Reklama
reklama

Černé skládky jsou zmapované, teď je čas uklízet nepořádek ze svého okolí

Na 16. a 17. května organizuje občanské sdružení Ekosmák celorepublikovou úklidovou akci Ukliďme Česko, do níž se mohou zapojit úřady, firmy, sdružení a samozřejmě jednotlivci. Všichni, již usilují o stejný cíl: odstranit nepořádek ze svého okolí, od malých neškodných „hromádek“ v příkopech u cest až po obří černé skládky ohrožující zdraví lidí i zvířat. Pátek 16. května je určen firmám, v sobotu 17. května se zapojí jednotlivci.

Chystaná úklidová akce  vychází z osvědčeného zahraničního modelu Let´s Do It! „V České republice se bude konat poprvé,“ sdělil Karel Korytář z organizačního týmu. „Už teď se prostřednictvím našich webových stránek uklidmecesko.cz hlásí lokální organizátoři, dobrovolníci a další partneři, kteří budou s úklidem pomáhat,“ řekl.

Smyslem akce je však nejen uklidit naše okolí a ve společné věci zaangažovat různé zájmové skupiny, školy, sdružení, firmy, státní správu i jednotlivce, ale v neposlední řadě také mediálně zviditelnit dlouhodobě neřešenou problematiku černých skládek a přispět tím k prevenci jejich vzniku.

Již druhým rokem probíhá v ČR mapování černých skládek prostřednictvím projektu ZmapujTo, díky němuž bylo nahlášeno a do mapy zaneseno více než 2 500 černých skládek. Jak usoudili organizátoři akce, uzrál čas posunout se dále a s nasbíranými daty smysluplně naložit. Proto vznikla myšlenka celostátní úklidové akce.

Jak se zapojit?

Na stránce www.uklidmecesko.cz  byla spuštěna interaktivní mapa sloužící k přihlašování organizátorů místních úklidů, dobrovolníků a k vzájemné komunikaci mezi nimi. Díky ní se mohou účastníci akce snadno zaregistrovat a uvidí v přehledné mapě např. počet již přihlášených dobrovolníků a také organizátorů, ke kterým se mohou ve zvolené lokalitě připojit.

„V mapě lze zobrazit už nahlášené černé skládky, na které se mohou účastníci během úklidu zaměřit, ale mohou samozřejmě na základě své iniciativy uklízet i jiná zanedbaná místa,“ vysvětlil Karel Korytář. Dobrovolníci by neměli čekat až na poslední chvíli, lépe je přihlásit se co nejdříve a navázat kontakt se svým lokálním organizátorem. Jinak mohou vznikat potíže např. se zajištěním dostatečného množství úklidových pomůcek.

Brno jde příkladem

Projekt počítá i se zapojením firem z oblasti služeb v odpadovém hospodářství, které mají k této problematice velmi blízko. Řada již zapojených firem nabízí v den akce nejrůznější benefity jako odvoz zdarma, slevy za uložení odpadů, prodloužená otevírací doba sběrných středisek, pytle a rukavice pro dobrovolníky a další. Pěkným příkladem pro ostatní je město Brno, které prostřednictvím Odboru životního prostředí Magistrátu města Brna přislíbilo kontejnery, jejich odvoz a likvidaci pro tuto akci zcela zdarma.

Pro města a obce je projekt výhodný. Velká část jich totiž alespoň jedenkrát ročně na své náklady provádí úklid svého katastru od pohozených odpadů (včetně černých skládek). Nyní se městům a obcím naskýtá příležitost uklidit během jednoho dne černé skládky na svém katastrálním území s využitím pomoci dobrovolníků a dalších partnerů akce, tedy za výhodnějších podmínek, než kdyby tak činily samostatně.
Do společné úklidové akce jsou vítáni všichni, které myšlenka „Ukliďme Česko“ oslovila. Právě teď je čas přihlásit se prostřednictvím webu www.uklidmecesko.cz , kde lze najít podrobné informace. Další jsou na facebooku:http://www.facebook.com/UklidmeCesko.

Podobné akce už v České republice v minulosti probíhaly a stále probíhají, například akce Čistá Vysočina s již pětiletou tradicí nebo akce pod hlavičkou Českého svazu ochránců přírody. Akce Ukliďme Česko je nová ve svém zaměření na úklid malých a středních černých skládek, oproti běžným úklidovým dnům zaměřeným na drobný nepořádek. Novinkou je dále plošný celorepublikový rozsah a využití moderních informačních a komunikačních technologií.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře