Reklama
reklama

Čtvrtstoletí svobody zaslouží oslavu

Od 17. listopadu 1989 – počátku pádu komunismu v zemi – uplyne 25 let. Nejdůležitější postava tehdejších událostí u oslavy bude chybět, ale Václava Havla i zlomové okamžiky znovuzrození demokratického Československa připomene v Brně například Divadlo Husa na provázku na Zelném trhu.

V pondělí 17. listopadu od 12 hodin tu budou promítnuty čtyři televizní filmy režiséra Roberta Sedláčka z cyklu České století. „Sérii projekcí odstartujeme v pravé poledne snímkem Musíme se dohodnout, který mapuje první dny po invazi v roce 1968. Následovat budou filmy Je to jen rock´n´roll o vzniku Charty 77, Poslední hurá, které pojednává o sametové revoluci, a snímek Ať si jdou, přibližující rozpad Československa,“ shrnul kreativní producent České televize Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině České století vzniká.

Od 17 hodin se koná debata v Kabinetu Havel 2014/2015 k výročí na téma Bez hranic. Hosty budou dětský lékař Jan Trachta a disident a zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch, ptát se bude novinářka Renata Kalenská.

Besedy, filmy i studentské shromáždění
Masarykova univerzita v den výročí pořádá v kině Scala na Moravském náměstí od 13 hodin besedu opět s Františkem Janouchem na téma Svoboda & solidarita, poté bude od 15.30 hodin následovat promítání zmíněného snímku Poslední hurá o dění na podzim 1989.

„Pro Masarykovu univerzitu je vzpomínka na 17. listopad příležitostí připomenutí si demokratických hodnot a tradic, které univerzitu provází od dob jejího založení před téměř sto lety. V roce 1989 to byli právě naši studenti, kteří šířili myšlenky sametové revoluce v Brně,“ řekl prorektor Masarykovy univerzity Jiří Němec.

Vstup na všechny projekce filmů z cyklu České století je zdarma, jak na „Provázku“, tak ve Scale.

Studenti Masarykovy univerzity pak v tento den plánují shromáždění Listopadem to nekončí. „Cílem organizátorů není události roku 89 pouze oslavovat: pro mnohé, kteří tehdy demonstrovali na náměstích, je dnešní společenská situace zklamáním. Pouhou rutinní oslavu jejich činů vnímají organizátoři akce jako zpronevěření se tomu, o co usilovali. Cílem iniciativy je zdůraznit závazky dnešní generace k jejich odkazu a pojmenovat problémy, se kterými se po 25 letech potýkáme,“ uvedla studentka sociologie Gaby Khazalová.

Shromáždění začne ve 14.30 hodin na Komenského náměstí, kde organizátoři přečtou manifest, který vyzývá k aktivnímu pojetí svátku boje za svobodu a demokracii. Účast přislíbil mimo jiné i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebo senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Na jiném místě, od 20 hodin v klubu Stará Pekárna na Štefánikově, zahraje kapela Vltava. A historii se pokusí nepamětníkům – svým studentům – přiblížit stovky škol včetně brněnských, které během listopadu promítnou dokument z cyklu Příběhy bezpráví, připraveného neziskovou organizací Člověk v tísni.

Zdroj článku: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře