Reklama
reklama

Dvě nové tramvajové tratě v Brně? Na Kamechy a ke kampusu snad do roku 2020

Kolem roku 2020 by se lidé, kteří v Brně jezdí autobusy k univerzitnímu kampusu v Bohunicích nebo do nového sídliště Kamechy, mohli dočkat spojení do těchto míst po kolejích. Na prodloužení tramvajových tratí nyní vzniká investiční záměr.

Až 1,6 miliardy korun bude stát stavba dvou nových tramvajových tratí v Brně. Do roku 2020 by se jich mohli dočkat obyvatelé stále se rozšiřujícího sídliště mezi Bystrcí a Žebětínem - Kamech a také lidé, kteří cestují k univerzitnímu kampusu v Bohunicích. Na prodloužení tramvajové tratě ale stále netrpělivě čekají také obyvatelé brněnské Lesné.

Trať do sídliště Kamechy bude prodloužením stávající trati z bystrcké konečné Ečerova. „Zvolili jsme variantu, v níž tramvaj v blízkosti ulice Teyschlovy vjede do tunelu a za ním pojede koridorem uprostřed sídliště. Trať bude zakončena smyčkou u žebětínského rybníka,“ popsal náměstek primátora Robert Kotzian. Tramvaj využijí hlavně obyvatelé Kamech, ale také Žebětína a prodloužení trati bude stát 700 milionů korun.

Druhá plánovaná trať odbočí v Bohunicích ze stávající trati u zastávky Osová k univerzitnímu kampusu. Odborníci v tomto případě vybírali z pěti variant trati a také tam projede tramvaj tunelem. Konečnou zastávku bude mít u Fakulty sportovních studií.  Jde o nejpotřebnější prodloužení tramvajové trati v Brně. Do kampusu totiž jezdí denně třicet tisíc lidí. Prodloužení ke kampusu bude mít v ranním provozu jednu výhodu: lidé jedoucí do kampusu obsadí tramvaje, které vozí obyvatele ze sídliště, ale do něj jezdí prázdné. Trať bude zakončená úvratí podobně jako v Líšni, což znamená, že na ni budou moci jezdit pouze obousměrné tramvaje.

Dopravní podnik všechny plány na rozšiřování sítě vítá. Tramvaj je mezi lidmi totiž víc oblíbená než autobus a navíc provoz tramvají je levnější než u autobusů. „Investičně se jedná o náročné projekty, které však po dokončení mohou přinést velké úspory provozních nákladů. Umožní totiž výrazně redukovat souběžnou, respektive překryvnou, síť autobusových linek. Otevření každého nového úseku přináší v dané lokalitě také změnu v chování obyvatel. Velmi rychle přechází od využívání individuální dopravy ve prospěch dopravy veřejné,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová s tím, že tramvajová doprava má v brněnské městské hromadné dopravě postavení páteřního subsystému a všechny oblasti napojené na tramvajovou dopravu mají komfortní a rychlé spojení do centra města.

Během měsíce by radní měli vypracovaný investiční záměr schválit. Rok potrvá vypracování dokumentů pro územní rozhodnutí, dalšího půl roku jeho získání. Přípravy by měly trvat tři až čtyři roky a poté by se mohlo stavět. „Záleží na penězích. V programovacím období Evropské unie mezi lety 2014 až 2020 ale jsou dotační prostředky na městské kolejové stavby. Doufám, že budeme v žádostech o dotaci na obě tratě úspěšní,“ dodal Kotzian.

V Brně se ale také mluví o prodloužení tramvajových kolejí ze Štefánikovy čtvrti na Lesnou nebo obnovení tratě do staré Líšně v lokalitě Holzova. Samostatnou kategorií je pak tramvajová trať v ulici Plotní. Na tuto trať pak také navážou tramvajové tratě obsluhující jižní centrum, včetně nového nádraží.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře