Reklama
reklama

Brno se chystá rekonstruovat vodojemy a severní křídlo Špilberku

Město Brno připravuje žádost o dotaci z Integrovaného operačního programu na projekt „Rekonstrukce NKP Špilberk – vodojemy, severní křídlo“ a žádost o dotaci z Fondů EHP na projekt „Rekonstrukce NKP Špilberk – vodojemy“.

Příprava žádostí byla schválena Zastupitelstvem, v současnosti je připravuje Rada města Brna. Projekt je tedy nyní předkládán v podobě dvojího dotačního řešení, přičemž dotace IOP počítá s revitalizací obou objektů a dotace EHP zahrnuje pouze revitalizaci objektu bývalých vodojemů s vytvořením expozice městského lapidária.

„Opravou jižního křídla obnova hradu nekončí. Naším úkolem je pečovat o odkaz předků a předat našim potomkům Špilberk v dobrém stavu. A mezitím chceme památku co nejvíce představit současníkům. V rekonstruovaných vodojemech by měla být vytvořena nová expozice předmětů a děl pocházejících převážně ze zrušených městských hřbitovů, veřejných prostranství a budov, z rozsáhlých stavebních asanací i z archeologických výzkumů v Brně,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Cílem projektu je revitalizace objektů „severní přístavek“, kde by následně byly situovány především restaurátorské dílny a sklady, a „vodojemy“, kde by obnovou došlo ke zpřístupnění této unikátní technické památky a byla by zde instalována expozice sbírek lapidária. Všechny tyto dílčí projekty by měly vést k celoročnímu zvýšení návštěvnosti hradu.

Výzva k podání žádosti o dotaci do IOP by měla být vyhlášena v červenci 2014. Hodnocení žádostí bude probíhat průběžně během výzvy. Stavební práce by mohly být zahájeny začátkem roku 2015, realizace projektu musí být ukončena nejpozději do 31. prosince 2015. Výzva k předkládání žádostí o grant z fondů EHP má uzávěrku 20. června 2014. Hodnocení projektu poté potrvá tři měsíce. Stavební práce na rekonstrukci objektu by mohly být zahájeny v prosinci 2014 a měly by trvat 13 měsíců. Realizace expozice by měla být hotova tři měsíce po dokončení rekonstrukce objektu.

Hrubý rozpočet na celou dobu trvání projektu by měl činit 97 631 tisíc korun v rámci žádosti o dotaci IOP a 32 258 tisíc korun v rámci žádosti o dotaci EHP. Projekty budou kofinancovány ze strany statutárního města Brna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře