Reklama
reklama

Černí pasažéři zaplatí od září na jižní Moravě víc. Patnáct stovek

Cestující, který pojede bez platné jízdenky od 1. září městskou hromadnou dopravou v Brně nebo linkami Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, zaplatí pokutu 1500 korun. Dosud to bylo o pět set korun méně – tedy 1 tisíc korun. Dopravní podnik tím reagoval na květnovou úpravu zákona o silniční dopravě, který povolil zvýšit pokutu až na zmíněných 1500 korun.

„Je to nepříznivá zpráva pro černé pasažéry. Pokud však zaplatí přirážku k jízdnému do pěti dnů, bude ho to stát 800 korun místo dosavadních 700 korun," upřesnil vedoucí tarifního odboru podniku Vít Prýgl.

Tato sankce bude platit nejen v tramvajích, autobusech a trolejbusech městské hromadné dopravy, ale i u všech dopravců, kteří pro Kordis jezdí s výjimkou Českých drah, které mají vlastní smluvní přepravní podmínky.

Dopravní podnik naopak snižuje pokutu za porušení jiných přepravních podmínek z tisícovky na osm set. Týká se to například lidí, kteří v autobuse jedí. Stále však platí, že pokud cestující do pěti dnů předloží platnou předplatní jízdenku, zaplatí pouze symbolických 50 korun.

Dopravní podnik chce vybrat víc peněz především od notorických neplatičů.  Za loňský rok revizoři chytili 110 tisíc černých pasažérů a podnik vybral na pokutách pětatřicet milionů. V roce 2011 pak od 111 tisíc neplatičů vybral pokuty za jednašedesát milionů.

„Vliv změny výše přirážky k jízdnému na celkový výnos z činnosti přepravní kontroly není tak podstatný jako je způsob a účinnost vymáhání přirážek k jízdnému. Na razantní nárůst výnosů z pokut mělo vliv především postupování pohledávek v období od května 2006 do dubna 2012,“ dodal k vymáhání ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře