Reklama
reklama

Bývalý Dům potravin na Zelném trhu se promění v krytou tržnici

Záměr vzniku kryté městské tržnice v centru Brna byl schválen, provozovatelé jsou vybráni. Nyní začnou potřebné stavební úpravy a za necelý rok by měli vejít do nových prostor na Zelném trhu číslo 14, tedy do bývalého Domu potravin, první nakupující. Budova tak začne znovu sloužit svému původnímu účelu.

„Na projektu nové kryté městské tržnice na Zelném trhu jsme pracovali celý rok a zapojili do něj všechny subjekty v zastupitelstvu městské části. Cílem bylo celkové oživení bývalého Domu potravin a zároveň vznik kryté tržnice s nabídkou především regionálních produktů, která bude možná jedinou svého druhu v České republice. Brno se tak připojí k řadě evropských metropolí a Zelný trh se tak stane druhou dominantou centra po náměstí Svobody,“ řekl ke vzniku kryté městské tržnice starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Ke známým evropských tržnicím patří například Mercat de la Boqueria ve španělské Barceloně, budapešťská tržnice Vásárcsarnok, či proslulá tržnice v irském Corku.

Projekt té brněnské je zajímavý tím, že nabídne produkty lokálních výrobců a pěstitelů na dvou podlažích o celkové výměře téměř 1500 metrů čtverečních. V přízemí, vedle radničního infocentra, bude v provozu bistro zdravé výživy s dětským koutkem a nové útočiště zde najde také dnes již legendární artová Kavárna Pod obrazy. Zároveň vznikne nová pasáž umožňující průchod na nádvoří Staré radnice a dále do Radnické, respektive Mečové ulice, což významně zatraktivní historické centrum města. O patro výš bude fungovat hlavní část kryté tržnice. Sortiment bude tvořit například maso, sýry, víno, ryby – nepůjde tedy o konkurenci s venkovním prodejem, ale o jeho doplnění. Navíc občerstvení na tomto podlaží bude využívat čerstvé suroviny přímo ze Zelného trhu.

Impulsem tohoto projektu byla studie studentů brněnských vysokých škol, kteří se budoucím využitím tohoto objektu zabývali a provedli v rámci jejího zpracování také dotazníkové šetření mezi občany města Brna.

Koncept Městské tržnice Brno reflektuje polohu budovy v centru města a přítomnost venkovního tržiště s ovocem, zeleninou a sezónními produkty. Cílem tohoto záměru je nabídnout občanům a návštěvníkům centra Brna jedinečnou a ucelenou možnost nakoupit na jednom místě regionální potravinářské produkty, biopotraviny, sezónní produkty, ale i vybrané zahraniční speciality, včetně nabídky jídel a nápojů k přímé konzumaci na místě samém. Součástí provozu tržnice by byly také tematicky laděné doprovodné akce (speciální akce v určitých ročních obdobích – adventní období, velikonoce, víkendové akce (kulinářská show, prezentace výrobců potravin, brněnských restaurací, hotelových škol, jakož i další tematické akce – grilování masa, pečení vánočního cukroví, výroba sýrů).

Celoroční tržnice bude orientována na nabídku především regionálních potravin, ovoce, zeleniny, masa a masných výrobků, mléka a mléčných výrobků, sýrů, bioproduktů, cukrovinek, ryb a výrobků z ryb, pečiva, delikates, vína a vinných produktů, koření, kávy, čajů, zahraničních specialit.

Druhé patro budovy pak přinese Brňanům další zajímavou novinku. Bude zde umístěn a provozován interaktivní model centra města Brna, který bude lákadlem především pro rodiny s dětmi či žáky základních škol. Nebude se jednat o statický model zmenšené kopie centra města, ale bude obsahovat pohybující se předměty a mnoho prvků si bude moci návštěvník sám ovládat.

„Podařilo se najít velmi zajímavé a inspirativní propojení komerční i nekomerční sféry. Na Zelňáku si lidé na jednom místě nakoupí kvalitní, čerstvé lokální suroviny, dobře se nají a díky kavárně mohou navštívit i zajímavé kulturní akce,“ doplnil Šťástka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře