Reklama
reklama

Další brněnská vila je kulturní památkou. Na seznam se dostala Gutmannova vila

Seznam kulturních památek v městské části Brno-střed je opět bohatší. Mezi sedmnácti objekty, které nedávno Ministerstvo kultury nově zařadilo mezi kulturní památky, je i Gutmannova vila na křižovatce ulic Údolní a Bratří Čapků.

Autorem vily je architekt Ernst Wiesner, který kromě domu průmyslníka Wilhelma Gutmanna navrhnul celou řadu dalších brněnských staveb. Například administrativní budovu banky Union na Beethovenově 4 (dnes sídlo Českého rozhlasu Brno), palác Morava na Divadelní 3, Haasovu vilu v Lipové ulici nebo brněnské krematorium.

Stavba nájemního domu pro průmyslníka Wilhelma Gutmanna byla první Wiesnerovou větší samostatnou zakázkou po návratu z vídeňských studií do Brna. Na rohové parcele lemované ulicemi Údolní a Bratří Čapků vznikla první puristicky koncipovaná stavba v Brně. Její hladká fasáda byla ve městě, které žilo secesním a historizujícím dekorem a kde se geometrické tvary vídeňské moderny příliš neprojevily, naprostou novinkou.

Hladké fasády Gutmannova nájemního domu jsou členěny pouze keramickými šambránami oken a vchodu. Natočení vstupního symetrického průčelí do nároží urbanisticky dotváří spojení dvou ulic a zároveň umožňuje přísun jižního světla do hlavních obytných místností. Dům navíc tvoří plynulý přechod mezi městskou a vilovou zástavbou na úpatí Kraví hory, což je dáno i jeho funkcí. Jde sice o bytový dům, jeho nájemníky však byli původně pouze příslušníci rodiny Gutmann. Jejich byty, které zabíraly i celé podlaží, byly rozděleny středovou chodbou na tři trakty. Na sever byly orientovány obslužné místnosti a schodiště osvětlené jedním z prvních průběžných schodišťových oken v Brně. V interiéru se do dnešní doby dochovalo dubové schodiště v chodbě, trámový strop a krb v jednom z bytů, dřevěné žaluzie a mosazné okenní kličky. Pozoruhodné je, že ty jsou často to jediné, co zůstalo z původního vybavení mnohých Wiesnerových staveb.

Wilhelm Gutmann prodal dům JUDr. Felixi Redlichovi, jenž nechal v roce 1929 v zahradě navíc zbudovat garáže se skladištěm. Za okupace byla vila majiteli pro jeho židovský původ zabavena a v roce 1946 znárodněna na základě Benešových dekretů. V roce 1953 dům získal do správy Bytový podnik města Brna, dnes jsou zdejší byty v privátním vlastnictví obyvatel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře