Reklama
reklama

Do centra Brna se cyklisté stále nedostanou. Budou mít ale nové cyklopruhy

Tři miliony korun z rozpočtu města Brna půjdou i v letošním roce na nová cykloopatření. Vyhrazené pruhy pro jízdu na kole vzniknou na Novolíšeňské a Olomoucké, cyklisté by se oběma směry měli dostat i do dalších jednosměrek, například do ulic Mlýnská, Rumiště, Gorkého, Hrnčířská nebo Mánesova. Ani letos se však lidé na kolech nedostanou do centra města, na ulici Masarykova a náměstí Svobody.

První velká cyklistická akce se v Brně chystá na čtvrtek 17. dubna, kdy v 18 hodin začne na Moravském náměstí cyklojízda s podtitulem „Udělejme z Brna Amsterdam“. Velká jarní oranžová cyklojízda se letos ponese v duchu tulipánů, dřeváků, sýrů a mlýnů – tedy vskutku nizozemských propriet. Holandsko je totiž zemí cyklistice zaslíbenou a jeho hlavní město Amsterdam je jedním z cyklisticky nejvyspělejších měst světa. „I my v Brně bychom chtěli mít jednou rozvinutou síť městských cyklostezek, která nabídne rovnocennou alternativu k cestování autem i pro ty, kteří nyní z různých důvodů kolo odmítají. Právě proto chceme jednou zakusit, jaké by to bylo, kdyby Brno bylo z hlediska využívání kola stejně progresivní, jako je Amsterdam. A nebudeme na to sami. V čele pelotonu totiž pojede sám velvyslanec nizozemského království Ed W. V. M. Hoeks,“ uvedl Martin Gillár z Nadace Partnerství, která společně se sdružením Brno na kole cyklojízdu pořádá.

Cyklisté se letos v Brně dočkají cyklo novinek spíše ve východní části města. Kilometr a čtvrt dlouhý pruh vznikne v ulici Novolíšeňská od Mifkovy až po Jedovnickou a 2,2 kilometru dlouhý pruh vznikne ve Slatině. Ti díky němu dojedou po Olomoucké od křižovatky s Řípskou až na křižovatku, kde se napojuje Ostravská. "Plánujeme oba nové pruhy připravit do konce prvního pololetí a ve druhém zrealizovat," přislíbil náměstek primátora Robert Kotzian.

Brno již také několik let dovoluje cyklistům oběma směry projet některé jednosměrky. V těchto dnech to bude průjezd v obou směrech v ulicíchMlýnská, Rumiště, Gorkého, Hrnčířská a Mánesova. a stále se jedná o průjezdu ulicemi v centru města - Veselá, Dvořákova, Za Divadlem a Radnická.

Město plánuje i cyklotrasy na Bratislavské, Vídeňské, Lidické a části Jihlavské. Jak rychle se podaří cyklopruhy či piktogramy na vozovce udělat, záleží i na projednávání projektové dokumentace a šířce stávající silnice.

Ti cyklisté, kteří volají po otevření centra města, konkrétně ulic Masarykova a náměstí Svobody, se budou i nadále muset spokojit s tlačením kola vedle sebe nebo parkováním ve stojanech poblíž centra. Podle odborníků na dopravu totiž není průjezd cyklistů v pěší zóně bezpečný.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře