Reklama
reklama

Další brněnská vila je kulturní památkou. Na seznam se dostala Gutmannova vila

Seznam kulturních památek v městské části Brno-střed je opět bohatší. Mezi sedmnácti objekty, které nedávno Ministerstvo kultury nově zařadilo mezi kulturní památky, je i Gutmannova vila na křižovatce ulic Údolní a Bratří Čapků.

Autorem vily je architekt Ernst Wiesner, který kromě domu průmyslníka Wilhelma Gutmanna navrhnul celou řadu dalších brněnských staveb. Například administrativní budovu banky Union na Beethovenově 4 (dnes sídlo Českého rozhlasu Brno), palác Morava na Divadelní 3, Haasovu vilu v Lipové ulici nebo brněnské krematorium.

Stavba nájemního domu pro průmyslníka Wilhelma Gutmanna byla první Wiesnerovou větší samostatnou zakázkou po návratu z vídeňských studií do Brna. Na rohové parcele lemované ulicemi Údolní a Bratří Čapků vznikla první puristicky koncipovaná stavba v Brně. Její hladká fasáda byla ve městě, které žilo secesním a historizujícím dekorem a kde se geometrické tvary vídeňské moderny příliš neprojevily, naprostou novinkou.

Hladké fasády Gutmannova nájemního domu jsou členěny pouze keramickými šambránami oken a vchodu. Natočení vstupního symetrického průčelí do nároží urbanisticky dotváří spojení dvou ulic a zároveň umožňuje přísun jižního světla do hlavních obytných místností. Dům navíc tvoří plynulý přechod mezi městskou a vilovou zástavbou na úpatí Kraví hory, což je dáno i jeho funkcí. Jde sice o bytový dům, jeho nájemníky však byli původně pouze příslušníci rodiny Gutmann. Jejich byty, které zabíraly i celé podlaží, byly rozděleny středovou chodbou na tři trakty. Na sever byly orientovány obslužné místnosti a schodiště osvětlené jedním z prvních průběžných schodišťových oken v Brně. V interiéru se do dnešní doby dochovalo dubové schodiště v chodbě, trámový strop a krb v jednom z bytů, dřevěné žaluzie a mosazné okenní kličky. Pozoruhodné je, že ty jsou často to jediné, co zůstalo z původního vybavení mnohých Wiesnerových staveb.

Wilhelm Gutmann prodal dům JUDr. Felixi Redlichovi, jenž nechal v roce 1929 v zahradě navíc zbudovat garáže se skladištěm. Za okupace byla vila majiteli pro jeho židovský původ zabavena a v roce 1946 znárodněna na základě Benešových dekretů. V roce 1953 dům získal do správy Bytový podnik města Brna, dnes jsou zdejší byty v privátním vlastnictví obyvatel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře