Reklama
reklama

Digitárium se na měsíc uzavírá, lidé se dalekohledy podívají na Mars a Saturn

Letní sezónu chce brněnská hvězdárna využít k technickým úpravám digitária a vstupního prostoru budovy. Proto se na první prázdninový měsíc digitárium návštěvníkům uzavře. To však neznamená, že cesta na Kraví horu bude úplně zbytečná: stále je zde možnost pozorovat hvězdná tělesa, vyslechnout si příběh o Neuvěřitelném Brnu nebo si prohlédnout interaktivní výstavu o Sluneční soustavě.

Co se vlastně v digitáriu bude dít? „Vyměníme hydraulické zdvihadlo projektoru Chronos II, abychom výrazně zlepšili výhled pro všechny diváky,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. „Také předěláme recepční pult a snad se dočkáme lepších vstupních dveří,“ dodal.

V červenci se tedy návštěvníci mohou na Kraví horu vypravit na zmíněný pořad o Brně nebo na procházku Sluneční soustavou, jež je zajímavá i pro děti od 8 let. Kde jinde si sáhnou na zkameněliny, meteorické sklo nebo na skutečný meteorit? Na hvězdárnu se ale především chodí pozorovat hvězdy a léto k tomu dává ty nejlepší podmínky.

Na počátku července budou zvečera pozorovatelné dvě planety Sluneční soustavy – naoranžovělý Mars a prstenci ozdobený žlutobílý Saturn, u nějž budou viditelné jeho nejjasnější měsíce. V průběhu prvního červencového týdne se do blízkosti obou planet dostane i srpek dorůstajícího Měsíce. Pohlednou nebeskou kompozici doplní i jasná hvězda Spica ze souhvězdí Panny.

Kvalitní dalekohledy na hvězdárně umožní pohled i do vzdáleného vesmíru: návštěvníci spatří dvojhvězdy (například Albireo ze souhvězdí Labutě), hvězdokupy i některé mlhoviny - například otevřenou hvězdokupu z Persea.

První dny měsíce srpna slibují dorůstající Měsíc, proto se dalekohledy zaměří právě na něj a pozorovatelé si prohlédnou jeho povrch posetý krátery různých velikostí. V noci z 12. na 13. srpna se dočkáme maxima meteorického roje Perseid – na tyto padající hvězdy je ale nejlepší výhled z nějakého krásného místa s tmavou oblohou mimo Brno.

Pozorování večerní oblohy probíhají na Hvězdárně a planetáriu Brno ve středu, čtvrtek a pátek od 21.30 (v červenci), nebo od 21.00 (v srpnu). V případě nepříznivého počasí je připraven náhradní program v sále malého planetária.
Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře