Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Brno má další upravený park v centru města. Koliště

Revitalizovaný park Koliště už mohou od čtvrtka lidé procházet. Park Koliště se opravoval 365 dnů. Dělníci opravili nejen prostor před sochou rudoarmějce a samotnou sochu, ale i park pod Janáčkovým divadlem.

Obsahem revitalizace bylo v případě části u rudoarmějce restaurování celého prostoru pomníku včetně bronzové sochy frontového vojína. V parku okolo rudoarmějce provedli pracovníci sadové úpravy včetně výsadby nové aleje jerlínů v obvodovém chodníku před pomníkem, opravili chodníky a kamenné zídky.

V části u Janáčkova divadla byly dřeviny a trávníky odborně ošetřeny, došlo na opravy cest a chodníků. Vznikly zde dvě zpevněné plochy s herními prvky pro děti. Stávající fontánky byly opraveny a v prostoru druhého odpočívadla postavena fontánka zcela nová. Opravy se dočkali také keramické plastiky.

„Veřejnosti předáváme další oživený, zkrášlený a obnovený park v centru města. Zelená je uprostřed velkoměsta, jako je Brno, barvou nanejvýš vítanou. Máme to štěstí, že Brno má zelených ploch poměrně dost, přesto chci dbát na to, aby jich neubývalo a aby se udržovaly v příjemné formě, která poskytne lidem kontakt s přírodou a prostor pro relaxaci,“ řekl v otevření parku primátor Brna Roman Onderka.

Park Koliště vznikl na místě zbořených hradeb začátkem 19. století a stal se oblíbeným promenádním místem obyvatel Brna. Už tehdy se věnovala velká pozornost osázení parku vzácnými dřevinami, vytvoření odpočinkových zákoutí a ozdobení místa bustami, pomníky a fontánami, dokonce i meteorologickým sloupem s údaji o počasí.

„Jsem přesvědčen, že se o toto dědictví staráme dobře a že poslouží i mnoha dalším generacím obyvatel Brna,“ dodal primátor.

Park Koliště se opravoval 365 dnů. Výstavba začala v červenci 2012, od února do června 2013 byla přerušena a skončila v listopadu 2013. Investor - statutární město Brno – zaplatil 57,2 milionu korun, předpokládaná výše dotace z ROP Jihovýchod bude činit 35,7 milionu korun.

Město investovalo do revitalizací parků za poslední léta více než 280 milionů korun. Šlo především o parky Špilberk, Wilsonův les, Tyršův sad, Denisovy sady, Koliště a Lužánky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře