Reklama
reklama

Dojíždění naopak. V okresech je pro mladé práce, byty ale ne

Mladí lidé z okresních měst nechtějí bydlet v „mama hotelu“. Pokud ale mají práci, která je baví, nemají se kam odstěhovat. Přibývá proto lidí, kteří bydlí v Brně a dojíždějí do svého rodiště.

Pětadvacetiletý Marian z Vyškova má rád svoji práci a chtěl by ji dělat co nejdéle. Když ale chtěl žít po svém a ve svém, narazil na problém. Na realitních serverech našel jen tři garsonky, jednu horší než druhou. „Nabídka je tragická. Přijde mi, že trh se vůbec nehýbe. Není kde brát,“ vysvětluje muž, který pracuje v místní nadnárodní firmě. Výsledek? Bydlí v Brně a do Vyškova dojíždí, zatímco tisíce lidí to dělají přesně naopak.

Podle Mariana byly byty zašlé, na kuchyňské linky se od jejich instalace nesáhlo. A jeden z domů má špatnou pověst po celém městě. Podle zjištění redaktora Centrum news nepřehání. Například na serveru sreality.cz nebyl minulý týden ve Vyškově k pronájmu ani jeden byt 1+kk. „V Brně mám velice slušnou garsonku, ve Vyškově jsem za dvacet minut. Nejlepší na tom je, že po práci a večer mám všechen luxus města, zatímco lidi z Vyškova se večer vrací do města, kde chcípl pes,“ vysvětluje mladý muž. To může být podle realitního makléře Martina Pirkla jeden z důvodů mizerné nabídky. „V okresních městech se bydlí. Kdo má byt, tak ho většinou sám potřebuje,“ vysvětluje. Jeho kolega, který má na starosti jihomoravské okresy, to potvrzuje. „Pronájmy mám výjimečně. A když už, bývá to hlavně částečně zařízený byt na omezenou dobu, co je majitel v zahraničí. A zájemci by to brali i bez prohlídky,“ říká pod slibem anonymity, kvůli obavám z reakce svého zaměstnavatele.

Stejně jako „brněnský Vyškovan“ svoji bytovou situaci vyřešil mladý zaměstnanec hodonínské nemocnice. „Nemusím utíkat za prací. Já práci mám, jen nemám pořádné bydlení a vyžití. Z platu malý byt v Brně utáhnu a mohl jsem si i vybírat. V Hodoníně bych dělal šílené kompromisy,“ říká. I on oceňuje, že po práci nebo v den volna nemusí nikam jezdit za nákupy, sportem nebo kulturou.

Podle oslovených ekonomů se města sice snaží udržet mladé lidi ve městě a podporovat bytovou výstavbu, ale mají jen omezené možnosti. A pokud jde o komerční pronájmy, neudělají nic. Lidé jako Marian z Vyškova nebo mladý hodonínský zdravotník totiž nečekají, co pro ně udělá město. „Je mi jasné, že až budu byt kupovat, ten rozdíl v ceně mezi Brnem a Hodonínem už bude citelnější,“ krčí rameny druhý jmenovaný. To potvrzuje i finanční poradkyně Ivana Filipová. Podle ní totiž sepjetí mezi velkým městem a okolními městy a vesnicemi už dávno nefunguje jen jedním směrem. „Vzdělaný svobodný muž paradoxně může se svými penězi lépe pracovat ve velkém městě, kde je větší nabídka a prostor pro rozhodování. S nadsázkou řečeno, na malém městě by z nudy po práci mohl začít dělat impulsivní neuvážené nákupy a pořídil si například motorku, zatímco ve městě by jezdil na inlinech,“ uvádí Filipová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře