Reklama
reklama

Brno vyjednalo výrazné snížení pokuty z evropské dotace na kanalizaci

Hned na třinácti místech se v Brně od Března 2012 do letošního února opravovala a dostavovala kanalizace. Byla to jedna z nejvýznamnějších investičních akcí města v posledních letech. Celkové náklady stavby přesáhly 2 miliardy korun a vše bylo spolufinancováno z evropských zdrojů. Kvůli chybě v dokumentaci ovšem město mělo přijít o 25 procent dotace - což představovalo částku 228 milionů korun. Brnu se nyní podařilo vyjednat výrazné snížení sankce z evropské dotace, místo 25 procent se dostalo na částku 5 procent.
"Za údajné pochybení při zadání veřejné zakázky provedlo Ministerstvo financí v minulém roce korekci poskytnuté dotace z evropských zdrojů ve výši 25 %, což představovalo finanční prostředky ve výši 228 milionů korun, o které mělo Brno přijít. Nicméně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže po aktivní právní obraně města neshledal v zadání zakázky pochybení. Město se proto obrátilo na vedení Ministerstva financí a Ministerstva životního prostředí se žádostí o snížení provedené korekce. Tato snaha byla korunována úspěchem a korekce dotace byla nyní snížena z 25 % na 5 %," potvrdil první náměstek primátora Robert Kotzian.
 
Rada města Brna dnes schválila dodatek ke smlouvě o poskytnutí podpory ze Státního fondu životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí na projekt „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně“. Tím město získává oproti původní smlouvě o dotaci o 183 milionů korun více z evropských zdrojů.
 
„Naše snaha směrem k orgánům státu se ukázala jako úspěšná. Město tak nepřijde o desítky milionů korun z evropských dotací. Nyní zvažujeme kroky vedoucí k anulování korekce,“ dodal Kotzian.
 
Podle Ministerstva financí byl text dokumentace částečně diskriminační pro firmy, které by se chtěly přihlásit do výběrového řízení. Firma pochybení odmítla, argumentovala už dříve tím, že se nikdo proti výsledku tendru neodvolal. Případná korekce by se zřejmě dotkla rozpočtu města pro následující roky.
Autor: 
redakce
Aktuálně
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Komentáře