Reklama
reklama

Do centra Brna se cyklisté stále nedostanou. Budou mít ale nové cyklopruhy

Tři miliony korun z rozpočtu města Brna půjdou i v letošním roce na nová cykloopatření. Vyhrazené pruhy pro jízdu na kole vzniknou na Novolíšeňské a Olomoucké, cyklisté by se oběma směry měli dostat i do dalších jednosměrek, například do ulic Mlýnská, Rumiště, Gorkého, Hrnčířská nebo Mánesova. Ani letos se však lidé na kolech nedostanou do centra města, na ulici Masarykova a náměstí Svobody.

První velká cyklistická akce se v Brně chystá na čtvrtek 17. dubna, kdy v 18 hodin začne na Moravském náměstí cyklojízda s podtitulem „Udělejme z Brna Amsterdam“. Velká jarní oranžová cyklojízda se letos ponese v duchu tulipánů, dřeváků, sýrů a mlýnů – tedy vskutku nizozemských propriet. Holandsko je totiž zemí cyklistice zaslíbenou a jeho hlavní město Amsterdam je jedním z cyklisticky nejvyspělejších měst světa. „I my v Brně bychom chtěli mít jednou rozvinutou síť městských cyklostezek, která nabídne rovnocennou alternativu k cestování autem i pro ty, kteří nyní z různých důvodů kolo odmítají. Právě proto chceme jednou zakusit, jaké by to bylo, kdyby Brno bylo z hlediska využívání kola stejně progresivní, jako je Amsterdam. A nebudeme na to sami. V čele pelotonu totiž pojede sám velvyslanec nizozemského království Ed W. V. M. Hoeks,“ uvedl Martin Gillár z Nadace Partnerství, která společně se sdružením Brno na kole cyklojízdu pořádá.

Cyklisté se letos v Brně dočkají cyklo novinek spíše ve východní části města. Kilometr a čtvrt dlouhý pruh vznikne v ulici Novolíšeňská od Mifkovy až po Jedovnickou a 2,2 kilometru dlouhý pruh vznikne ve Slatině. Ti díky němu dojedou po Olomoucké od křižovatky s Řípskou až na křižovatku, kde se napojuje Ostravská. "Plánujeme oba nové pruhy připravit do konce prvního pololetí a ve druhém zrealizovat," přislíbil náměstek primátora Robert Kotzian.

Brno již také několik let dovoluje cyklistům oběma směry projet některé jednosměrky. V těchto dnech to bude průjezd v obou směrech v ulicíchMlýnská, Rumiště, Gorkého, Hrnčířská a Mánesova. a stále se jedná o průjezdu ulicemi v centru města - Veselá, Dvořákova, Za Divadlem a Radnická.

Město plánuje i cyklotrasy na Bratislavské, Vídeňské, Lidické a části Jihlavské. Jak rychle se podaří cyklopruhy či piktogramy na vozovce udělat, záleží i na projednávání projektové dokumentace a šířce stávající silnice.

Ti cyklisté, kteří volají po otevření centra města, konkrétně ulic Masarykova a náměstí Svobody, se budou i nadále muset spokojit s tlačením kola vedle sebe nebo parkováním ve stojanech poblíž centra. Podle odborníků na dopravu totiž není průjezd cyklistů v pěší zóně bezpečný.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře