Reklama
reklama

Brno vyjednalo výrazné snížení pokuty z evropské dotace na kanalizaci

Hned na třinácti místech se v Brně od Března 2012 do letošního února opravovala a dostavovala kanalizace. Byla to jedna z nejvýznamnějších investičních akcí města v posledních letech. Celkové náklady stavby přesáhly 2 miliardy korun a vše bylo spolufinancováno z evropských zdrojů. Kvůli chybě v dokumentaci ovšem město mělo přijít o 25 procent dotace - což představovalo částku 228 milionů korun. Brnu se nyní podařilo vyjednat výrazné snížení sankce z evropské dotace, místo 25 procent se dostalo na částku 5 procent.
"Za údajné pochybení při zadání veřejné zakázky provedlo Ministerstvo financí v minulém roce korekci poskytnuté dotace z evropských zdrojů ve výši 25 %, což představovalo finanční prostředky ve výši 228 milionů korun, o které mělo Brno přijít. Nicméně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže po aktivní právní obraně města neshledal v zadání zakázky pochybení. Město se proto obrátilo na vedení Ministerstva financí a Ministerstva životního prostředí se žádostí o snížení provedené korekce. Tato snaha byla korunována úspěchem a korekce dotace byla nyní snížena z 25 % na 5 %," potvrdil první náměstek primátora Robert Kotzian.
 
Rada města Brna dnes schválila dodatek ke smlouvě o poskytnutí podpory ze Státního fondu životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí na projekt „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně“. Tím město získává oproti původní smlouvě o dotaci o 183 milionů korun více z evropských zdrojů.
 
„Naše snaha směrem k orgánům státu se ukázala jako úspěšná. Město tak nepřijde o desítky milionů korun z evropských dotací. Nyní zvažujeme kroky vedoucí k anulování korekce,“ dodal Kotzian.
 
Podle Ministerstva financí byl text dokumentace částečně diskriminační pro firmy, které by se chtěly přihlásit do výběrového řízení. Firma pochybení odmítla, argumentovala už dříve tím, že se nikdo proti výsledku tendru neodvolal. Případná korekce by se zřejmě dotkla rozpočtu města pro následující roky.
Autor: 
redakce
Aktuálně
Na fotce hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek Foto: MMB/ M. Schmerková
Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) zůstane i nadále náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje navzdory obvinění z plagiátorství svých diplomových prací. O rozhodnutí kraje informovala v...
17.07.2018 - 08:00
Víkend na silnicích v Jihomoravském kraji nebyl k řidičům laskavý. Po nedělní smrtelné nehodě dvou motorkářů zemřel v neděli těsně po půlnoci na silnici mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí další...
16.07.2018 - 19:50
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Komentáře