Reklama
reklama

Cyklopruhy za statisíce korun. Brno otevřelo novou trasu na Kounicově ulici

Cyklopruhy, které ve městech nahrazují cyklostezky, malují v posledních letech na silnice i v Brně. Cyklopruhy vznikaly dosud jen tam, kde zůstával dostatečný prostor pro auta. Cyklopruh za 600 tisíc korun na Kounicově si ale od motoristů i cyklistů žádá vzájemnou ohleduplnost. Kounicova, jedna z hlavních radiál do centra města, je totiž poměrně úzká. Video: www.brno.cz

Brno otevřením kilometr dlouhého cyklopruhu v Kounicově ulici udělalo průlom v dosavadních opatřeních pro cyklodopravu ve městě. Pokud budou zkušenosti z Kounicovy pozitivní, inspirují se koordinátoři tímto cyklopruhem i v budoucnosti při rekonstrukcích ulic Milady Horákové, Minské a Horovy. „Udělali jsme maximum, co ve stísněných poměrech šlo. Ulici jsem si projel a nové opatření nepůsobí vážnější problémy v průjezdnosti. Je to novinka, se kterou se musíme naučit žít a uvidíme, co nám přinese,“ řekl náměstek primátora Robert Kotzian.

Nový 900 metrů dlouhý cyklopruh stál radnici 600 tisíc korun. Začíná při ústí ulice Brandlovy a vede Kounicovou ulicí až ke křižovatce s ulicemi Nerudovou a Zahradníkovou. Letos má
Brno na cyklodopravu vyčleněno v rozpočtu 5,2 milionu korun, v dalších letech by to mělo být vždy pět milionů. Kritikům cyklodopravy nedá spát cena cyklopruhu na Kounicově. Podle
odborníků je ale cena přiměřená, červená voděodolná reflexní barva je totiž drahá. „Musíme si uvědomit, že cena za kilometr cyklopruhu v rámci vozovky je oproti budování nové cyklostezky přibližně třetinová,“ upozornil Jan Jeníček, který stavby cyklopruhů koordinuje.

Pro cyklisty je novinkou i nové značení umožňující snazší průjezd cyklistů křižovatkou Husova, Besední a Údolní. Jízda cyklistů v protisměru byla umožněna i v ulicích Mahenova, Opletalova, Desátková, Ponávka, Lazaretní, Klíny a Hrnčířská. Další dopravní změny vstřícné k cyklistům se v Brně chystají například na Jaselské, Mlýnské, Gorkého či Vodově ulici.

Naopak stále se nedaří vyřešit kvůli zamítavému postoji policie průjezd centrem. Zatímco po Masarykově ulici denně projedou desítky tramvají i aut s různým povolením, cyklisté do pěší zóny ve všední dny nesmí. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře