Reklama
reklama

Budoucí lékaři si na trenažérech v Brně zkouší operace virtuálně

Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny má nové trenažéry, na kterých si studenti medicíny mohou vyzkoušet virtuální operace. Teprve potom přistoupí ke skutečným operacím s pacienty na sále. Jde o první simulátory tohoto typu v republice. Studenti na simulátoru uvidí také změny v organismu, které u nemocných lidí nastávají. V praxi se pak budou cítit jistěji. Simulační přístroje stály 7,5 milionu korun.

„Práce chirurga je velmi náročná. Na simulátoru se studenti budou moci naučit řešit problémy krok za krokem a bez stresu,“ vysvětlil děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jiří Mayer.  Medici si zkušenosti ze simulačních přístrojů se přenesou na sál a nejvíc z této tréninkové činnosti bude profitovat právě pacient.

Studentům přístroje dají zpětnou vazbu. "Například pokud student udělá chybu, přístroj nasimuluje vykrvácení pacienta a potom ten výstup hodnotí velmi negativně," uvedl lékař Tomáš Paseka z chirurgické kliniky. Na přístrojích lze navolit několik programů, nejčastější operace v břišní dutině, ale i srdce či plic. Simulátory budou sloužit také začínajícím lékařům, kteří mají za sebou jen několik operací a potřebují si nanečisto vyzkoušet složitější úkony.

"Když jsem studoval medicínu já, tak jsme měli především knihy a atlasy. Pokud chtěl člověk získat praktické zkušenosti, byl na experimentálním sále," vystihl pokrok v medicíně přednosta kliniky Ivan  Čapov, který se specializuje na robotickou chirurgii.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře