Reklama
reklama

Digitárium mají lidé rádi. Na příští rok připravuje nové pořady pro děti i dospělé

Už 26 tisíc návštěvníků vidělo představení v novém sále digitária brněnské Hvězdárny a planetária. Digitárium je přitom otevřeno pouhé dva měsíce – od 2. listopadu.Brněnská hvězdárna však připravuje velmi atraktivní program také na rok 2014.

Unikátní projekční systém digitária si během několika týdnů získal mnoho příznivců. Umí totiž nejen putovat vesmírným prostorem, nýbrž i nahlédnout do mikrokosmu či útrob lidského těla. To vše v pořadech Astronaut nebo Kouzelný útes – Kaluika´hina. Navíc – už v sobotu 1. února bude mít premiéru představení vhodné pro starší děti Buňka! Buňka! Buňka! a pořad spíše pro dospělé s názvem NanoKam.

Nové digitárium na Kraví hoře přivítalo první návštěvníky v sobotu 2. listopadu 2013. Projekt byl zahájen v dubnu 2010. Od roku 2008 investovalo město do obnovy a modernizace Hvězdárny a planetária Brno celkem 154 milionů korun, z toho 92 milionů na rekonstrukci samotného objektu.

„Předpokládali jsme, že projekt digitária bude úspěšný. Tak veliký zájem veřejnosti je ovšem velmi milý. Špičková projekční technika, kvalitní dramaturgie, efektivní provoz a nové, neméně ambiciózní projekty slibují, že Hvězdárna a planetárium Brno bude v centru pozornosti i v roce 2014,“ uvedl primátor statutárního města Brna Roman Onderka.

„Digitárium se stalo záchytným bodem pro všechny, kteří milují dobrodružství vědeckého poznání. Chceme být rozsvíceným majákem, jenž vědychtivé návštěvníky spolehlivě navede úskalím strohých vědeckých článků i matoucích agenturních zpráv. Budeme přístavem, ze kterého se vyplouvá na dobrodružné plavby za kulturou, zábavou a poznáním. Staneme se jedním z útesů, na kterém se tříští proudy moderních pověr i pavěd,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Minulost roku 2013 odchází, aby uvolnila místo budoucnosti roku 2014. Nová představení, nové formy pořadů, nové okolí – to všechno připravuje Hvězdárna a planetárium Brno. Představení Buňka! Buňka! Buňka! vypráví příběh 70 bilionů drobných buněk, ze kterých se skládají naše těla. V digitáriu diváci podniknou fantastickou a mírně ztřeštěnou cestu k těmto drobným stavebním dílkům lidského těla. Poznají, jak důmyslnou skládačku vytvářejí. Budou sledovat vznik a vývoj nového lidského života od okamžiku stvoření, tedy splynutí prvních dvou buněk, až do doby těsně před jeho narozením. Prozkoumají buňky zevnitř, odhalí tajemství dědičnosti a rozpletou šifru jménem DNA.

Představení NanoKam zavede diváky do království bakterií, prvoků, primitivních hub i zvláštních rostlin, jejichž velikost se neměří ani v metrech, ani centimetrech, ani milimetrech, nýbrž v mikrometrech. Zažijí cestu do několika krajin mikroskopických rozměrů, kde objeví neobvyklá stvoření, dechberoucí útvary i jevy, jež dalece přesahují naši fantazii. Zblízka uvidí živočichy, jejichž armády projdou uchem jehly a jejichž vesmírem jsou naše těla.

Pro rok 2014 jsou připraveny i přednášky odborníků – vždy ve čtvrtek v 18 hodin. V lednu se bude mluvit o nanotechnologiích, polárních oblastech, konci moderní civilizace i o matematickém důkazu existence boha. Ve čtvrtek 30. ledna 2014 se pak poprvé uskuteční večer English Only, během kterého bude možné zhlédnout představení Astronaut v původním anglickém znění s hlasem herce Ewana McGregora.

Na další měsíce roku 2014 jsou připravena mnohá další představení v digitáriu i další pořady Hvězdárny a planetária Brno. V polovině roku bude zprovozněna elektronická rozhledna monitorující dění nad městem. Na podzim pak budou položeny základy Brněnské kamenné zahrady – originální expozice geologických vzorků zasazených do historických i přírodovědných souvislostí. Závěrem roku 2014 pak vyvrcholí oslavy 60. výročí oficiálního otevření Hvězdárny a planetária Brno.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře