Reklama
reklama

Brno sčítalo bezdomovce. Je mezi nimi celkem 303 dětí!

Počet lidí, kteří nemají domov a jsou nucení žít na ulici, výrazně vzrostl. V Brně je v současné době 1950 bezdomovců. Vyplývá to z výsledků projektu Zjišťování počtu lidí bez domova, který letos už potřetí připravil brněnský magistrát. Oproti poslednímu sčítání, které proběhlo v Brně v roce 2010, narostlo číslo lidí bez domova o 44 procent.

Projekt, který se uskutečnil kromě letošního roku a roku 2010 ještě v roce 2006 má za cíl zjistit a aktualizovat informace o bezdomovství na území města Brna. Tedy zjistit počet lidí, kterých se bezdomovství týká, místa, kde se zdržují či kde žijí a rámcovou věkovou strukturu lidí bez domova.

„Projekty, jejichž cílem je v terénu mapovat bezdomovství, patří k respektovaným způsobům zjišťování informací o tomto složitém sociálním jevu dotýkajícím se celé společnosti. Výsledky nám poslouží i prakticky – jedná se o důležitý podklad pro plánování sociálních služeb a sociální práce v Brně a pro přípravu různých projektů. Na širší úrovni nám pak poskytují data, která je možné použít pro další výzkumy a studie,“ uvedla náměstkyně primátora města Brna Jana Bohuňovská.

V roli sčítacích komisařů nastoupili do brněnských ulic pracovníci oddělení sociální prevence a pomoci magistrátu a studenti z oborů zaměřených na sociální práci a členové komunity Sant´Egidio. Sčítání se uskutečnilo v úterý 4. března od 19 do 22 hodin.

Zaměřili se na osoby, které v daném okamžiku neměli zajištěnu svou základní potřebu stabilního bydlení – osoby přežívající venku, osoby v noclehárně, v ubytovnách pro bezdomovce, v pobytových zařízeních pro ženy - v  azylových domech, osoby před opuštěním některé z institucí  - vězení, či osoby žijící v nejistém bydlení, provizorních a neobvyklých stavbách. Sčítání zahrnovalo prakticky všechny ulice, dále prostředky MHD a zahrádkářské kolonie a jiné lokality - vybydlené domy, odstavené vagony, ve kterých lidé bez domova přebývají.

Poprvé se také do statistiky dostal také údaj o dětech, které žijí se svými rodiči v komerčních ubytovnách nebo azylových zařízeních. Tento údaj nepřímo zachycuje fenomén bezdomovství úplných či neúplných rodin. Celkem takto v Brně žije 303 dětí.

Počet lidí bez domova se mezi lety 2014 a 2010 zvýšil o 596 osob, což je téměř trojnásobný nárůst oproti rokům 2010 a 2006. Několikanásobně se zvýšil počet lidí, kteří využívají pro řešení své situace komerčních ubytoven. Sčítání potvrdilo trend, jehož podstatou je posun k vyšším věkovým kategoriím. Snižuje se podíl mladých bezdomovců do 25 let, naopak zvyšuje se podíl lidí bez domova starších 60 let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře