Reklama
reklama

Brno získá 10 milionů korun. Vrátí mu je ministerstvo obrany

Bývalý vojenský areál v ulici Lerchova v Brně už léta chátrá. Co bude s areálem dál, není jisté. Výstavbu polyfunkčních budov tam místní lidé zamítli. Brno alespoň nyní získalo zpět peníze za smluvní pokutu, kterou ministerstvu obrany zaplatilo právě za záměr objekt bývalých kasáren komerčně využít. Jde o 10 milionů korun.

Kasárna získalo město bezúplatným převodem od státu v roce 2003. Smluvně se pod hrozbou pokuty 9,7 milionu korun zavázalo, že následujících deset let bude pozemky využívat pouze nekomerčním způsobem.

O tři roky později, v roce 2006, ale pozemky do výhodného pronájmu od města získala firma Wilson Property. Zavázala se údajně, že půdu v areálu dekontaminuje, což by jinak obecní kasu přišlo na miliony korun. Měla v plánu tam postavit polyfunkční dům s 36 byty a obchodní a společenskou zónou. Ministerstvo obrany to považovalo za porušení dohody, a proto městu vyměřilo pokutu. Brno peníze muselo zaplatit do 30 dnů od rozhodnutí, což učinilo a zároveň se obrátilo ve sporu na soud. Obvodní soud pro Prahu 6 letos v únoru došel k závěru, že ministerstvo nemělo právo nařizovat Brnu, jak s nemovitostí naloží., odvolací Městský soud v Praze pak potvrdil, že pokuta byla od města vybrána v rozporu s tehdejšími předpisy, ministerstvo tedy musí Brnu vrátit deset milionů korun plus úroky. Upozornil také na to, že převodní smlouva je neplatná, protože o převodu areálu v roce 2003 měla rozhodovat vláda a nikoliv jen ministerstvo.

Co s areálem bude, není jasné. O objektu rozhoduje městská část Brno-střed, která chce počkat na rozbor právníků, komu areál v Masarykově čtvrti patří.

O tom, co bude na pozemcích hned vedle parku pod hvězdárnou, se lidé z Masarykovy čtvrti zajímají. V anketě, kterou vypsala městská část, také mohou až do konce tohoto roku hlasovat o budoucím využití. Na webu zatím hlasovalo 2532 lidí. Podle 46 procent hlasujících by objekt měl být za symbolické nájemné předán neziskovému sektoru, který si bude schopen sehnat dotace a areál dle svých představ využívat. K tomu, že by zde mělo vzniknout centrum veřejných služeb a menší byty pro mladé rodiny, případně seniory a to v novém objektu, dispozičně i velikostně přiměřenému okolnímu prostředí se kloní 23 procent lidí a 17 procent chce, aby zde vzniklo centrum volného času pro všechny věkové kategorie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře