Reklama
reklama

Do trolejbusů na Mendlově náměstí se nastupuje lépe. Za téměř půl milionu

Na kompletní rekonstrukci již několik let čeká jeden z největších přestupních uzlů v Brně – Mendlovo náměstí. Celý projekt padá a stojí na nedostatku peněz. Nyní alespoň do opravy a rozšíření nástupiště zastávky trolejbusů a autobusů v terminálu Mendlovo náměstí směrem do Pisárek investovalo město 458 tisíc korun. Nástupiště dlouhodobě nevyhovovalo nastupování a vystupování a navíc kapacitně nedostačovalo počtu cestujících, kteří z něj odjížděli.

V rámci stavby, která začala letos na konci léta, byla rozšířena chodníková plocha zastávky z původních dvou metrů na šířku 3,30 metru na úkor přilehlé parkové plochy.

„Občanům nejen Nového Lískovce usnadní nové nástupiště cestování městskou hromadnou dopravou. Nespornou výhodou je také bezbariérové řešení zastávky,“ řekl náměstek primátora Robert Kotzian.

Nástupní prostor zastávky je totiž vydlážděn šedou betonovou dlažbou, v místě předních dveří autobusu je označen vodící linií z červené reliéfní dlažby a barevně odlišeným pásem z červené hladké dlažby vyznačující bezpečnostní odstup podél nástupní hrany pro pohyb osob slabozrakých a nevidomých.

V nástupní hraně zastávky byl osazen bezbariérový obrubník pro komfortnější nástup cestujících. Stávající zábradlí bylo opraveno, natřeno a osazeno do nové polohy za novou plochu zastávky. Rovněž byla provedena přeložka kabelů veřejného osvětlení v prostoru parkové plochy. Z důvodu rozšíření plochy byly odstraněny stávající keře. Na místo zahradníci osadili  čtyři listnaté stromy, živý plot a volně rostoucí keře.

Současná rekonstrukce nástupiště by mohla být první vlaštovkou v očekávané kompletní přeměně Mendlova náměstí. Komplikovaný dopravní systém by měl podle projektu doznat výrazných změn, cestujícím a řidičům městské hromadné dopravy se díky plánované přestavbě zjednoduší složité přejezdy a křížení tramvajových pásů trolejbusy zmizí.

Motivem přestavby je zrychlení dopravy. V současné době musejí trolejbusy třikrát křižovat tramvajové koleje a čekat na světelných křižovatkách. Navržená studie slibuje pouze jedno nezbytné křížení a umístění jedné autobusové linky na tramvajovou zastávku. Cestující se dočkají zvýšeného komfortu a zeleně uprostřed náměstí.

Jednosměrná ulice kolem pivovaru a ulice Veletržní se změní na obousměrné. Trolejbusy tak budou moci přijíždět na Úvoz podél kláštera, nikoliv si zdlouhavě objíždět celé náměstí. S úpravou linek se nepočítá, současný systém naprosto vyhovuje, pouze je zapotřebí změnit formu průjezdů.

Více zeleně doplní i nový park s kaskádovitou kašnou a památníkem zobrazující dvoušroubovici DNA připomínající Johanna Gregora Mendela, podle něhož je náměstí pojmenováno.

„Celková rekonstrukce přepravního uzlu na Mendlově náměstí se připravuje. Naším cílem je postupnými kroky v následujících letech směřovat k její realizaci,“ doplnil náměstek primátora Robert Kotzian.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře