Reklama
reklama

Červený rak už nemá lesk. Nejstarší lékárna přišla o vitráže i barokní nábytek

Lékárna v Masarykově ulici v Brně, která má ve znaku červeného raka, patří k nejstarším fungujícím lékárnám ve střední Evropě a je nejdéle fungující lékárnou v Brně. V posledních letech jí ale osud nepřeje. Před pěti lety z jejich oken zmizely vitráže, které ji po desetiletí zdobily, a během prázdnin přišla o barokní nábytek, který zdobil interiér lékárny. Za vším stojí spory mezi majitelem domu a bývalým nájemcem lékárny.

Jestli patříte mezi ty, kteří do lékárny na roku Masarykovy a Jánské ulice v Brně chodili nejen s předpisy na léky, ale zároveň se potěšit pohledem na dobový interiér lékárny a nasát atmosféru let minulých, máte smůlu. Barokní nábytek, ve kterém byly ještě před prázdninami vyrovnané krabičky a lahvičky s léky, je pryč. Nahradil ho moderní nábytek, takový, jaký najdete v každé lékárně. Prostory totiž prošly rekonstrukcí. Ta je vyvrcholením soudních sporů, které se mezi majitelem domu a bývalými nájemci prostor lékárny vlečou od dob, kdy město vyměnilo dům s lékárnou za pasáž Jalta.

Původní vzhled prostor lékárny už připomíná jen nově zrestaurovaný štukový strop, který se klene nad moderním nábytkem. Tím lékárnu vybavila farmaceutická společnost, která má prostory dlouhodobě pronajaté.

Rekonstrukce začala v okamžiku, kdy se majitel budovy musel vypořádat s rozhodnutím soudu, že barokní nábytek není součástí nemovitosti a patří původním nájemcům. Ti se totiž právě o interiér lékárny soudili a letos v červnu ho i odstěhovali.

Rozhodnutí soudu se museli podřídit i památkáři z Národního památkového ústavu, kteří sestavili k rekonstrukci odborný posudek a historický nábytek nařídili v lékárně zachovat. 

Lékárna ukázala nové prostory prvním zákazníkům už na začátku září. Moc nadšeni nejsou. „Město i památkáři měli pohlídat, aby takové historické místo, které se klidně můžete v Brně ukazovat i turistům, zůstalo nepoškozeno. Zbavovat se historie a nahrazovat není zvlášť v historickém centru města dobré,“ vyjádřila se k problému Jana Janderová, která studovala historii.

Prohra u soudu a ztráta historického nábytku mrzí i majitele domu Zdeňka Ohniště, který o lékárnu v původní podobě ve svém domě stál. „Bohužel s bývalými nájemci nebyla dohoda možná. Lékárna ale bude fungovat, i když se změnil nájemník a systém jejího fungování,“ konstatoval majitel. Za barokní nábytek původní nájemce chce odhadní cenu – 2 miliony korun. Měl ho nabízet i městu, to však o žádné oficiální nabídce nemá informace. „Nevíme, na jakých úrovních o prodeji jednal, konkrétní nabídka ale radou města Brna neprošla,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Několik let táhnoucí se spory a problémy lékárny, která má ve štítu červeného raka odstartoval okamžik, kdy současný majitel dům koupil od podnikatele Miroslava Lekeše. Ten jej získal jako součást kontroverzní výměny pasáže Jalta. Zastupitelé si sice vymínili věcné břemeno, že nejstarší středoevropská lékárna musí v nárožním domě zůstat nejméně dvacet let. Neupřesnili ovšem podmínky tohoto věcného břemene. Bývalým nájemníkům lékárny pak majitel zvýšil nájem, ti kvůli tomu odešli a začali se soudit, protože dříve do rekonstrukce lékárny investovali vlastní peníze. 

Dům s lékárnou je památkově chráněný, vybavení lékárny z roku 1907 však status movité kulturní památky nezískalo. Existence lékárny U Červeného raka je na stejném místě v Brně doložena už v předbělohorské době.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře