Reklama
reklama

Brno vrací svoje památky do života. Vázy do parku, madonu do kláštera

Brno zachraňuje své památky a opět je vrací zpět do života města. Nově své místo našly dvě velké secesní vázy, které byly na budově Beethovenova 2 a pro svůj špatný stav musely být sejmuty. Teď jsou umístěny na cestě do parku na Kolišti. Potěšující je, že svůj nový domov nalezne také barokní socha Panny Marie z mariánského morového sloupu na náměstí Svobody, která byla v roce 2006 pro svoji váhu a špatný stav odebrána. Pannu Marii umístí město Brno ve spolupráci s Augustiniánským opatstvím na Starém Brně do prostor kláštera.  

Morový sloup v Brně byl postaven v 80. letech 17. století na památku moru, který město sužoval v letech 1679 až1680, a je výraznou dominantou brněnského náměstí Svobody. Socha Panny Marie umístěná na vrcholu korintského sloupu je dílem Ferdinanda Pfaundlera. V roce 2006 došlo k restaurátorské obnově morového sloupu, při které zjistilo, že vrcholový sloup je vlivem svého stáří zeslabený, a bylo proto nutno staticky ho zajistit a odlehčit. Vzhledem k velké hmotnosti originálu sochy Panny Marie musel být originál sochy nahrazen odlehčenou kopií - výduskem. Originál byl následně dočasně uložen v depozitáři a město opakovaně hledalo pro toto cenné dílo důstojné využití. Vzhledem k velkým rozměrům a hmotnosti originálu, socha má výšku 3,15 m a hmotnost cca 4,5 tuny, to nebyla snadná záležitost.

Nakonec se podařilo pro tuto významnou brněnskou památku nalézt nové a důstojné umístění na nádvoří starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí. Po realizaci nezbytných úprav se tak socha ochránkyně Brna stane součástí této významné brněnské památky.  

Zachráněné vázy našly nové místo v parku Koliště za Mahenovým divadlem. Jsou umístěny po stranách cesty vstupu do parku naproti Dvořákovy ulice, tedy cca 250 metrů vzdušnou čarou od svého původního umístění v Beethovenově ulici na domě č. 2. Dům upoutá především zdobným portálem na ose fasády, se segmentovým zakončením mezi dvojicí pilířů po stranách, které nesly na vrcholu právě dvě velké secesní vázy na podstavcích. Vázy, které jsou zdobené rostlinnými motivy – listovými festony, dosahují každá výšky téměř dva metry. 

Při opravě střechy a fasády před dvěma lety však bylo zjištěno, že vázy jsou vlivem klimatických podmínek již ve velmi špatném technickém stavu, a ohrožují tak chodce i provoz na ulici pod nimi. Z důvodu prvořadého nezbytného zajištění bezpečnosti chodců a řešení havarijního stavu došlo k okamžité demontáži poškozených váz ze střechy objektu a jejich nahrazení kopiemi s mnohem větší garancí stability.

Originály skončily v ateliéru odborného restaurátora, který poškozeným památkám vrátil jejich původní vzhled a vázy měly zamířit do depozitáře. Jelikož se však jedná o řemeslně hodnotné prvky, hledalo město Brno, jako jejich vlastník, příhodnější možnosti jejich využití. Příležitost se naskytla právě v souvislosti s rekonstrukcí nedalekého parku Koliště za Mahenovým divadlem.

"Jsem nesmírně rád, že se nám podařilo nejenom zachránit technický stav obou váz a zejména sochy Panny Marie, ale že je opět umístíme do míst, kde si je budou moci lidé prohlédnout. Doufám, že už město žádný mor nezachvátí a Panna Maria bude Brno i nadále duchovně doprovázet, vždyť ona již z morového sloupu viděla několik století vývoje města,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře