Reklama
reklama

FOTO: Nový parkovací dům v Kopečné: Garáž sama založí auta do patra

Už od pondělí 2. června si řidiči v Brně mohou vyzkoušet zaparkovat v garážích, které využívají zakladačového systému. Řidič pouze najede s autem na určené místo a automat se už sám postará o zaparkování auta na jedno z 88 míst ve třech věžích parkovacího domu.

Na místě, kde v Kopečné ulici dřív zaparkovalo maximálně patnáct aut, vyrostl parkovací dům, který nabízí hned 88 míst. A navíc pohodlný výstup na ulici Husovu směrem k Denisovým sadům. V těchto místech najdou řidiči v budoucnu i kavárnu s občerstvením. Nový parkovací dům má v Brně jedno prvenství. Zaparkování a vydání auta po zadání příkazu do systému zajišťuje automat bez zásahu řidiče. Každá ze tří parkovacích věží navíc pracuje nezávisle, je tedy možné najednou parkovat tři auta současně.

Příjezd k parkovacímu domu je možný z ulice Hybešova ve směru od vlakového nádraží. K parkovacímu domu přijede řidič podobně, jako k jiným garážím v Brně. Vezme si lístek, otevře se mu závora a pak jen čeká, která z věží parkovacího domu se mu otevře. Poté co vjede do garážových vrat, vystoupí, zamkne auto a vloží lístek do systému, pro řidiče parkování končí. „Samozřejmě určitou schopnost odstavení auta na vyhrazené místo musí řidič mít, ale garážová plocha je dostatečně velká a navíc řidiče navádí parkovací systém, který podobně jako v myčce aut signalizuje popojetí dopředu nebo zastavení,“ popsal parkování manažer projektu parkovacího domu Jan Strmiska.

Pokud při vyzvedávání auta z garáží bude řidič pospíchat, musí počítat s časovou rezervou asi osmi minut. To je totiž doba, za kterou automat přiveze jeho auto z nejvzdálenějšího parkovacího místa do přízemí věže. Odborníci poukazují hlavně na komfortnost parkoviště. „Řidič se nemusí o nic starat. Má auto pod střechou, nehrozí, že někdo jiný auto nabourá nebo dokonce vykrade,“ upozornil Strmiska.

Do parkovacího domu se po odevzdání auta nikdo nedostane. Má to jen jednu nevýhodu. Pokud si tedy řidič nebo ostatní spolucestující v autě něco zapomenou, musí zaplatit za parkování, auto si vyžádat a znovu ho zaparkovat. Parkovací dům je sledován, je napojen na dispečink optickým kabelem.

Za parkovací dům zaplatil investor, Brněnské komunikace, 66 milionů korun. Ještě během výstavby byl dům doplněn o náhradní zdroj energie. Ten zabezpečí nouzový provoz a tedy přístup k vozidlům během případného „blackoutu“.

Parkovací dům bude otevřen 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. „Motoristé se mohou seznámit se s tímto typem parkování v bonusových tarifech 20 korun za hodinu ve špičce, které jsme pro první tři měsíce připravili,“ uvedl generální ředitel společnosti Leoš Chasák. V dalším období budou ceny blízké cenám parkování na povrchových parkovištích. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře