Reklama
reklama

Fakulta hledá dobrovolníky pro výzkum využívání chůze v životě

Fyzickou zdatnost a využívání chůze v každodenním životě české populace zkoumají odborníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Aby data co nejlépe odrážela složení společnosti, hledají nyní další respondenty. Dobrovolníci mají příležitost stát se součástí celostátního výzkumu, z něhož se budou odvíjet mimo jiné nová výživová doporučení, a získat zdarma analýzu složení těla, která je standardně zpoplatněna částkou 500 až 1000 korun.

"Chybí nám ještě účastníci z věkové skupiny 40 až 50 let a rádi bychom přilákali více lidí ve věku 20 až 30 let,“ sdělil manažer projektu Jan Cacek.

Šetření zahrnuje dvě sady testů. „Každý z účastníků nejprve odpoví na dotazník a pak jej čekají drobná vyšetření,“ přiblížil Cacek. První sada se orientuje na fyzickou zdatnost, obsahuje čtyři motorické testy, měření vybraných tělesných rozměrů a vyšetření na přístroji In Body, s jehož pomocí se zjišťuje složení těla.

 

Typologie chůze se testuje za pomoci přístroje InoVision. Pro videozáznam techniky chůze se na tělo dobrovolníka připevní 23 reflexních bodů, které umožňují jednodušší vyhodnocení záznamu, je tedy nutné mít s sebou spodní část plavek. Účastník provede pět pokusů přirozenou a pět velmi rychlou chůzí. Součástí této sady testů je také zjišťování úrovně rovnováhy pomocí testu na stabilometrické desce.

 

Obě vyšetření dohromady trvají asi 50 minut a konají se v laboratoři biomotoriky na Fakultě sportovních studií MU na adrese Kamenice 5 v bohunickém kampusu. Dobrovolníci za účast nezískávají finanční odměnu, benefitem pro ně je bezplatné stanovení složení těla. Hlásit se je možné na e-mailu korvas@fsps.muni.cz.

 

Dlouhodobý výzkum už má také první výsledky. Z pilotní studie vyplynulo, že průměrná hodnota body mass indexu české dospělé populace se na pomyslné škále pohybuje v oblasti nadváhy a blíží se spíš k obezitě. Data ukazují, že hůř jsou na tom s množstvím tuku v těle a menším podílem svaloviny ženy. Překvapující pro vědce bylo, že normy převyšují hlavně senioři.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře