Reklama
reklama

Chybí vám buňky pro vědu? Najdete je při Noci vědců.

Ponocovat kvůli práci nebývá pro vědce nic neobvyklého. Možná právě proto vznikla Noc vědců, nyní již každoroční tradiční akce, při níž experti nejrůznějších oborů nechávají nakouknout pod pokličku svých pokusů také veřejnost. Čtyři fakulty Vysokého učení technického v Brně tak letos učiní 26. září, kdy si malí i velcí, staří stejně jako mladí budou moci od 18 do 24 hodin projít připravená stanoviště, jejichž společným jmenovatelem se stalo letošní téma: Buňky pro vědu.

FEKT - Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií seznámí zájemce formou soutěže s principy fyzikálních a elektrických jevů a technickými aplikacemi. Pro zvídavé pak fakulta zpřístupní Vědeckotechnický Park Profesora Lista, kde se vědci zabývají především obnovitelnými zdroji energie, silnoproudou elektrotechnikou a elektroenergetikou.

I stavaři mají co nabídnout, a tak návštěvníci Noci vědců poznají na modelech, jak fungují vodní stavby a proudění vody v řekách a navíc budou mít unikátní možnost podívat se na Brno z nové GPS stanice a seznámit se s těmito technologiemi a prací geodetů. Pro tvořivé si pak Ústav architektury přichystal zásobu hlíny, papíru a tužek – zájemci se totiž mohou vžít do kůže studentů architektury a vyzkoušet si kresbu v ateliéru nebo si něco vymodelovat z hlíny. To vše i další aktivity čekají na návštěvníky v budově Fakulty stavební na ulici Veveří.

Další dvě fakulty, strojní a chemická, pozvou návštěvníky na svůj program do Technického muzea. Děti se pobaví při chemických pokusech, poznají, jak stárnou kožní buňky či jak buňky rozsvítit a jak lze ve vědě využívat hydrogely. V rámci fyzikální části si návštěvníci vyzkouší tenzometr nebo se v kokpitu formule ocitnou v kůži závodníka. Prohlédnou si vlas více než zblízka a ověří si, zda  je levitace opravdu kouzlo, nebo pouhý trik. Profesor Miloslav Druckmüller, odborník na počítačovou grafiku z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, autor unikátního „snímku“ sluneční koróny zveřejněného v prestižních světových vědeckých časopisech, seznámí všechny zvídavce ve dvou přednáškách s tím, co bychom bez matematiky nikdy nemohli vidět, natož vyfotografovat – jako právě již zmíněnou korónu.

Program VUT v Brně v muzeu doplní aktivity muzeologů. Poodkryjí návštěvníkům, jak se předměty dostávají do muzea a co se s nimi následně děje, jak se připravují výstavy a zájemcům pomocí speciálního zařízení změří třeba pH potu a ukáží, co dokáže XRF spektrometr.

Interaktivní program bude na obou místech, jak v budově FEKT, tak v Technickém muzeu, doplněn soutěžemi o ceny pro děti i dospělé. Navíc každý 115. návštěvník Noci vědců v Technickém muzeu bude odměněn drobným dárkem od VUT v Brně v rámci oslav 115. výročí založení univerzity, jejichž součástí je i tato akce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Komentáře