Reklama
reklama

FOTOGALERIE: 400 parkovacích míst je nově u Janáčkova divadla

Dvoupodlažní podzemní parkoviště s téměř čtyřmi stovkami parkovacích míst u Janáčkova divadla, které na pozemcích města postavil soukromý investor, je hotové. Řidiči v něm najdou místa k zaparkování poblíž centra Brna. Parkoviště bude také přímo propojené s foyerem Janáčkova divadla.

V podzemí před Janáčkovým divadlem vznikla dvě patra garáží s kapacitou 400 parkovacích míst. Řidiči do garáží vjedou z Moravského náměstí směrem od ulice Rooseveltova nebo od ulice Koliště. Parkovat mohou v těchto moderních garážích auta s alternativními plynovými pohony a také zde najdou své místo s dobíjecími stanicemi elektromobily, elektroskůtry, a elektrokola.

 „Jsem rád, že město Brno a soukromý investor našli systém nastavení smluv a spolupráce a během krátké doby došlo k vybudování garážových stání 21. století. Technologie garáží je výjimečná, není to žádné provizorium. Garážová stání hlídají kamery, je tam nabíjecí systém pro elektromobily. Návštěvníci divadla bez problému zaparkují, vyjedou výtahem až do předsálí divadla nebo vyjdou po schodech do restaurace. Brno má najednou o čtyři sta parkovacích míst víc,“ uvedl při otevření garáží primátor Brna Roman Onderka.

Výstupy spolu s výtahy jsou realizovány do ulice Rooseveltova – přechodem pro chodce pak na náměstí Svobody lze dojít za pět minut. Druhý výstup je realizován na rozhraní ulic Rooseveltova a Moravské náměstí k tramvajovému uzlu, ze kterého se rozjíždí tramvaje do všech částí Brna. Prostor je vybaven moderními zabezpečovacími prvky, kamerovým systémem, protipožárními hlásiči napojenými přímo na dispečink hasičského sboru Brno. Současně je 24 hodin pod dohledem přítomné služby.

Pro návštěvníky divadla je budován průchod k prosklenému výtahu, který je z úrovně garáží vyveze přímo k šatnám do foyer divadla, nebo po schodišti lze dojít do restaurace Bohéma. Z parkoviště jsou dostupná blízká divadla – divadlo Bolka Polívky na Jezuitské ulici, Městské divadlo a hudební scéna na Lidické ulici a Mahenovo divadlo na Rooseveltově ulici, vše v dosahu 3-5 minut pěší chůze.

Plocha na střeše je investicí Města Brna a je zde vyprojektován shromažďovací a odpočinkový prostor, jehož výstavba by měla začít v květnu příštího roku, s dokončením v  listopadu 2014. Bude zde kromě zeleně realizována fontána s vodní clonou, na kterou budou promítány světelné obrazy a soustava vodních trysek vytvářejících souvislé dvě řady přes celou plochu. „Nad garážemi vznikne odpočinková zóna se zelení a lavičkami a pak bude prostor ucelený. K tomuto kroku přistoupíme na jaře příštího roku,“ přislíbil primátor Brna Roman Onderka.

Vybudování parkovacích garáží stálo 300 milionů korun. Investor počítá, že návratnost investice bude 15 až 20 let. Parkovné je pro rok 2013 stanoveno na 20 korun za hodinu, první půlhodina je zdarma. V roce 2014 bude parkovné 30 korun na 1 hodinu (od 6 do 22 hodin) a 15 korun za 1 hodinu (od 22 do 6 hodin). Čtyřicet míst je určeno i pro rezidenční stání, to bude stát 33 tisíc ročně. "Počítáme s tím, že cena parkovného nepřesáhne ani v budoucích letech 40 korun za hodinu," dodal k ceně parkovného zástupce investora Lukáš Wimětal.

V garážích najdou lidé i veřejné záchody.

Nákladný projekt plánovalo Brno už před čtyřmi lety. Město ale tehdy nenašlo investora. Nakonec Firmě Tymet pronajalo pozemky na dvacet let za tři miliony ročně, navíc si zajistilo předkupní právo při případném prodeji garáží.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře