Reklama
reklama

Chtějí do Evropského parlamentu. Umí kandidáti z jihu Moravy angličtinu?

Češi jsou schopností nedomluvit se ve světě jinak než česky pověstní. I v Evropském parlamentu dokonce Česko reprezentují poslanci, kteří se světovými jazyky angličtinou nebo francouzštinou nedomluví. Jdou do blížících se voleb další takoví? To zjišťovali redaktoři novin CENTRUM news mezi kandidáty na europoslance z jižní Moravy.

Europoslanec Vladimír Remek se hrdě hlásí k tomu, že mluví rusky. Škoda jen, že Rusko není členskou zemí Evropské unie. Jazykově handicapovaný poslanec si totiž může nechat jen zdát o jakékoli funkci v europarlamentu navíc. Pokud chce být své zemi platný, musí počítat s tím, že se musí domluvit i neformálně, v kuloárech. A tam si jen s češtinou nevystačí.

Hovořit anglicky nebo jiným pracovním jazykem Evropského parlamentu, ale poslanci ani jejich kandidáti nemusí. V Evropském parlamentu jsou všechny oficiální jazyky členských zemí stejně důležité a všechny dokumenty produkované parlamentem se vydávají ve všech jazycích. Všichni poslanci mají právo hovořit a vystupovat v jazyce, který si vyberou. „Jelikož každý občan Evropské unie má právo kandidovat do Evropského parlamentu, nelze očekávat, že každý kandidát bude umět světové jazyky jako angličtinu nebo francouzštinu. V jednacím řádu Evropského parlamentu je konkrétně uvedeno, že každý poslanec má právo číst a psát dokumenty parlamentu, debatovat a vystupovat ve svém rodném jazyce,“ potvrdila tlumočnice jedné z agentur, které zajišťují pro Evropský parlament překlady.

V Česku se volby do Evropského parlamentu uskuteční 23. až 24. května, do voleb jde 39 stran a politických uskupení. Evropané budou volit nově podle pravidel Lisabonské smlouvy, tedy dohromady 751 poslanců. Češi mají k dispozici 21 mandátů.  Kandidáty z jižní Moravy sice politické strany umístily na místa spíše nevolitelná, angličtinu ale ovládají, podle testu novin CENTRUM news, výborně. Při rozhovoru vedeném po telefonu jsme hodnotili spontálnost projevu, reakci na otázky položené redaktorem a také gramatickou správnost angličtiny kandidáta. Redaktor novin CENTRUM news hovořil s kandidáty od prvního do posledního slova pouze v angličtině.

ANO 2011 Erik Mikuš, projektový manažer, Modřice, 27. místo na kandidátce. V Evropském parlamentu chce využít svých zkušeností z komerční sféry a oblasti IT. „Mám několik úkolů, na které se chci soustředit. Nejdůležitějším úkolem je prosazení elektronického podpisu pro fyzické osoby. Pro spoustu lidí by se tím zjednodušilo vyplňování formulářů a jejich podávání na úřady.  Minulé české vlády to už mohly udělat, ale z nějakého důvodu se to nestalo. Ano, máme u nás datové schránky, ale ty se hodí spíš pro firmy, než pro fyzické osoby,“ uvedl Mikuš s tím, že dráha profesionálního politika sice není jeho snem, ale je rozhodnut řídit se v politice principy, kterými se například vede firma. 

Hodnocení: lepší 2. Na české poměry angličtina na dobré úrovni. Je schopen reagovat na otázky položené po telefonu, má dobrou slovní zásobu, nemusí hledat slovíčka  a výjimečně udělá nějakou menší gramatickou chybu. V Evropském parlamentu nebude mít problém se domluvit.

TOP 09 Bohumil Straka, myslivec, sokolník, vědecký pracovník, Brno, 9. místo na kandidátce. Pokud bude zvolen, chce naplňovat program své strany jako takový. „Jsem myslivec a sokolník, jsem v mezinárodní organizaci sokolníků a rád bych v parlamentu reprezentoval zájmy této komunity, protože to jsou tradičně uvažující lidé spojení s přírodou. Chtěl bych zastávat i zájmy podobně smýšlejících supin, jako jsou rybáři, zemědělci, kteří jsou posledních 20 až 30 ničena ekobyznysem. Tyto skupiny lidí uvažují úplně jinak, než současní ekopodnikatelé, kteří prosazují bysnys okolo solárních elektráren, větrných elektráren a bio nafty. Nejenže vysávají peníze z Evropské unie, ale navíc ničí přírodu. A pokud je zemědělství poškozováno těmito druhy podnikání má to velký dopad na biodiverzitu,“ uvedl v rozhovoru Straka.

Hodnocení: lepší 2. Rychle reaguje na položené otázky, rozumí bez problémů. Drobné nedostatky v gramatice lze přičíst telefonickému hovoru, v rozhovoru z očí do očí by jeho angličtina byla jistě mnohem lepší.

ODS Aleš Musil, právník, manažer v Evropské komisi, Brno, 5. místo na kandidátce. Aleše Musila zastihl telefonát redaktorů na cestě autem z Bruselu. Z tohoto důvodu požádal o odložení rozhovoru, byl ochoten se domluvit a sejít osobně. Nepřekvapilo ho, že volá novinář.

Hodnocení: 1. Hovořil plynně anglicky, bez problémů, dokonce i bez českého přízvuku. 

KDU-ČSL Petr Hladík, projektový manažer, lektor, Brno, 10. místo na kandidátce. Petr Hladík nereagoval na položenou otázku. Hovor v okamžiku kdy se dozvěděl, že mluví s novinářem a má mluvit o Evropském parlamentu přerušil a anglicky požádal o zavolání později.

Hodnocení: nehodnocen. Z jedné věty a žádosti o zavolání další den nelze posuzovat kvalitu znalosti angličtny.

KSČM Dagmar Švendová, specialistka v oboru práva EU, Břeclav, 9. místo na kandidátce. Vzhledem k tomu, že telefon redaktorů Dagmar Švendovou zastihl na cestách, odkázala bezchybnou angličtinou na informace na své webové stránce a dodala, že není problém jí zaslat otázky e-mailem.

Hodnocení: 1 s hvězdičkou. Její angličtině není co vytknout. Je vidět, že má zkušenosti s intenzivním kontaktem s rodilými mluvčími.

Moravané Ondřej Hýsek, zřizovatel gymnázia, Brno, 1. místo na kandidátce. Cílem Ondřeje Hýska v Evropském parlamentu je vrátit Moravu zpět na mapu Evropy. „Znovu připomenout, že existuje něco jako Moravská země a přidat Moravě vážnost na úrovni Evropské unie. Prosazovat princip subsidiarity (pozn. redakce:  politickou zásadu, podle níž se rozhodování a zodpovědnost ve veřejných záležitostech má odehrávat na tom nejnižším stupni veřejné správy, který je nejblíže občanům) ve prospěch Moravy,“ odpověděl Hýsek.

Hodnocení: 1. Angličtina na výborné komunikační úrovni, rychle reagoval, nehledal slovíčka, mluvil spontálně. Dvě malé gramatické chyby v rozhovoru lze přičíst nepřipravenosti na rozhovor s novinářem po telefonu.

Strana Svobodných občanů Jakub Ježek, právník, Brno, 10. místo na kandidátce. Chce ve volbách pomoci straně, za kterou kandiduje. V Evropském parlamentu, pokud ho lidé zvolí, bude rád působit. „Ze všeho nejdřív chceme zastavit nesmyslné věci, které lidem vnucuje Evropská komise a pak zabránit přijetí Eura v České republice,“ uvedl Ježek.

Hodnocení: lepší 2. V hovoru mluvil pomaleji, vždy přemýšlel, co má odpovědět. Předvedl však gramaticky správnou angličtinu, reagoval, takže otázkám rozuměl, nehledal slovíčka.

Strana zelených Mojmír Vlašín, ekolog, vysokoškolský pedagog, Brno, 3. místo na kandidátce. Pro Mojmíra Vlašína je hlavním tématem ochrana přírody v Evropě. „Jsem biolog, pracuji v neziskové organizaci a učím na vysoké škole. Pokud bych byl zvolen, prosazoval bych schvalování legislativy v oboru ochrany přírody. Ochrana přírody je důležitá a tato legislativa na ochranu přírody má v některých zemích nedostatky,“ uvedl Vlašín. 

Hodnocení: 1. Z hlediska používání angličtiny jako jazyka, mu není co vytknout. Anglicky rozumí, je vidět že se pohybuje v akademickém prostředí, dobře formuluje věty i myšlenky.

Petr Bokůvka, Gabriela Peringerová

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře