Reklama
reklama

Digitárium se na měsíc uzavírá, lidé se dalekohledy podívají na Mars a Saturn

Letní sezónu chce brněnská hvězdárna využít k technickým úpravám digitária a vstupního prostoru budovy. Proto se na první prázdninový měsíc digitárium návštěvníkům uzavře. To však neznamená, že cesta na Kraví horu bude úplně zbytečná: stále je zde možnost pozorovat hvězdná tělesa, vyslechnout si příběh o Neuvěřitelném Brnu nebo si prohlédnout interaktivní výstavu o Sluneční soustavě.

Co se vlastně v digitáriu bude dít? „Vyměníme hydraulické zdvihadlo projektoru Chronos II, abychom výrazně zlepšili výhled pro všechny diváky,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. „Také předěláme recepční pult a snad se dočkáme lepších vstupních dveří,“ dodal.

V červenci se tedy návštěvníci mohou na Kraví horu vypravit na zmíněný pořad o Brně nebo na procházku Sluneční soustavou, jež je zajímavá i pro děti od 8 let. Kde jinde si sáhnou na zkameněliny, meteorické sklo nebo na skutečný meteorit? Na hvězdárnu se ale především chodí pozorovat hvězdy a léto k tomu dává ty nejlepší podmínky.

Na počátku července budou zvečera pozorovatelné dvě planety Sluneční soustavy – naoranžovělý Mars a prstenci ozdobený žlutobílý Saturn, u nějž budou viditelné jeho nejjasnější měsíce. V průběhu prvního červencového týdne se do blízkosti obou planet dostane i srpek dorůstajícího Měsíce. Pohlednou nebeskou kompozici doplní i jasná hvězda Spica ze souhvězdí Panny.

Kvalitní dalekohledy na hvězdárně umožní pohled i do vzdáleného vesmíru: návštěvníci spatří dvojhvězdy (například Albireo ze souhvězdí Labutě), hvězdokupy i některé mlhoviny - například otevřenou hvězdokupu z Persea.

První dny měsíce srpna slibují dorůstající Měsíc, proto se dalekohledy zaměří právě na něj a pozorovatelé si prohlédnou jeho povrch posetý krátery různých velikostí. V noci z 12. na 13. srpna se dočkáme maxima meteorického roje Perseid – na tyto padající hvězdy je ale nejlepší výhled z nějakého krásného místa s tmavou oblohou mimo Brno.

Pozorování večerní oblohy probíhají na Hvězdárně a planetáriu Brno ve středu, čtvrtek a pátek od 21.30 (v červenci), nebo od 21.00 (v srpnu). V případě nepříznivého počasí je připraven náhradní program v sále malého planetária.
Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře