Reklama
reklama

Dotkni se vědy. Hravá výstava Masarykovy univerzity o vědcích a bádání

Výstavu s názvem Dotkni se vědy plnou současných i historických badatelských postřehů připravila Masarykova univerzita ke svému výročí založení v roce 1919. Akce potrvá od 26. března do 26. června v prostorách Univerzitního Kampusu Bohunice.

Výstava se skládá ze zhruba 40 panelů přibližujících historické osobnosti, vědecké úspěchy univerzity a také nejnovější výzkumy a poznatky badatelů univerzity z oblasti genetiky, kardiochirurgie, geografie, životního prostředí, chemie nebo práva. Návštěvníci se dozvědí například to, proč je Brno světovou kolébkou genetiky, co daroval Leoš Janáček univerzitě nebo k čemu sloužily tajemné psychologické přístroje.

Zájemci si mohou na některé exponáty také sáhnout, nahlédnout do laboratoří a vyzkoušet si konkrétní pokusy. „Mladší návštěvníci jistě ocení obří pexeso, ve kterém jsou zobrazeny některé obory přírodovědecké fakulty. Můj nejoblíbenější exponát je pak tak zvaný soudní proces. Jedná se o labyrint, ve kterém návštěvník řeší konkrétní trestní případ, a rozhoduje o vině či nevině obžalovaných,“ uvedla jedna z autorek výstavy Zuzana Hanzelková. 

Výstava má tři části. Návštěvníci nejprve nahlédnou do historie, kde se seznámí s největšími vědeckými objevy a osobnostmi univerzity z let 1918–2002. V navazující části zjistí, čemu se aktuálně věnují vědci z MU. Výstavu dotváří interaktivní hry a exponáty na venkovním prostranství.

Expozici k 95. výročí založení univerzity doplní komentované prohlídky a workshopy pro veřejnost, které se uskuteční v průběhu čtyř sobot: 29. března, 26. dubna, 24. května a 21. června. Organizátoři navíc pro návštěvníky chystají hrané scénky, soutěže pro děti i dospělé a ukázky experimentů. Výstava bude přístupná ve všední dny od 12.00 do 17.00 a o víkendech od 10.00 do 17.00. „Na všední dny dopoledne chystáme program pro školy, které se mohou hlásit na prohlídku vědeckých pracovišť i na komentovanou prohlídku expozice,“ doplnila kurátorka výstavy Pavla Hudcová z rektorátu univerzity.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře