Reklama
reklama

Brno získalo další dotaci, na Špilberku vznikne lapidárium

Město Brno vybojovalo další významnou dotaci z evropských fondů ve výši 106 mil. Kč, která je určena na projekt Národní kulturní památky Špilberk – lapidárium a centrum restaurátorských prací.

Jde o dotaci v rámci Integrovaného operačního programu - výzva pro předkládání projektů v oblasti podpory 5.1 Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví. V rámci akce dojde k opravě severního přístavku a vodojemů, čímž vzniknou i nové restaurátorské dílny. Veřejná zakázka se v současnosti v rámci výběrového řízení soutěží, přičemž předpoklad zahájení oprav je v r. 2015. Předpoklad celkové investice je ve výši 111 mil. Kč.

Severní přístavek

Projekt statutárního města Brna řeší rekonstrukci dvou samostatných objektů hradu, a to severního přístavku a vodojemů vestavěných do východního bastionu. Severní přístavek, nacházející se v současné době ve špatném až havarijním stavu, projde rekonstrukcí a dostavěna bude i jeho nedochovaná část. Vzniknou zde nové restaurátorské a konzervátorské dílny muzea, čímž se vyrovná deficit moderního zázemí pro restaurování a konzervaci muzejních sbírek, které mají dosud nedostatečné prostorové i technické vybavení. S tím souvisí i skladovací prostory nekoncepčně rozeseté po celém areálu hradu.

Restaurátorské dílny

Nové restaurátorské dílny (zámečnická, kovo, dřevo, kámen, kůže, papír) budou koncentrované do funkčního celku společně se skladovými prostorami. Přidanou hodnotou projektu bude zřízení prostoru pro prezentaci restaurovaných exponátů a pro výměnu zkušeností v oblasti restaurátorských metod, postupů a technologií. Důležitým přínosem projektu bude i partnerství s Technickým muzeem v Brně, které již úspěšně provozuje vysoce erudované Metodické centrum konzervace. Rekonstrukcí severního přístavku dojde rovněž k modernizaci vstupního prostoru do špilberských kasemat.

Vodojemy

Vodojemy tvořené dvěma oddělenými podzemními prostorami původně sloužily jako zásobárna pitné vody pro město. Jedná se o výjimečnou technickou památku z počátku 20. století. Zvenčí nenápadná stavba skrývá uvnitř překvapivě okázalou dispozici. Ta evokuje chrámový prostor ideální pro vybudování unikátního lapidária, ve kterém budou veřejnosti prezentovány kamenné prvky ze sbírek Muzea města Brna. V současnosti jsou vodojemy přístupné pouze šachtou z terasy. Součástí stavebních úprav bude proto i vybudování nového vstupního portálu z úrovně severovýchodního bastionu. Rehabilitace vodojemů zastaví chátrání této ojedinělé technické památky a zároveň koncepce expozice lapidária jako "Chrámu kamene" dodá vodojemům, ale i celému Špilberku novou, atraktivní tvář.

Součástí projektu budou i drobné úpravy terénu a zeleně na severovýchodním bastionu, který bude tvořit komunikační spojnici mezi oběma zrekonstruovanými objekty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře