Reklama
reklama

Černé skládky jsou zmapované, teď je čas uklízet nepořádek ze svého okolí

Na 16. a 17. května organizuje občanské sdružení Ekosmák celorepublikovou úklidovou akci Ukliďme Česko, do níž se mohou zapojit úřady, firmy, sdružení a samozřejmě jednotlivci. Všichni, již usilují o stejný cíl: odstranit nepořádek ze svého okolí, od malých neškodných „hromádek“ v příkopech u cest až po obří černé skládky ohrožující zdraví lidí i zvířat. Pátek 16. května je určen firmám, v sobotu 17. května se zapojí jednotlivci.

Chystaná úklidová akce  vychází z osvědčeného zahraničního modelu Let´s Do It! „V České republice se bude konat poprvé,“ sdělil Karel Korytář z organizačního týmu. „Už teď se prostřednictvím našich webových stránek uklidmecesko.cz hlásí lokální organizátoři, dobrovolníci a další partneři, kteří budou s úklidem pomáhat,“ řekl.

Smyslem akce je však nejen uklidit naše okolí a ve společné věci zaangažovat různé zájmové skupiny, školy, sdružení, firmy, státní správu i jednotlivce, ale v neposlední řadě také mediálně zviditelnit dlouhodobě neřešenou problematiku černých skládek a přispět tím k prevenci jejich vzniku.

Již druhým rokem probíhá v ČR mapování černých skládek prostřednictvím projektu ZmapujTo, díky němuž bylo nahlášeno a do mapy zaneseno více než 2 500 černých skládek. Jak usoudili organizátoři akce, uzrál čas posunout se dále a s nasbíranými daty smysluplně naložit. Proto vznikla myšlenka celostátní úklidové akce.

Jak se zapojit?

Na stránce www.uklidmecesko.cz  byla spuštěna interaktivní mapa sloužící k přihlašování organizátorů místních úklidů, dobrovolníků a k vzájemné komunikaci mezi nimi. Díky ní se mohou účastníci akce snadno zaregistrovat a uvidí v přehledné mapě např. počet již přihlášených dobrovolníků a také organizátorů, ke kterým se mohou ve zvolené lokalitě připojit.

„V mapě lze zobrazit už nahlášené černé skládky, na které se mohou účastníci během úklidu zaměřit, ale mohou samozřejmě na základě své iniciativy uklízet i jiná zanedbaná místa,“ vysvětlil Karel Korytář. Dobrovolníci by neměli čekat až na poslední chvíli, lépe je přihlásit se co nejdříve a navázat kontakt se svým lokálním organizátorem. Jinak mohou vznikat potíže např. se zajištěním dostatečného množství úklidových pomůcek.

Brno jde příkladem

Projekt počítá i se zapojením firem z oblasti služeb v odpadovém hospodářství, které mají k této problematice velmi blízko. Řada již zapojených firem nabízí v den akce nejrůznější benefity jako odvoz zdarma, slevy za uložení odpadů, prodloužená otevírací doba sběrných středisek, pytle a rukavice pro dobrovolníky a další. Pěkným příkladem pro ostatní je město Brno, které prostřednictvím Odboru životního prostředí Magistrátu města Brna přislíbilo kontejnery, jejich odvoz a likvidaci pro tuto akci zcela zdarma.

Pro města a obce je projekt výhodný. Velká část jich totiž alespoň jedenkrát ročně na své náklady provádí úklid svého katastru od pohozených odpadů (včetně černých skládek). Nyní se městům a obcím naskýtá příležitost uklidit během jednoho dne černé skládky na svém katastrálním území s využitím pomoci dobrovolníků a dalších partnerů akce, tedy za výhodnějších podmínek, než kdyby tak činily samostatně.
Do společné úklidové akce jsou vítáni všichni, které myšlenka „Ukliďme Česko“ oslovila. Právě teď je čas přihlásit se prostřednictvím webu www.uklidmecesko.cz , kde lze najít podrobné informace. Další jsou na facebooku:http://www.facebook.com/UklidmeCesko.

Podobné akce už v České republice v minulosti probíhaly a stále probíhají, například akce Čistá Vysočina s již pětiletou tradicí nebo akce pod hlavičkou Českého svazu ochránců přírody. Akce Ukliďme Česko je nová ve svém zaměření na úklid malých a středních černých skládek, oproti běžným úklidovým dnům zaměřeným na drobný nepořádek. Novinkou je dále plošný celorepublikový rozsah a využití moderních informačních a komunikačních technologií.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře