Reklama
reklama

Chybí vám buňky pro vědu? Najdete je při Noci vědců.

Ponocovat kvůli práci nebývá pro vědce nic neobvyklého. Možná právě proto vznikla Noc vědců, nyní již každoroční tradiční akce, při níž experti nejrůznějších oborů nechávají nakouknout pod pokličku svých pokusů také veřejnost. Čtyři fakulty Vysokého učení technického v Brně tak letos učiní 26. září, kdy si malí i velcí, staří stejně jako mladí budou moci od 18 do 24 hodin projít připravená stanoviště, jejichž společným jmenovatelem se stalo letošní téma: Buňky pro vědu.

FEKT - Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií seznámí zájemce formou soutěže s principy fyzikálních a elektrických jevů a technickými aplikacemi. Pro zvídavé pak fakulta zpřístupní Vědeckotechnický Park Profesora Lista, kde se vědci zabývají především obnovitelnými zdroji energie, silnoproudou elektrotechnikou a elektroenergetikou.

I stavaři mají co nabídnout, a tak návštěvníci Noci vědců poznají na modelech, jak fungují vodní stavby a proudění vody v řekách a navíc budou mít unikátní možnost podívat se na Brno z nové GPS stanice a seznámit se s těmito technologiemi a prací geodetů. Pro tvořivé si pak Ústav architektury přichystal zásobu hlíny, papíru a tužek – zájemci se totiž mohou vžít do kůže studentů architektury a vyzkoušet si kresbu v ateliéru nebo si něco vymodelovat z hlíny. To vše i další aktivity čekají na návštěvníky v budově Fakulty stavební na ulici Veveří.

Další dvě fakulty, strojní a chemická, pozvou návštěvníky na svůj program do Technického muzea. Děti se pobaví při chemických pokusech, poznají, jak stárnou kožní buňky či jak buňky rozsvítit a jak lze ve vědě využívat hydrogely. V rámci fyzikální části si návštěvníci vyzkouší tenzometr nebo se v kokpitu formule ocitnou v kůži závodníka. Prohlédnou si vlas více než zblízka a ověří si, zda  je levitace opravdu kouzlo, nebo pouhý trik. Profesor Miloslav Druckmüller, odborník na počítačovou grafiku z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, autor unikátního „snímku“ sluneční koróny zveřejněného v prestižních světových vědeckých časopisech, seznámí všechny zvídavce ve dvou přednáškách s tím, co bychom bez matematiky nikdy nemohli vidět, natož vyfotografovat – jako právě již zmíněnou korónu.

Program VUT v Brně v muzeu doplní aktivity muzeologů. Poodkryjí návštěvníkům, jak se předměty dostávají do muzea a co se s nimi následně děje, jak se připravují výstavy a zájemcům pomocí speciálního zařízení změří třeba pH potu a ukáží, co dokáže XRF spektrometr.

Interaktivní program bude na obou místech, jak v budově FEKT, tak v Technickém muzeu, doplněn soutěžemi o ceny pro děti i dospělé. Navíc každý 115. návštěvník Noci vědců v Technickém muzeu bude odměněn drobným dárkem od VUT v Brně v rámci oslav 115. výročí založení univerzity, jejichž součástí je i tato akce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře