Reklama
reklama

Brno vyjednalo výrazné snížení pokuty z evropské dotace na kanalizaci

Hned na třinácti místech se v Brně od Března 2012 do letošního února opravovala a dostavovala kanalizace. Byla to jedna z nejvýznamnějších investičních akcí města v posledních letech. Celkové náklady stavby přesáhly 2 miliardy korun a vše bylo spolufinancováno z evropských zdrojů. Kvůli chybě v dokumentaci ovšem město mělo přijít o 25 procent dotace - což představovalo částku 228 milionů korun. Brnu se nyní podařilo vyjednat výrazné snížení sankce z evropské dotace, místo 25 procent se dostalo na částku 5 procent.
"Za údajné pochybení při zadání veřejné zakázky provedlo Ministerstvo financí v minulém roce korekci poskytnuté dotace z evropských zdrojů ve výši 25 %, což představovalo finanční prostředky ve výši 228 milionů korun, o které mělo Brno přijít. Nicméně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže po aktivní právní obraně města neshledal v zadání zakázky pochybení. Město se proto obrátilo na vedení Ministerstva financí a Ministerstva životního prostředí se žádostí o snížení provedené korekce. Tato snaha byla korunována úspěchem a korekce dotace byla nyní snížena z 25 % na 5 %," potvrdil první náměstek primátora Robert Kotzian.
 
Rada města Brna dnes schválila dodatek ke smlouvě o poskytnutí podpory ze Státního fondu životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí na projekt „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně“. Tím město získává oproti původní smlouvě o dotaci o 183 milionů korun více z evropských zdrojů.
 
„Naše snaha směrem k orgánům státu se ukázala jako úspěšná. Město tak nepřijde o desítky milionů korun z evropských dotací. Nyní zvažujeme kroky vedoucí k anulování korekce,“ dodal Kotzian.
 
Podle Ministerstva financí byl text dokumentace částečně diskriminační pro firmy, které by se chtěly přihlásit do výběrového řízení. Firma pochybení odmítla, argumentovala už dříve tím, že se nikdo proti výsledku tendru neodvolal. Případná korekce by se zřejmě dotkla rozpočtu města pro následující roky.
Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře