Reklama
reklama

Cykloopatření: Do brněnských ulic nyní mohou cyklisté vjet v protisměru

V osmnácti brněnských ulicích došlo od začátku roku ke změnám nebo stavebním úpravám tak, aby těmito ulicemi mohli bezpečněji projíždět cyklisté. Ti, kteří jezdí městem na kole, tak mají zase cestu Brnem o něco snazší. Do historického centra města však stále přes den na kole vjet nemohou.

Brno si za dlouhodobý cíl vytyčilo snahu postupně zvyšovat podíl cyklistické dopravy na dopravě ve městě. V roce 2012 například čtyři procenta Brňanů jezdila po městě do škol nebo zaměstnáním na kole. V konkrétních číslech to znamená přibližně 500 cyklistů denně.

„Zvýšit počet cyklistů v Brně chce město soustavnou podporou cykloopatření a jejich postupnou realizací. V souběhu s tím jsou připravována také stavební opatření, která upravují a doplňují dopravní infrastrukturu do podoby, která bude pro cyklistickou dopravu vstřícnější než současný stav,“ potvrdil náměstek primátora Robert Kotzian.

Do cykloopatření investoval letos brněnský magistrát 5 milionů korun, stejnou částku investuje i v následujících deseti letech. Mezi cykloopatření, které zjednoduší cyklistům pohyb po městě, patří například zprůjezdnění některých jednosměrek pro cyklisty nebo vyznačení cyklopruhů. Letos mají cyklisté usnadněný průjezd na pěti kilometrech ulic v Brně.

Do protisměru mohou například v ulicích Mahenova, Lazaretní, Hrnčířská, Gorkého, Haasova, Mánesova, Opletalova, Vodova, Klíny, Desátková, Březová. V odděleném pruhu mohou projíždět v protisměru ulicemi Antonínská a Jaselská, mohou bez omezení projet ulicí Ponávka nebo Starobrněnskou.

Nejdelší a nejviditelnější úpravy byly provedeny na ulicích Úvoz a Kounicova v centru Brna. Na ulici Úvoz byl vyznačen vyhrazený pruh pro autobusy, taxi a cyklisty v délce 620 metrů a v září byl zprovozněn vyhrazený pruh pro cyklisty na ulici Kounicova v délce 1050 metrů.

 „Věřím, že každá nová cyklotrasa umožní bezpečnější a pohodlnější pohyb cyklistů. Krůček po krůčku se nám daří realizovat soubor cykloopatření, jejichž potřebnost byla vyhodnocena i na základě jednání s odbornou veřejností,“ dodal Kotzian.

Upravit dopravní značení tak, aby do některých míst umožňovalo vjezd cyklistům, je nejlepší a zároveň nejlevnější možné řešení současné dopravní situace v Brně.

Cyklistům ale vadí, že magistrát nepočítá s celodenním zpřístupněním pěších zón v historickém centru města. Cyklisté se tam dostanou pouze od pěti hodin od večera do devíti ráno.

Některé obousměrky také podle cyklistů nedávají zatím smysl. Zvláště ve dvou ulicích, směřujících do pěší zóny. "Starobrněnská zjednodušuje příjezd na Zelný trh, větší smysl bude dávat až po umožnění celodenního vjezdu do pěší zóny. A Opletalova pak vede na Joštovu a smyslu nabere až po zobousměrnění Veselé," uvádí k opatřením web brnonakole. Cyklisté ale i tak konstatují, že Brno dohání zameškané roky, ve kterých se pro cyklodopravu v Brně nic nedělalo.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře