Reklama
reklama

Ekohlídky učily u kontejnerů v Brně třídit „nápojáče“, zavedly je i do spalovny

Kam s ním? Pokud by se známá otázka týkala třeba nápojových kartonů například od džusů a mléka, dalo by se na ni odpovědět: Do správného kontejneru. O tom, jak se nápojové kartony třídí a k čemu se pak využívají, se v Brně pokoušely informovat ekologické hlídky. Akce nazvaná Kam s nápojáčem měla podpořit třídění nápojových kartonů v Česku.

Tříčlenné ekohlídky informovaly lidi o správném třídění nápojových kartonů a odměňovaly drobnými dárky z recyklovaných materiálů každého, kdo vhodil do správné – v Brně žluté – nádoby použité kartony.

Navíc se zájemci mohou zúčastnit soutěže o fotoaparát, tablet či mobilní telefon. Stačí poslat snímek s tím, jak vyhazují nápojový karton do správného kontejneru, a zodpovědět jako první správně kontrolní otázku. Vyhrát mohou i hlavní cenu – eurovíkend ve Stockholmu. Podrobné informace jsou zveřejněny na webových stránkách kamsnapojacem.cz .

Zájemci se také mohli v rámci kampaně podívat do dotřiďovací linky Sako Brno v areálu spalovny.  Právě u této společnosti si sběr, svoz a třídění nápojových kartonů objednává město Brno.

„V Česku se ročně spotřebuje zhruba 17 tisíc tun nápojových kartonů, ale z toho se vytřídí a zrecykluje jen asi 20 procent,“ říká Martin Lochovský z neziskové společnosti EKO-KOM, která zajišťuje systém třídění, recyklace a využití obalového odpadu v Česku.

Propagaci třídění nápojových kartonů se věnuje také město Brno a společnost Sako Brno. Vítají ji i sami výrobci kartonů. „V oblasti recyklace jsme si jako součást naší strategie pro rok 2020 stanovili velmi ambiciózní cíle: celkově chceme dosáhnout 40 procent recyklace nápojových kartonů,“ uvedla Hana Zmítková ze společnosti Tetra Pak.

Zrecyklované nápojové kartony využívají zejména papírny kvůli dlouhému vláknu, které tvoří základ obalu (asi 75 procent) – je cennou surovinou při výrobě papíru. Další metodou je kartony rozdrtit a teplem slisovat na desky podobné dřevotřísce. Z nich se dají stavět domy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře