Reklama
reklama

Digitárium se na měsíc uzavírá, lidé se dalekohledy podívají na Mars a Saturn

Letní sezónu chce brněnská hvězdárna využít k technickým úpravám digitária a vstupního prostoru budovy. Proto se na první prázdninový měsíc digitárium návštěvníkům uzavře. To však neznamená, že cesta na Kraví horu bude úplně zbytečná: stále je zde možnost pozorovat hvězdná tělesa, vyslechnout si příběh o Neuvěřitelném Brnu nebo si prohlédnout interaktivní výstavu o Sluneční soustavě.

Co se vlastně v digitáriu bude dít? „Vyměníme hydraulické zdvihadlo projektoru Chronos II, abychom výrazně zlepšili výhled pro všechny diváky,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. „Také předěláme recepční pult a snad se dočkáme lepších vstupních dveří,“ dodal.

V červenci se tedy návštěvníci mohou na Kraví horu vypravit na zmíněný pořad o Brně nebo na procházku Sluneční soustavou, jež je zajímavá i pro děti od 8 let. Kde jinde si sáhnou na zkameněliny, meteorické sklo nebo na skutečný meteorit? Na hvězdárnu se ale především chodí pozorovat hvězdy a léto k tomu dává ty nejlepší podmínky.

Na počátku července budou zvečera pozorovatelné dvě planety Sluneční soustavy – naoranžovělý Mars a prstenci ozdobený žlutobílý Saturn, u nějž budou viditelné jeho nejjasnější měsíce. V průběhu prvního červencového týdne se do blízkosti obou planet dostane i srpek dorůstajícího Měsíce. Pohlednou nebeskou kompozici doplní i jasná hvězda Spica ze souhvězdí Panny.

Kvalitní dalekohledy na hvězdárně umožní pohled i do vzdáleného vesmíru: návštěvníci spatří dvojhvězdy (například Albireo ze souhvězdí Labutě), hvězdokupy i některé mlhoviny - například otevřenou hvězdokupu z Persea.

První dny měsíce srpna slibují dorůstající Měsíc, proto se dalekohledy zaměří právě na něj a pozorovatelé si prohlédnou jeho povrch posetý krátery různých velikostí. V noci z 12. na 13. srpna se dočkáme maxima meteorického roje Perseid – na tyto padající hvězdy je ale nejlepší výhled z nějakého krásného místa s tmavou oblohou mimo Brno.

Pozorování večerní oblohy probíhají na Hvězdárně a planetáriu Brno ve středu, čtvrtek a pátek od 21.30 (v červenci), nebo od 21.00 (v srpnu). V případě nepříznivého počasí je připraven náhradní program v sále malého planetária.
Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Vizualizace Foto: MČ Brno-střed
Městská část Brno-střed rozhodla o výběru nejvhodnějšího návrhu architektonicko-urbanistické soutěže s názvem Park Rooseveltova v Brně. Porotu nejvíce zaujal návrh architekta Jiřího Vokřála a jeho...
20.03.2018 - 11:59
Bezbariérových míst v Brně pomalu ale jistě přibývá. Částečně zásluhou akčního plánu, který od Brňanů sbírá návrhy k bezbariérovým úpravám. Rovněž díky těmto podnětům letos bariéry zmizí z tramvajové...
20.03.2018 - 08:00
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Komentáře