Reklama
reklama

Brno přivítá Mistrovství republiky v sudoku

V sobotu a v neděli se v prostorách Provozně-ekonomické fakulty Mendelovy univerzity odehraje Mistrovství republiky ve hře sudoku. Součástí akce budou turnaje jednotlivců, tříčlenných týmů a juniorů.

Sudoku je hra, jejíž kořeny sahají až do Francie devatenáctého století. Její moderní verzi vynalezl Američan Howard Garns a prezentoval ji pod názvem Number Place. Hře se dostalo obrovské popularity v Japonsku, kde ji vydala firma Nikoli, která také stojí za názvem „sudoku“.

Principem sudoku je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané, zčásti vyplněné tabulce. Tabulka je rozdělena na 9 × 9 polí, která jsou seskupena do 9 čtverců o rozměrech 3 × 3. K předem vyplněným číslům je třeba doplnit další čísla tak, aby platilo, že v každém řádku, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců jsou použita vždy všechna čísla od jedné do devíti, ovšem každé číslo jen jednou. Pořadí čísel nehraje roli. Čísla se nesmějí opakovat v žádném sloupci, řadě ani malém čtverci.

Česko na mapě sudoku
Mistrovství České republiky v řešení sudoku je pořádáno od roku 2006. Samotné „křížovky“ vychází v řadě novin a časopisů. Hra se také masově šíří prostřednictvím internetu.

V roce 2006 domácí šampionka Jana Tylová zvítězila na Mistrovství světa v sudoku v Itálii, čímž se stala první mistryní světa. Sudoku se v současnosti dále rozvíjí, dokonce se dostalo na šachové turnaje.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře