Reklama
reklama

Dotkni se vědy. Hravá výstava Masarykovy univerzity o vědcích a bádání

Výstavu s názvem Dotkni se vědy plnou současných i historických badatelských postřehů připravila Masarykova univerzita ke svému výročí založení v roce 1919. Akce potrvá od 26. března do 26. června v prostorách Univerzitního Kampusu Bohunice.

Výstava se skládá ze zhruba 40 panelů přibližujících historické osobnosti, vědecké úspěchy univerzity a také nejnovější výzkumy a poznatky badatelů univerzity z oblasti genetiky, kardiochirurgie, geografie, životního prostředí, chemie nebo práva. Návštěvníci se dozvědí například to, proč je Brno světovou kolébkou genetiky, co daroval Leoš Janáček univerzitě nebo k čemu sloužily tajemné psychologické přístroje.

Zájemci si mohou na některé exponáty také sáhnout, nahlédnout do laboratoří a vyzkoušet si konkrétní pokusy. „Mladší návštěvníci jistě ocení obří pexeso, ve kterém jsou zobrazeny některé obory přírodovědecké fakulty. Můj nejoblíbenější exponát je pak tak zvaný soudní proces. Jedná se o labyrint, ve kterém návštěvník řeší konkrétní trestní případ, a rozhoduje o vině či nevině obžalovaných,“ uvedla jedna z autorek výstavy Zuzana Hanzelková. 

Výstava má tři části. Návštěvníci nejprve nahlédnou do historie, kde se seznámí s největšími vědeckými objevy a osobnostmi univerzity z let 1918–2002. V navazující části zjistí, čemu se aktuálně věnují vědci z MU. Výstavu dotváří interaktivní hry a exponáty na venkovním prostranství.

Expozici k 95. výročí založení univerzity doplní komentované prohlídky a workshopy pro veřejnost, které se uskuteční v průběhu čtyř sobot: 29. března, 26. dubna, 24. května a 21. června. Organizátoři navíc pro návštěvníky chystají hrané scénky, soutěže pro děti i dospělé a ukázky experimentů. Výstava bude přístupná ve všední dny od 12.00 do 17.00 a o víkendech od 10.00 do 17.00. „Na všední dny dopoledne chystáme program pro školy, které se mohou hlásit na prohlídku vědeckých pracovišť i na komentovanou prohlídku expozice,“ doplnila kurátorka výstavy Pavla Hudcová z rektorátu univerzity.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře