Reklama
reklama

Červený rak už nemá lesk. Nejstarší lékárna přišla o vitráže i barokní nábytek

Lékárna v Masarykově ulici v Brně, která má ve znaku červeného raka, patří k nejstarším fungujícím lékárnám ve střední Evropě a je nejdéle fungující lékárnou v Brně. V posledních letech jí ale osud nepřeje. Před pěti lety z jejich oken zmizely vitráže, které ji po desetiletí zdobily, a během prázdnin přišla o barokní nábytek, který zdobil interiér lékárny. Za vším stojí spory mezi majitelem domu a bývalým nájemcem lékárny.

Jestli patříte mezi ty, kteří do lékárny na roku Masarykovy a Jánské ulice v Brně chodili nejen s předpisy na léky, ale zároveň se potěšit pohledem na dobový interiér lékárny a nasát atmosféru let minulých, máte smůlu. Barokní nábytek, ve kterém byly ještě před prázdninami vyrovnané krabičky a lahvičky s léky, je pryč. Nahradil ho moderní nábytek, takový, jaký najdete v každé lékárně. Prostory totiž prošly rekonstrukcí. Ta je vyvrcholením soudních sporů, které se mezi majitelem domu a bývalými nájemci prostor lékárny vlečou od dob, kdy město vyměnilo dům s lékárnou za pasáž Jalta.

Původní vzhled prostor lékárny už připomíná jen nově zrestaurovaný štukový strop, který se klene nad moderním nábytkem. Tím lékárnu vybavila farmaceutická společnost, která má prostory dlouhodobě pronajaté.

Rekonstrukce začala v okamžiku, kdy se majitel budovy musel vypořádat s rozhodnutím soudu, že barokní nábytek není součástí nemovitosti a patří původním nájemcům. Ti se totiž právě o interiér lékárny soudili a letos v červnu ho i odstěhovali.

Rozhodnutí soudu se museli podřídit i památkáři z Národního památkového ústavu, kteří sestavili k rekonstrukci odborný posudek a historický nábytek nařídili v lékárně zachovat. 

Lékárna ukázala nové prostory prvním zákazníkům už na začátku září. Moc nadšeni nejsou. „Město i památkáři měli pohlídat, aby takové historické místo, které se klidně můžete v Brně ukazovat i turistům, zůstalo nepoškozeno. Zbavovat se historie a nahrazovat není zvlášť v historickém centru města dobré,“ vyjádřila se k problému Jana Janderová, která studovala historii.

Prohra u soudu a ztráta historického nábytku mrzí i majitele domu Zdeňka Ohniště, který o lékárnu v původní podobě ve svém domě stál. „Bohužel s bývalými nájemci nebyla dohoda možná. Lékárna ale bude fungovat, i když se změnil nájemník a systém jejího fungování,“ konstatoval majitel. Za barokní nábytek původní nájemce chce odhadní cenu – 2 miliony korun. Měl ho nabízet i městu, to však o žádné oficiální nabídce nemá informace. „Nevíme, na jakých úrovních o prodeji jednal, konkrétní nabídka ale radou města Brna neprošla,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Několik let táhnoucí se spory a problémy lékárny, která má ve štítu červeného raka odstartoval okamžik, kdy současný majitel dům koupil od podnikatele Miroslava Lekeše. Ten jej získal jako součást kontroverzní výměny pasáže Jalta. Zastupitelé si sice vymínili věcné břemeno, že nejstarší středoevropská lékárna musí v nárožním domě zůstat nejméně dvacet let. Neupřesnili ovšem podmínky tohoto věcného břemene. Bývalým nájemníkům lékárny pak majitel zvýšil nájem, ti kvůli tomu odešli a začali se soudit, protože dříve do rekonstrukce lékárny investovali vlastní peníze. 

Dům s lékárnou je památkově chráněný, vybavení lékárny z roku 1907 však status movité kulturní památky nezískalo. Existence lékárny U Červeného raka je na stejném místě v Brně doložena už v předbělohorské době.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře