Reklama
reklama

Cykloopatření: Do brněnských ulic nyní mohou cyklisté vjet v protisměru

V osmnácti brněnských ulicích došlo od začátku roku ke změnám nebo stavebním úpravám tak, aby těmito ulicemi mohli bezpečněji projíždět cyklisté. Ti, kteří jezdí městem na kole, tak mají zase cestu Brnem o něco snazší. Do historického centra města však stále přes den na kole vjet nemohou.

Brno si za dlouhodobý cíl vytyčilo snahu postupně zvyšovat podíl cyklistické dopravy na dopravě ve městě. V roce 2012 například čtyři procenta Brňanů jezdila po městě do škol nebo zaměstnáním na kole. V konkrétních číslech to znamená přibližně 500 cyklistů denně.

„Zvýšit počet cyklistů v Brně chce město soustavnou podporou cykloopatření a jejich postupnou realizací. V souběhu s tím jsou připravována také stavební opatření, která upravují a doplňují dopravní infrastrukturu do podoby, která bude pro cyklistickou dopravu vstřícnější než současný stav,“ potvrdil náměstek primátora Robert Kotzian.

Do cykloopatření investoval letos brněnský magistrát 5 milionů korun, stejnou částku investuje i v následujících deseti letech. Mezi cykloopatření, které zjednoduší cyklistům pohyb po městě, patří například zprůjezdnění některých jednosměrek pro cyklisty nebo vyznačení cyklopruhů. Letos mají cyklisté usnadněný průjezd na pěti kilometrech ulic v Brně.

Do protisměru mohou například v ulicích Mahenova, Lazaretní, Hrnčířská, Gorkého, Haasova, Mánesova, Opletalova, Vodova, Klíny, Desátková, Březová. V odděleném pruhu mohou projíždět v protisměru ulicemi Antonínská a Jaselská, mohou bez omezení projet ulicí Ponávka nebo Starobrněnskou.

Nejdelší a nejviditelnější úpravy byly provedeny na ulicích Úvoz a Kounicova v centru Brna. Na ulici Úvoz byl vyznačen vyhrazený pruh pro autobusy, taxi a cyklisty v délce 620 metrů a v září byl zprovozněn vyhrazený pruh pro cyklisty na ulici Kounicova v délce 1050 metrů.

 „Věřím, že každá nová cyklotrasa umožní bezpečnější a pohodlnější pohyb cyklistů. Krůček po krůčku se nám daří realizovat soubor cykloopatření, jejichž potřebnost byla vyhodnocena i na základě jednání s odbornou veřejností,“ dodal Kotzian.

Upravit dopravní značení tak, aby do některých míst umožňovalo vjezd cyklistům, je nejlepší a zároveň nejlevnější možné řešení současné dopravní situace v Brně.

Cyklistům ale vadí, že magistrát nepočítá s celodenním zpřístupněním pěších zón v historickém centru města. Cyklisté se tam dostanou pouze od pěti hodin od večera do devíti ráno.

Některé obousměrky také podle cyklistů nedávají zatím smysl. Zvláště ve dvou ulicích, směřujících do pěší zóny. "Starobrněnská zjednodušuje příjezd na Zelný trh, větší smysl bude dávat až po umožnění celodenního vjezdu do pěší zóny. A Opletalova pak vede na Joštovu a smyslu nabere až po zobousměrnění Veselé," uvádí k opatřením web brnonakole. Cyklisté ale i tak konstatují, že Brno dohání zameškané roky, ve kterých se pro cyklodopravu v Brně nic nedělalo.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře