Reklama
reklama

Černí pasažéři zaplatí od září na jižní Moravě víc. Patnáct stovek

Cestující, který pojede bez platné jízdenky od 1. září městskou hromadnou dopravou v Brně nebo linkami Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, zaplatí pokutu 1500 korun. Dosud to bylo o pět set korun méně – tedy 1 tisíc korun. Dopravní podnik tím reagoval na květnovou úpravu zákona o silniční dopravě, který povolil zvýšit pokutu až na zmíněných 1500 korun.

„Je to nepříznivá zpráva pro černé pasažéry. Pokud však zaplatí přirážku k jízdnému do pěti dnů, bude ho to stát 800 korun místo dosavadních 700 korun," upřesnil vedoucí tarifního odboru podniku Vít Prýgl.

Tato sankce bude platit nejen v tramvajích, autobusech a trolejbusech městské hromadné dopravy, ale i u všech dopravců, kteří pro Kordis jezdí s výjimkou Českých drah, které mají vlastní smluvní přepravní podmínky.

Dopravní podnik naopak snižuje pokutu za porušení jiných přepravních podmínek z tisícovky na osm set. Týká se to například lidí, kteří v autobuse jedí. Stále však platí, že pokud cestující do pěti dnů předloží platnou předplatní jízdenku, zaplatí pouze symbolických 50 korun.

Dopravní podnik chce vybrat víc peněz především od notorických neplatičů.  Za loňský rok revizoři chytili 110 tisíc černých pasažérů a podnik vybral na pokutách pětatřicet milionů. V roce 2011 pak od 111 tisíc neplatičů vybral pokuty za jednašedesát milionů.

„Vliv změny výše přirážky k jízdnému na celkový výnos z činnosti přepravní kontroly není tak podstatný jako je způsob a účinnost vymáhání přirážek k jízdnému. Na razantní nárůst výnosů z pokut mělo vliv především postupování pohledávek v období od května 2006 do dubna 2012,“ dodal k vymáhání ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře