bude také Radnická ulice, Stará radnice a Brněnské podzemí – Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba.

Na Zelném trhu se pak tradičně uskuteční Vánoce na Zelňáku. Vánoční tržiště zaplní celou plochu Zelného trhu, v provozu bude přes devadesát prodejních míst. „Oproti předešlým ročníkům jsme na základě ohlasů návštěvníků mírně navýšili počet stánků s občerstvením – prodávat se budou punče, svařené víno, medovina, k jídlu pak grilované speciality, zvěřina, placky, topinky, ale i sladkosti,“ představuje část sortimentu starosta Brna - střed Libor Šťástka. Dalším lákadlem akce budou stánky drobných řemeslníků a výrobců. Nabídka dárkových a upomínkových předmětů pro děti i dospělé je neuvěřitelně pestrá: keramika, šperky, výrobky z kůže, ze dřeva či ze skla, hračky, oděvní doplňky nebo práce kovářů a cínařů. Po celou dobu vánočních trhů bude na pódiu probíhat doprovodný kulturní program. Tradiční hudební a divadelní dramaturgii doplní soutěže pro děti, vystoupení škol a školek, ale i začínajících a méně známých hudebníků.

Vánoce na Zelňáku začínají v pátek v 18 hodin, tedy hodinu po rozsvícení stromu na náměstí Svobody.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře