Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Brno má další upravený park v centru města. Koliště

Revitalizovaný park Koliště už mohou od čtvrtka lidé procházet. Park Koliště se opravoval 365 dnů. Dělníci opravili nejen prostor před sochou rudoarmějce a samotnou sochu, ale i park pod Janáčkovým divadlem.

Obsahem revitalizace bylo v případě části u rudoarmějce restaurování celého prostoru pomníku včetně bronzové sochy frontového vojína. V parku okolo rudoarmějce provedli pracovníci sadové úpravy včetně výsadby nové aleje jerlínů v obvodovém chodníku před pomníkem, opravili chodníky a kamenné zídky.

V části u Janáčkova divadla byly dřeviny a trávníky odborně ošetřeny, došlo na opravy cest a chodníků. Vznikly zde dvě zpevněné plochy s herními prvky pro děti. Stávající fontánky byly opraveny a v prostoru druhého odpočívadla postavena fontánka zcela nová. Opravy se dočkali také keramické plastiky.

„Veřejnosti předáváme další oživený, zkrášlený a obnovený park v centru města. Zelená je uprostřed velkoměsta, jako je Brno, barvou nanejvýš vítanou. Máme to štěstí, že Brno má zelených ploch poměrně dost, přesto chci dbát na to, aby jich neubývalo a aby se udržovaly v příjemné formě, která poskytne lidem kontakt s přírodou a prostor pro relaxaci,“ řekl v otevření parku primátor Brna Roman Onderka.

Park Koliště vznikl na místě zbořených hradeb začátkem 19. století a stal se oblíbeným promenádním místem obyvatel Brna. Už tehdy se věnovala velká pozornost osázení parku vzácnými dřevinami, vytvoření odpočinkových zákoutí a ozdobení místa bustami, pomníky a fontánami, dokonce i meteorologickým sloupem s údaji o počasí.

„Jsem přesvědčen, že se o toto dědictví staráme dobře a že poslouží i mnoha dalším generacím obyvatel Brna,“ dodal primátor.

Park Koliště se opravoval 365 dnů. Výstavba začala v červenci 2012, od února do června 2013 byla přerušena a skončila v listopadu 2013. Investor - statutární město Brno – zaplatil 57,2 milionu korun, předpokládaná výše dotace z ROP Jihovýchod bude činit 35,7 milionu korun.

Město investovalo do revitalizací parků za poslední léta více než 280 milionů korun. Šlo především o parky Špilberk, Wilsonův les, Tyršův sad, Denisovy sady, Koliště a Lužánky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Komentáře