Reklama
reklama

Černí pasažéři zaplatí od září na jižní Moravě víc. Patnáct stovek

Cestující, který pojede bez platné jízdenky od 1. září městskou hromadnou dopravou v Brně nebo linkami Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, zaplatí pokutu 1500 korun. Dosud to bylo o pět set korun méně – tedy 1 tisíc korun. Dopravní podnik tím reagoval na květnovou úpravu zákona o silniční dopravě, který povolil zvýšit pokutu až na zmíněných 1500 korun.

„Je to nepříznivá zpráva pro černé pasažéry. Pokud však zaplatí přirážku k jízdnému do pěti dnů, bude ho to stát 800 korun místo dosavadních 700 korun," upřesnil vedoucí tarifního odboru podniku Vít Prýgl.

Tato sankce bude platit nejen v tramvajích, autobusech a trolejbusech městské hromadné dopravy, ale i u všech dopravců, kteří pro Kordis jezdí s výjimkou Českých drah, které mají vlastní smluvní přepravní podmínky.

Dopravní podnik naopak snižuje pokutu za porušení jiných přepravních podmínek z tisícovky na osm set. Týká se to například lidí, kteří v autobuse jedí. Stále však platí, že pokud cestující do pěti dnů předloží platnou předplatní jízdenku, zaplatí pouze symbolických 50 korun.

Dopravní podnik chce vybrat víc peněz především od notorických neplatičů.  Za loňský rok revizoři chytili 110 tisíc černých pasažérů a podnik vybral na pokutách pětatřicet milionů. V roce 2011 pak od 111 tisíc neplatičů vybral pokuty za jednašedesát milionů.

„Vliv změny výše přirážky k jízdnému na celkový výnos z činnosti přepravní kontroly není tak podstatný jako je způsob a účinnost vymáhání přirážek k jízdnému. Na razantní nárůst výnosů z pokut mělo vliv především postupování pohledávek v období od května 2006 do dubna 2012,“ dodal k vymáhání ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře