Reklama
reklama

Budova brněnského kina Čas, kde se po válce promítalo nonstop, je na prodej

Brněnská radnice se rozhodla prodat budovu bývalého kina Čas. V kině se nepromítá už několik desítek let, podle informací fungovalo od roku 1947 do roku 1981. Magistrát nyní dvoupodlažní budovu ve vnitrobloku ulic Nádražní, Masarykova a Josefská nabízí k prodeji.

Kino Čas bylo po válce velkým fenoménem Brna. Promítalo nonstop, hlavně bloky krátkých dokumentů, kreslených filmů nebo grotesek. Diváci do něj mohli přijít kdykoli a sledovat filmy teoreticky stále dokola. Toto kino mělo po válce nejvyšší návštěvnost ze všech brněnských kin. Čas měl ovšem velmi specifickou atmosféru. Jednak kinem procházel zaměstnanec, který rozprašoval vůni přehlušující nepříjemný zápach z nedostatečně oddělených záchodků.

Kvůli nepřerušovanému provozu v něm část návštěvníků pospávala a také se o něm šířilo, že se v něm vyskytují pedofilové. Do kina totiž často chodily děti, protože mohly v bloku krátkých filmů vidět i kreslené pohádky nebo americké grotesky v době, kdy už po komunistickém převratu nebyly na programu běžných kin.

Nyní město za budovu bývalého kina chce nejméně 8 milionů korun. Budova leží v městské památkové zóně. Budoucí vlastník tak bude muset některé kroky při potřebné rekonstrukci konzultovat s památkáři. Podmínkou ke koupi domu je složení kauce 800 tisíc korun na brněnském magistrátu. Budovu dostane zájemce s nevyšší nabídkou.

Brno bývalo v minulém století baštou kinematografie. Fungovalo v něm více než 30 menších kin. Z nich dosud funguje kino Art a Lucerna, obnovené je kino Scala.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře