Reklama
reklama

Dožínky se v Brně uskuteční na náměstích. Nebudou chybět kroje a jarmark

Jihomoravské dožínky se uskuteční v neděli v Brně na náměstí Svobody a Moravském náměstí. Letos se konají již po desáté a jsou nejen tradiční oslavou úrody na krajské úrovni, ale zejména pomáhají propagaci regionálních produktů od jihomoravských výrobců, jsou jedinečnou příležitostí pro prezentaci zemědělců a v neposlední řadě ukázkou folklórních tradic.

Letošní ročník se koná poprvé ve spolupráci s Mezinárodním folklórním festivalem v Brně. Součástí slavnosti je jarmark lidových řemesel a dožínkový trh, ukázka různých druhů hospodářských zvířat a zemědělských strojů, přehlídka moderní i historické hasičské techniky, včetně koněspřežných stříkaček.

„Cílem akce je zviditelnit naše regionální zemědělství a jeho kvalitní produkty, přiblížit je tak veřejnosti a zdůraznit tradiční význam zemědělství pro náš kraj, s čímž souvisí rovněž podpora zachovávání folklorních tradic a venkovského způsobu života,“  uvedla mluvčí kraje Denisa Kapitančíková.

Dožínkový průvod vyjde 13:30 z Mendlova náměstí a bude zakončen na Náměstí Svobody.

V doprovodném programu je zařazen také provoz historické a pivní tramvaje, atrakce a hry pro děti. Významnou součástí venkovského života je i činnost sborů dobrovolných hasičů. Divácky velmi atraktivní část Jihomoravských dožínek bývá vždy ukázka dobrovolných hasičů s historickými ručními koněspřežnými stříkačkami. Na Moravském náměstí budou předvedeny vozy dobrovolných hasičů z Kanic, Ořechova, Vilémovic a Neslovic, historický hasičský vůz Chevrolet z Pozořic, Buick z Komína a Austro-Daimler z Lysic. Sbor hasičů z Velkých Opatovic předvede také zásah dětského hasičského družstva.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře