Reklama
reklama

Dotkni se vědy. Hravá výstava Masarykovy univerzity o vědcích a bádání

Výstavu s názvem Dotkni se vědy plnou současných i historických badatelských postřehů připravila Masarykova univerzita ke svému výročí založení v roce 1919. Akce potrvá od 26. března do 26. června v prostorách Univerzitního Kampusu Bohunice.

Výstava se skládá ze zhruba 40 panelů přibližujících historické osobnosti, vědecké úspěchy univerzity a také nejnovější výzkumy a poznatky badatelů univerzity z oblasti genetiky, kardiochirurgie, geografie, životního prostředí, chemie nebo práva. Návštěvníci se dozvědí například to, proč je Brno světovou kolébkou genetiky, co daroval Leoš Janáček univerzitě nebo k čemu sloužily tajemné psychologické přístroje.

Zájemci si mohou na některé exponáty také sáhnout, nahlédnout do laboratoří a vyzkoušet si konkrétní pokusy. „Mladší návštěvníci jistě ocení obří pexeso, ve kterém jsou zobrazeny některé obory přírodovědecké fakulty. Můj nejoblíbenější exponát je pak tak zvaný soudní proces. Jedná se o labyrint, ve kterém návštěvník řeší konkrétní trestní případ, a rozhoduje o vině či nevině obžalovaných,“ uvedla jedna z autorek výstavy Zuzana Hanzelková. 

Výstava má tři části. Návštěvníci nejprve nahlédnou do historie, kde se seznámí s největšími vědeckými objevy a osobnostmi univerzity z let 1918–2002. V navazující části zjistí, čemu se aktuálně věnují vědci z MU. Výstavu dotváří interaktivní hry a exponáty na venkovním prostranství.

Expozici k 95. výročí založení univerzity doplní komentované prohlídky a workshopy pro veřejnost, které se uskuteční v průběhu čtyř sobot: 29. března, 26. dubna, 24. května a 21. června. Organizátoři navíc pro návštěvníky chystají hrané scénky, soutěže pro děti i dospělé a ukázky experimentů. Výstava bude přístupná ve všední dny od 12.00 do 17.00 a o víkendech od 10.00 do 17.00. „Na všední dny dopoledne chystáme program pro školy, které se mohou hlásit na prohlídku vědeckých pracovišť i na komentovanou prohlídku expozice,“ doplnila kurátorka výstavy Pavla Hudcová z rektorátu univerzity.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře