Reklama
reklama

Fenomén zvaný večerka. Přibývají malé prodejny na „rychlý nákup“

Stále více lidí žijících v centru města a jeho bezprostředním okolí má málo času na nakupování. Vítězí dlouhá pracovní doba, koníčky a přátelé. Chytají se toho obchodníci, kteří nabízejí více než jen naprosté nezbytnosti. Na jedné z nejrušnějších brněnských ulic jsou čtyři.

V devadesátých letech se obyvatelům větších měst vyplatilo vědět, kde ve svém nejbližším okolí najdou miniobchůdek, který má v osm večer ještě otevřeno a nabídne aspoň nějaké pečivo. O třiadvacet let později mají supermarkety otevřeno do devíti hodin, ale „večerka“ se jim neříká. Tento název zůstal malým obchůdkům. Podle zástupců velkoobchodů nebo ekonomů jich rychle přibývá i v Brně.

„Stále více lidí pracuje do pozdního odpoledne, na práci navazuje volnočasový program. Hlavně mladí svobodní lidé nechtějí nákupy nijak zvlášť řešit, a přitom nechtějí přijít domů a najít tam chléb s máslem,“ myslí si ekonomka Markéta Kušnírová. Jak ale dodává, rozmach malých obchodů v centru není totéž co rozmach „zlevněnek“.

Jen na Pekařské ulici jsou podobné obchody čtyři, další dva v docházkové vzdálenosti. V jižní části města je zase jeden z obchodů jen pár minut chůze od centra Avion. Podle realitního makléře Martina Pirkla může za rozmachem menších obchodů, kterým mnozí odborníci prorokovali rychlý konec, i změna složení obyvatel centra. „V centru přibývají ekonomicky aktivní mladí lidé, kteří si tu opravují byty ve starých domech. Mají služební auta, ale z práce asi chodí pěšky, protože se málokdy ptají na parkování. Jsou bezdětní, utrácejí za koníčky a mnozí vědí, že když půjdou do hypermarketu, nakoupí věci, pro které tam vůbec nešli. Proto chodí do takzvaných večerek a obchodů nabízejících regionální produkci,“ přemítá Pirkl.

Mnohé „večerky“ provozují Vietnamci, pro které už mají velkoobchodní řetězce speciální nabídky. Tento obor ale láká i nadšence bez zkušeností, kteří nadto fandí farmářům. „Zřídil jsem si prodejnu ve svém domě po měsících studia, co všechno to bude vyžadovat a jak bych se měl chovat, aby si mě lidi nezafixovali jako absolutní nouzovku,“ vysvětluje čtyřicetiletý Zdeněk z Brna. Jeho dům, kdysi bílý, je nyní z poloviny oranžový. Termín „večerka“ se mu ale nelíbí. „Co by pak byl hypermarket, který otevřeno nonstop,“ směje se.

Malé obchody cestou z práce stíhá „obejít“ i pětadvacetiletá Alena Tichá. „Jím zdravě, takže rozhodně nepřeplňuji ledničku trvanlivými věcmi. Jít do sýrárny nebo menšího obchodu pro věci, které se vejdou i do větší kabelky, je lepší než s plnými nákupními taškami, když ani nevím, jestli budu druhý den večeřet doma,“ říká o svém stylu mladá překladatelka. 

Podle Kušnírové se malým obchodníkům vyplatí sledovat trendy a spolupracovat. „Výrobci moštů, domácích sýrů a jiných výrobků, které jsou aktuálně in, jsou rádi za každého maloobchodníka, se kterým se dá domluvit. Stále více lidí zajímá původ potravin, a kde je nakupují,“ říká. Fenomén „pečeme vlastní chléb“ je podle ní toho důkazem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře