Reklama
reklama

FOTO: Nový parkovací dům v Kopečné: Garáž sama založí auta do patra

Už od pondělí 2. června si řidiči v Brně mohou vyzkoušet zaparkovat v garážích, které využívají zakladačového systému. Řidič pouze najede s autem na určené místo a automat se už sám postará o zaparkování auta na jedno z 88 míst ve třech věžích parkovacího domu.

Na místě, kde v Kopečné ulici dřív zaparkovalo maximálně patnáct aut, vyrostl parkovací dům, který nabízí hned 88 míst. A navíc pohodlný výstup na ulici Husovu směrem k Denisovým sadům. V těchto místech najdou řidiči v budoucnu i kavárnu s občerstvením. Nový parkovací dům má v Brně jedno prvenství. Zaparkování a vydání auta po zadání příkazu do systému zajišťuje automat bez zásahu řidiče. Každá ze tří parkovacích věží navíc pracuje nezávisle, je tedy možné najednou parkovat tři auta současně.

Příjezd k parkovacímu domu je možný z ulice Hybešova ve směru od vlakového nádraží. K parkovacímu domu přijede řidič podobně, jako k jiným garážím v Brně. Vezme si lístek, otevře se mu závora a pak jen čeká, která z věží parkovacího domu se mu otevře. Poté co vjede do garážových vrat, vystoupí, zamkne auto a vloží lístek do systému, pro řidiče parkování končí. „Samozřejmě určitou schopnost odstavení auta na vyhrazené místo musí řidič mít, ale garážová plocha je dostatečně velká a navíc řidiče navádí parkovací systém, který podobně jako v myčce aut signalizuje popojetí dopředu nebo zastavení,“ popsal parkování manažer projektu parkovacího domu Jan Strmiska.

Pokud při vyzvedávání auta z garáží bude řidič pospíchat, musí počítat s časovou rezervou asi osmi minut. To je totiž doba, za kterou automat přiveze jeho auto z nejvzdálenějšího parkovacího místa do přízemí věže. Odborníci poukazují hlavně na komfortnost parkoviště. „Řidič se nemusí o nic starat. Má auto pod střechou, nehrozí, že někdo jiný auto nabourá nebo dokonce vykrade,“ upozornil Strmiska.

Do parkovacího domu se po odevzdání auta nikdo nedostane. Má to jen jednu nevýhodu. Pokud si tedy řidič nebo ostatní spolucestující v autě něco zapomenou, musí zaplatit za parkování, auto si vyžádat a znovu ho zaparkovat. Parkovací dům je sledován, je napojen na dispečink optickým kabelem.

Za parkovací dům zaplatil investor, Brněnské komunikace, 66 milionů korun. Ještě během výstavby byl dům doplněn o náhradní zdroj energie. Ten zabezpečí nouzový provoz a tedy přístup k vozidlům během případného „blackoutu“.

Parkovací dům bude otevřen 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. „Motoristé se mohou seznámit se s tímto typem parkování v bonusových tarifech 20 korun za hodinu ve špičce, které jsme pro první tři měsíce připravili,“ uvedl generální ředitel společnosti Leoš Chasák. V dalším období budou ceny blízké cenám parkování na povrchových parkovištích. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře