Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Na vánočních trzích chystají novinky. Skleněnky a zimní kino

Brněnská náměstí - náměstí Svobody a Zelný trh jsou plná. Zatím jen stánků. U těch se dokončují poslední úpravy před tím, než ve městě vypuknou vánoční trhy. Brněnské Vánoce 2013 budou oficiálně zahájeny v pátek o půl páté odpoledne. Přesně v 17 hodin se rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody. Zároveň odstartuje tradiční sbírka Českého červeného kříže pod vánočním stromem, jejíž výtěžek je každoročně věnován dětem z dětských domovů.

Na náměstí Svobody bude umístěno 58 dřevěných prodejních stánků, 4 velké gastrokontejnery, pódium, promítací plátno, vánoční strom se sbírkou Českého Červeného kříže, vánoční zvonička a betlém, který bude oproti loňskému roku opět bohatší. Nebudou chybět ani zvířátka ze ZOO Brno umístěná v zoo koutku, Ježíškova pošta a vánoční expres pro nejmenší děti. "Úplnou novinkou letošního adventního času bude každodenní projekce zimního kina na náměstí Svobody," zmínila ředitelka Turistického a informačního centra Petra Kačírková. 

Sortiment stánků se zaměří na stylové vánoční občerstvení, typické řemeslnické produkty a dárkové předměty. Stejně jako loni bude náměstí Svobody členěno na dvě základní zóny: zónu gastronomie a kultury poblíž Morového sloupu a zónu rodinnou u vánočního stromu se sortimentem zaměřeným zejména na rodiny s dětmi. Dominantou náměstí se stane betlém řezbáře Jiřího Halouzky. Oproti loňskému roku se nejen rozroste o další figury, kterých bude přesně 74 plus jedno speciální řezbářské překvapení, ale najdeme v něm po celou dobu adventu i Ježíška. Betlém je pojatý jako scénická vizuální instalace a na náměstí Svobody zůstane až do 30. 12. 2013. Atmosféru okolí betléma budou doplňovat kováři, kteří zde budou předvádět své řemeslnické umění.

Provozní doba trhů bude v adventní době denně od 9 do 21:45 hodin. Každý den vánoční trhy uzavře noční trubač.

Přes náměstí Svobody nepojedou tramvaje, ani na něj od 9 hodin nebudou smět vjíždět auta.

Kulturní program na náměstí je koncipován pro širokou posluchačskou základnu. V dopoledních a brzkých odpoledních hodinách se představí děti ze základních a uměleckých škol a zájmových uskupení, taneční školy a divadla s pohádkami. V odpoledních hodinách se tam budou konat koncerty skupin různých žánrů. Těšit se můžete na klasickou hudbu, jazz, cimbálovou muziku, rock, revivaly, gospelovou i folkovou muziku. Denně je na pořadu dne oblíbené večerníčkové pásmo a následovat ho bude produkce zimního kina.

Brněnské Vánoce 2013 zakončí 23. prosince koncert Big Bandu Gustava Broma a následný ohňostroj „Betlémský sen“ na Nové radnici v 19 hodin, který slavnostně ukončuje nejen Den na Nové radnici, ale tradičně uzavírá veřejný adventní čas.

Pro vánoční akce bude otevřena bude také Radnická ulice, Stará radnice a Brněnské podzemí – Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba.

Na Zelném trhu se pak tradičně uskuteční Vánoce na Zelňáku. Vánoční tržiště zaplní celou plochu Zelného trhu, v provozu bude přes devadesát prodejních míst. „Oproti předešlým ročníkům jsme na základě ohlasů návštěvníků mírně navýšili počet stánků s občerstvením – prodávat se budou punče, svařené víno, medovina, k jídlu pak grilované speciality, zvěřina, placky, topinky, ale i sladkosti,“ představuje část sortimentu starosta Brna - střed Libor Šťástka. Dalším lákadlem akce budou stánky drobných řemeslníků a výrobců. Nabídka dárkových a upomínkových předmětů pro děti i dospělé je neuvěřitelně pestrá: keramika, šperky, výrobky z kůže, ze dřeva či ze skla, hračky, oděvní doplňky nebo práce kovářů a cínařů. Po celou dobu vánočních trhů bude na pódiu probíhat doprovodný kulturní program. Tradiční hudební a divadelní dramaturgii doplní soutěže pro děti, vystoupení škol a školek, ale i začínajících a méně známých hudebníků.

Vánoce na Zelňáku začínají v pátek v 18 hodin, tedy hodinu po rozsvícení stromu na náměstí Svobody.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře