Reklama
reklama

Čtvrtstoletí svobody zaslouží oslavu

Od 17. listopadu 1989 – počátku pádu komunismu v zemi – uplyne 25 let. Nejdůležitější postava tehdejších událostí u oslavy bude chybět, ale Václava Havla i zlomové okamžiky znovuzrození demokratického Československa připomene v Brně například Divadlo Husa na provázku na Zelném trhu.

V pondělí 17. listopadu od 12 hodin tu budou promítnuty čtyři televizní filmy režiséra Roberta Sedláčka z cyklu České století. „Sérii projekcí odstartujeme v pravé poledne snímkem Musíme se dohodnout, který mapuje první dny po invazi v roce 1968. Následovat budou filmy Je to jen rock´n´roll o vzniku Charty 77, Poslední hurá, které pojednává o sametové revoluci, a snímek Ať si jdou, přibližující rozpad Československa,“ shrnul kreativní producent České televize Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině České století vzniká.

Od 17 hodin se koná debata v Kabinetu Havel 2014/2015 k výročí na téma Bez hranic. Hosty budou dětský lékař Jan Trachta a disident a zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch, ptát se bude novinářka Renata Kalenská.

Besedy, filmy i studentské shromáždění
Masarykova univerzita v den výročí pořádá v kině Scala na Moravském náměstí od 13 hodin besedu opět s Františkem Janouchem na téma Svoboda & solidarita, poté bude od 15.30 hodin následovat promítání zmíněného snímku Poslední hurá o dění na podzim 1989.

„Pro Masarykovu univerzitu je vzpomínka na 17. listopad příležitostí připomenutí si demokratických hodnot a tradic, které univerzitu provází od dob jejího založení před téměř sto lety. V roce 1989 to byli právě naši studenti, kteří šířili myšlenky sametové revoluce v Brně,“ řekl prorektor Masarykovy univerzity Jiří Němec.

Vstup na všechny projekce filmů z cyklu České století je zdarma, jak na „Provázku“, tak ve Scale.

Studenti Masarykovy univerzity pak v tento den plánují shromáždění Listopadem to nekončí. „Cílem organizátorů není události roku 89 pouze oslavovat: pro mnohé, kteří tehdy demonstrovali na náměstích, je dnešní společenská situace zklamáním. Pouhou rutinní oslavu jejich činů vnímají organizátoři akce jako zpronevěření se tomu, o co usilovali. Cílem iniciativy je zdůraznit závazky dnešní generace k jejich odkazu a pojmenovat problémy, se kterými se po 25 letech potýkáme,“ uvedla studentka sociologie Gaby Khazalová.

Shromáždění začne ve 14.30 hodin na Komenského náměstí, kde organizátoři přečtou manifest, který vyzývá k aktivnímu pojetí svátku boje za svobodu a demokracii. Účast přislíbil mimo jiné i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebo senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Na jiném místě, od 20 hodin v klubu Stará Pekárna na Štefánikově, zahraje kapela Vltava. A historii se pokusí nepamětníkům – svým studentům – přiblížit stovky škol včetně brněnských, které během listopadu promítnou dokument z cyklu Příběhy bezpráví, připraveného neziskovou organizací Člověk v tísni.

Zdroj článku: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře