Reklama
reklama

Dojíždění naopak. V okresech je pro mladé práce, byty ale ne

Mladí lidé z okresních měst nechtějí bydlet v „mama hotelu“. Pokud ale mají práci, která je baví, nemají se kam odstěhovat. Přibývá proto lidí, kteří bydlí v Brně a dojíždějí do svého rodiště.

Pětadvacetiletý Marian z Vyškova má rád svoji práci a chtěl by ji dělat co nejdéle. Když ale chtěl žít po svém a ve svém, narazil na problém. Na realitních serverech našel jen tři garsonky, jednu horší než druhou. „Nabídka je tragická. Přijde mi, že trh se vůbec nehýbe. Není kde brát,“ vysvětluje muž, který pracuje v místní nadnárodní firmě. Výsledek? Bydlí v Brně a do Vyškova dojíždí, zatímco tisíce lidí to dělají přesně naopak.

Podle Mariana byly byty zašlé, na kuchyňské linky se od jejich instalace nesáhlo. A jeden z domů má špatnou pověst po celém městě. Podle zjištění redaktora Centrum news nepřehání. Například na serveru sreality.cz nebyl minulý týden ve Vyškově k pronájmu ani jeden byt 1+kk. „V Brně mám velice slušnou garsonku, ve Vyškově jsem za dvacet minut. Nejlepší na tom je, že po práci a večer mám všechen luxus města, zatímco lidi z Vyškova se večer vrací do města, kde chcípl pes,“ vysvětluje mladý muž. To může být podle realitního makléře Martina Pirkla jeden z důvodů mizerné nabídky. „V okresních městech se bydlí. Kdo má byt, tak ho většinou sám potřebuje,“ vysvětluje. Jeho kolega, který má na starosti jihomoravské okresy, to potvrzuje. „Pronájmy mám výjimečně. A když už, bývá to hlavně částečně zařízený byt na omezenou dobu, co je majitel v zahraničí. A zájemci by to brali i bez prohlídky,“ říká pod slibem anonymity, kvůli obavám z reakce svého zaměstnavatele.

Stejně jako „brněnský Vyškovan“ svoji bytovou situaci vyřešil mladý zaměstnanec hodonínské nemocnice. „Nemusím utíkat za prací. Já práci mám, jen nemám pořádné bydlení a vyžití. Z platu malý byt v Brně utáhnu a mohl jsem si i vybírat. V Hodoníně bych dělal šílené kompromisy,“ říká. I on oceňuje, že po práci nebo v den volna nemusí nikam jezdit za nákupy, sportem nebo kulturou.

Podle oslovených ekonomů se města sice snaží udržet mladé lidi ve městě a podporovat bytovou výstavbu, ale mají jen omezené možnosti. A pokud jde o komerční pronájmy, neudělají nic. Lidé jako Marian z Vyškova nebo mladý hodonínský zdravotník totiž nečekají, co pro ně udělá město. „Je mi jasné, že až budu byt kupovat, ten rozdíl v ceně mezi Brnem a Hodonínem už bude citelnější,“ krčí rameny druhý jmenovaný. To potvrzuje i finanční poradkyně Ivana Filipová. Podle ní totiž sepjetí mezi velkým městem a okolními městy a vesnicemi už dávno nefunguje jen jedním směrem. „Vzdělaný svobodný muž paradoxně může se svými penězi lépe pracovat ve velkém městě, kde je větší nabídka a prostor pro rozhodování. S nadsázkou řečeno, na malém městě by z nudy po práci mohl začít dělat impulsivní neuvážené nákupy a pořídil si například motorku, zatímco ve městě by jezdil na inlinech,“ uvádí Filipová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře