Reklama
reklama

Budoucí lékaři si na trenažérech v Brně zkouší operace virtuálně

Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny má nové trenažéry, na kterých si studenti medicíny mohou vyzkoušet virtuální operace. Teprve potom přistoupí ke skutečným operacím s pacienty na sále. Jde o první simulátory tohoto typu v republice. Studenti na simulátoru uvidí také změny v organismu, které u nemocných lidí nastávají. V praxi se pak budou cítit jistěji. Simulační přístroje stály 7,5 milionu korun.

„Práce chirurga je velmi náročná. Na simulátoru se studenti budou moci naučit řešit problémy krok za krokem a bez stresu,“ vysvětlil děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jiří Mayer.  Medici si zkušenosti ze simulačních přístrojů se přenesou na sál a nejvíc z této tréninkové činnosti bude profitovat právě pacient.

Studentům přístroje dají zpětnou vazbu. "Například pokud student udělá chybu, přístroj nasimuluje vykrvácení pacienta a potom ten výstup hodnotí velmi negativně," uvedl lékař Tomáš Paseka z chirurgické kliniky. Na přístrojích lze navolit několik programů, nejčastější operace v břišní dutině, ale i srdce či plic. Simulátory budou sloužit také začínajícím lékařům, kteří mají za sebou jen několik operací a potřebují si nanečisto vyzkoušet složitější úkony.

"Když jsem studoval medicínu já, tak jsme měli především knihy a atlasy. Pokud chtěl člověk získat praktické zkušenosti, byl na experimentálním sále," vystihl pokrok v medicíně přednosta kliniky Ivan  Čapov, který se specializuje na robotickou chirurgii.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře