Reklama
reklama

Ekohlídky učily u kontejnerů v Brně třídit „nápojáče“, zavedly je i do spalovny

Kam s ním? Pokud by se známá otázka týkala třeba nápojových kartonů například od džusů a mléka, dalo by se na ni odpovědět: Do správného kontejneru. O tom, jak se nápojové kartony třídí a k čemu se pak využívají, se v Brně pokoušely informovat ekologické hlídky. Akce nazvaná Kam s nápojáčem měla podpořit třídění nápojových kartonů v Česku.

Tříčlenné ekohlídky informovaly lidi o správném třídění nápojových kartonů a odměňovaly drobnými dárky z recyklovaných materiálů každého, kdo vhodil do správné – v Brně žluté – nádoby použité kartony.

Navíc se zájemci mohou zúčastnit soutěže o fotoaparát, tablet či mobilní telefon. Stačí poslat snímek s tím, jak vyhazují nápojový karton do správného kontejneru, a zodpovědět jako první správně kontrolní otázku. Vyhrát mohou i hlavní cenu – eurovíkend ve Stockholmu. Podrobné informace jsou zveřejněny na webových stránkách kamsnapojacem.cz .

Zájemci se také mohli v rámci kampaně podívat do dotřiďovací linky Sako Brno v areálu spalovny.  Právě u této společnosti si sběr, svoz a třídění nápojových kartonů objednává město Brno.

„V Česku se ročně spotřebuje zhruba 17 tisíc tun nápojových kartonů, ale z toho se vytřídí a zrecykluje jen asi 20 procent,“ říká Martin Lochovský z neziskové společnosti EKO-KOM, která zajišťuje systém třídění, recyklace a využití obalového odpadu v Česku.

Propagaci třídění nápojových kartonů se věnuje také město Brno a společnost Sako Brno. Vítají ji i sami výrobci kartonů. „V oblasti recyklace jsme si jako součást naší strategie pro rok 2020 stanovili velmi ambiciózní cíle: celkově chceme dosáhnout 40 procent recyklace nápojových kartonů,“ uvedla Hana Zmítková ze společnosti Tetra Pak.

Zrecyklované nápojové kartony využívají zejména papírny kvůli dlouhému vláknu, které tvoří základ obalu (asi 75 procent) – je cennou surovinou při výrobě papíru. Další metodou je kartony rozdrtit a teplem slisovat na desky podobné dřevotřísce. Z nich se dají stavět domy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře