Reklama
reklama

Časovou schránku s dobovými dokumenty zazdili zpět do zdi Filosofické fakulty

Do zdi rekonstruované budovy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v ulici Arne Nováka vrátili dělníci časovou schránku, kterou objevili na jaře při stavebních pracích. K dokumentům přidali i nové, které dokumentují rekonstrukci budovy. Původní obsah schránky se vztahoval k bývalému sirotčinci, který od roku 1872 sídlil v budově. Plechový box se starými písemnostmi našli dělníci za skrytou pamětní deskou z roku 1892, která připomíná dvacáté výročí dokončení městského chlapeckého sirotčince. I ta byla na zeď znovu umístěna.

Představitelé filozofické fakulty umístili do nové schránky kopie původních materiálů a také nové artefakty. „Přidali jsme k nim dokumenty z právě probíhající rekonstrukce areálu, vybrané fotografie z dějin fakulty, medaile fakulty i univerzity a kopie paleolitických artefaktů nalezených při zemních prací v prostoru staveniště,“ upřesnil obsah nového boxu děkan fakulty Josef Krob. Doplnil, že o obsahu schránky rozhodovala skupina odborníku skládající se z pracovníků ústavu archeologie a muzeologie, archivnictví a historie a archivu univerzity.

Dokumenty, které se nalezly v březnu, obsahovaly například zakládací listinu sirotčince, statut, stanovy, smlouvy, provizorní řád, program, rozpočet, obchodní řád  a seznam úředníků spolku, který sirotčinec založil a spravoval. Byly tam také plány budov, vyhláška a telegram vztahující se ke spolku a sirotčinci.

Městský chlapecký sirotčinec byl v místě dnešní Filozofické fakulty MU postaven v roce 1872, o dvacet let později tam odhalili pamětní desku připomínající jeho založení. Její osud po roce 1918 však nebyl známý. Univerzita budovu získala při svém založení v roce 1919, o plaketě však nikdo nevěděl. Našli ji náhodou dělníci při úpravách pro výtahovou šachtu na katedře filozofie v části vstupní zdi. Naproti výtahové šachtě je teď schránka i plaketa umístěna.

Stavební práce, které začaly v areálu v ulici Arna Nováka vloni v březnu, potrvají až do srpna 2014. Jejich výsledkem bude nová budova se šesti nadzemními a dvěma suterénními podlažími, v nichž bude umístěno podzemní parkování, výukové prostory včetně multimediální učebny a depozitář knih propojený se stávající fakultní knihovnou. Součástí projektu Centrum podpory humanitních věd je i rekonstrukce zmíněné budovy bývalého sirotčince a úprava nádvoří.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře