Reklama
reklama

Brno opět oslaví o víkendu vítězství nad Švédy a generálem Torstensonem

Brno si od pátku do neděle opět připomíná významnou událost v historii města – 368. výročí úspěšné obrany města proti Švédům v průběhu třicetileté války. Na návštěvníky Brna i samotné Brňany čekají tři dny nabité akcemi. Uvidí, uslyší a navštíví od pátku do neděle dobový jarmark, průvod vojsk, ohňostroj nebo hudební nešpory s polní mší a bitevní ukázku boje o Špilberk.

Třídenní akce „Den Brna“ se každoročně koná jako vzpomínka na významnou historickou událost z dějin Brna a hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v době třicetileté války v roce 1645, kdy malá skupina obránců města s pomocí obyvatel města, schopného velitele Raduita de Souches a jezuitského pátera Středy odolala útoku obrovské přesily švédských vojsk generála Torstensona. Pět měsíců se tak bránili obležení. A vydrželi i závěrečný nápor

na svátek Nanebevzetí Panny Marie, který protestantští Švédové samozřejmě neuznávali.

 

Každý rok je připraveno scénické znázornění některé válečné epizody a pro letošní rok je připravena komponovaná bitevní scéna „Boj o Špilberk“. 

Den Brna je akce, která patří k životu našeho města a lidem se líbí. Návštěvníky jistě potěší, že „Bitva o Brno" se vrací do parku pod Špilberkem," pochvaluje si hlavní dramaturg Brněnského kulturního centra Jan Nováček.

 

Akce se koná na několika místech v Brně – v Radnické ulici, na Zelném trhu, v centru města a v katedrále sv. Petra a Pavla pod záštitou primátora města Brna Romana Onderky a brněnského biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho.

 

„Naše město žije oslavami této významné historické události.  Brno zachránilo i Vídeň a vděčný Ferdinand III. ho poté učinil jediným zemským hlavním městem. V soutěži s ostatními moravskými městy si tak doslova vybojovalo nesporné postavení moravské metropole,“ připomíná historii primátor Brna Roman Onderka.

 

Na bojechtivé Švédy i nenechavé zloděje dohlédnou o víkendu i strážníci, kteří udělají vše pro to, aby předešli odcizování zboží i kapesním krádežím, kontrolovat budou dodržování dopravního značení a svou přítomností přispějí k důstojnému průběhu oslav. "Strážníci budou v rozšířeném počtu hlídat historické centrum od pátečního dopoledne až do nedělní noci. V sobotu od 10.30 hodin se zaměří i na pochod v dobových uniformách, který vyrazí z Radnické ulice na symbolický okruh historickým středem Brna. Totéž platí pro večerní pochod, jehož účastníci vyjdou ze stejného místa ve 20.30 hodin," ubezpečil mluvčí policie Jakub Ghanem s tím, že v minulých letech se akce vždy obešla bez větších komplikací, strážníci však jsou připraveni operativně řešit problémy lidí.

 

Program oslav:

16. 8. pátek

10.00 Dobový jarmark na Radnické ulici (do 19 hod.), 15.00 Nástup a pochod městské hotovosti centrem města (Společnost 1645) - trasa pochodu: Radnická, Zelný trh, Masarykova, nám. Svobody, Masarykova, Zelný trh, Radnická, 15.30 Slavnostní zahájení, 16.00 „Comedia dell arte“ – Exulis,

17.00 „Vytáhli jsme do boje…“ – Tabard, 18.00 „Krásná smrt“ – S.P.G., 20.00-23.00 Den Brna v Labyrintu pod Zelným trhem - odlévání černých koulí pro Torstensona.

17. 8. sobota                

9.00 Dobový jarmark na Radnické ulici (do 21 hod.), 10.00  „Vážně nevážně“ – Duel, 10.30 Průvod vojska městem, Položení věnců u hrobky Raduita de Souches, trasa průvodu: Radnická, Zelný trh, Masarykova, nám. Svobody, Česká, Solniční, Moravské náměstí, Běhounská, nám. Svobody, Masarykova, Zelný trh, Radnická. 11.00 „Schola gladiatore“ - Bravo team, 12.00 „Rytmus je život“ – Tizi allegri, 14.30 Odchod vojsk k obraně Brna (na úpatí Špilberku), 15.00 Komponovaná bitevní ukázka „Boj o Špilberk“, 9.00–14.30 Verbířský stan a výcvik studentů k obraně Brna na Moravském náměstí, 19.30 hodin Slavnostní hudební nešpory, 19.50 Nástup historického vojska, 20.00 Slavnostní fanfára, položení věnců u kříže na památku padlých obránců města. 20.15 Polní mše (B. Martinů) - Metropolitní symfonický orchestr, Filharmonický sbor Beseda brněnská (na volném prostranství u katedrály bude provedena v Brně poprvé v plenéru Polní mše, kterou Bohuslav Martinů napsal jak pro české dobrovolníky ve Francii, tak i pro všechny ty, kteří bojovali za svou vlast.), 20.45 Vystoupení historického vojska, 21.15 Ohňostroj na Zelném trhu.

18. 8. neděle

10.30 PONTIFIKÁLNÍ BOHOSLUŽBA na poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna, hlavní celebrant  - brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Komentáře