Reklama
reklama

Brno získá 10 milionů korun. Vrátí mu je ministerstvo obrany

Bývalý vojenský areál v ulici Lerchova v Brně už léta chátrá. Co bude s areálem dál, není jisté. Výstavbu polyfunkčních budov tam místní lidé zamítli. Brno alespoň nyní získalo zpět peníze za smluvní pokutu, kterou ministerstvu obrany zaplatilo právě za záměr objekt bývalých kasáren komerčně využít. Jde o 10 milionů korun.

Kasárna získalo město bezúplatným převodem od státu v roce 2003. Smluvně se pod hrozbou pokuty 9,7 milionu korun zavázalo, že následujících deset let bude pozemky využívat pouze nekomerčním způsobem.

O tři roky později, v roce 2006, ale pozemky do výhodného pronájmu od města získala firma Wilson Property. Zavázala se údajně, že půdu v areálu dekontaminuje, což by jinak obecní kasu přišlo na miliony korun. Měla v plánu tam postavit polyfunkční dům s 36 byty a obchodní a společenskou zónou. Ministerstvo obrany to považovalo za porušení dohody, a proto městu vyměřilo pokutu. Brno peníze muselo zaplatit do 30 dnů od rozhodnutí, což učinilo a zároveň se obrátilo ve sporu na soud. Obvodní soud pro Prahu 6 letos v únoru došel k závěru, že ministerstvo nemělo právo nařizovat Brnu, jak s nemovitostí naloží., odvolací Městský soud v Praze pak potvrdil, že pokuta byla od města vybrána v rozporu s tehdejšími předpisy, ministerstvo tedy musí Brnu vrátit deset milionů korun plus úroky. Upozornil také na to, že převodní smlouva je neplatná, protože o převodu areálu v roce 2003 měla rozhodovat vláda a nikoliv jen ministerstvo.

Co s areálem bude, není jasné. O objektu rozhoduje městská část Brno-střed, která chce počkat na rozbor právníků, komu areál v Masarykově čtvrti patří.

O tom, co bude na pozemcích hned vedle parku pod hvězdárnou, se lidé z Masarykovy čtvrti zajímají. V anketě, kterou vypsala městská část, také mohou až do konce tohoto roku hlasovat o budoucím využití. Na webu zatím hlasovalo 2532 lidí. Podle 46 procent hlasujících by objekt měl být za symbolické nájemné předán neziskovému sektoru, který si bude schopen sehnat dotace a areál dle svých představ využívat. K tomu, že by zde mělo vzniknout centrum veřejných služeb a menší byty pro mladé rodiny, případně seniory a to v novém objektu, dispozičně i velikostně přiměřenému okolnímu prostředí se kloní 23 procent lidí a 17 procent chce, aby zde vzniklo centrum volného času pro všechny věkové kategorie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře