Reklama
reklama

Brno odstraňuje následky způsobené deštěm, největší škody jsou v kolektorech

Několikahodinový prudký déšť, jenž zasáhl Brno ve čtvrtek, způsobil dopravní problémy a zaplavil také sídla některých brněnských institucí - Knihovna Jiřího Mahena,  hvězdárna, Dům umění, Masarykova univerzita - či kolektory v centru města. Do odstraňování následků přívalového deště se okamžitě zapojili strážníci, policie, hasiči, pracovníci dopravního podniku, společnosti Technické sítě Brno i pracovníci samotných institucí. Zjišťování škod a práce na jejich odstraňování pokračují i dnes.

“Větru a dešti neumíme bohužel ani poručit, ani se s ním dohodnout, aby naše město tak neničil, snažíme se však napáchané škody co nejrychleji zjistit a pokud možno bez následků odstranit. Velmi oceňuji maximální nasazení všech, kteří se do boje s neposlušným živlem pustili. Zvláště bych chtěl poděkovat všem složkám integrovaného záchranného systému a především hasičskému záchrannému sboru, díky jehož rychlému a profesionálnímu zásahu jsou škody výrazně nižší,” uvedl primátor města Brna Roman Onderka, který dnes některá postižená místa osobně kontroloval.

Co déšť způsobil a jak se pracuje na vyčíslení a odstraňování škod:

Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4 

Voda protékala skrze skleněnou pyramidu nad atriem a přilehlými okny do atria. Byly zasaženy monitory a tiskárny na obslužném pultě, dále nábytek, obvodové zdi atria, podlahy na obou ochozech i několik knih připravených k zapůjčení.

Knihovna byla okamžitě z bezpečnostních důvodů uzavřena a byla pořízena fotodokumentace. Na likvidaci škod byl přivolán hasičský sbor, úklidová firma a všichni zaměstnanci intenzivně uklízeli.

Úklidové práce pokračují i v pátek. Na některých místech stále prokapává voda, která zatekla do podhledů na  ochozech. Zdivo vysychá. Budovu navštíví odborník, který zjistí škody, uskuteční se také kontrola elektroinstalace, aby bylo možné zapnout elektřinu a nainstalovat náhradní počítače. Zda se knihovna otevře veřejnosti v pondělí 4. srpna, zatím není jisté.

Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora

Včera mezi 12. a 17. hodinou napršelo na vrcholu Kraví hory zhruba 70 milimetrů srážek, jak změřila meteorologická stanice hvězdárny, jednalo se o polovinu srážek za celý červenec. Drenážní systém u nouzového východu z podzemního sálu exploratoria takový příval nezvládl a místo odvodu vody začal sál exploratoria aktivně napouštět. Díky zásahu pracovníků hvězdárny, příslušníků hasičského záchranného sboru a dobrovolných hasičů z Králova Pole jsou prvotní škody v budově minimální. Teprve v dalších dnech se bude zjišťovat, co udělala voda pod podlahou sálu – pokud dojde k jejímu popraskání, vyšplhá se výše škod na 1,5 milionu korun. Tekoucí voda také poškodila chodníky kolem budovy, které byly opraveny v rámci rekonstrukce hvězdárny. Zde budou opravy dosahovat asi 150 tisíc korun.
Hvězdárna je pro veřejnost otevřena, po několik dní bude pouze uzavřen sál exploratoria. Návštěvníkům bude nabídnut náhradní program v digitáriu nebo v malém planetáriu. Současně byly zahájeny přípravy technických úprav, které by měly podobným situacím zabránit.

Dům umění města Brna, Malinovského náměstí

Voda, která do místností zatekla, poškodila část stěn a jedno z vystavených uměleckých děl. Škoda se odhaduje předběžně asi na 24 tisíc korun.

Janáčkovo divadlo, Rooseveltova 7

Bylo po zatečení do trafostanice přes noc odpojeno od sítě el. energie, byl zajištěn náhradní zdroj a probíhalo intenzivní vysoušení. Od 9 hodin dnešního dne je divadlo opět připojeno, i nadále však probíhá vysoušení. Škoda je odhadována v řádu deseti tisíců. Provoz divadla nebyl vzhledem k divadelním prázdninám narušen.

Sekundární kolektory v historickém centru města

Došlo k zaplavení kolektoru v úseku náměstí Svobody – Malinovského náměstí a  Jánská – Malinovského náměstí. Asi ve 12.30 hodin dispečink společnosti Technické sítě Brno ohlásil, že záplavová čidla zaznamenávají překročenou maximální hodnotu. Na místo byli ihned povoláni pracovníci údržby kolektorů, kteří zjistili, že sekundární kolektor je v úseku dlouhém cca 600–700 metrů zaplaven (Kobližná, Jánská). Voda se do kolektoru dostala přes kanalizační poklopy a pasavanty (ocelové poklopy).

Ve 13.40 hodin ohlásil vedoucí Odboru kolektory Hasičskému záchrannému sboru města Brna  mimořádnou situaci a požádal o vyčerpání vody z nejnižšího místa, tj. pod Malinovského náměstím (před Domem umění). Voda v kolektoru v tomto místě dosahovala cca 170 cm. Zásah hasičského záchranného sboru trval od 14.00 do 16.00 hodin. Rychlý zásah zabránil milionovým škodám.     

Pracovníci TSB poté zaznamenávali škody v kolektoru. Zejména šlo o proražené protipožární přepážky, proražené protipožární ucpávky, proražené protipožární dveře, poškozená čidla aj.

Předpokládaný odhad škod je cca 500 tisíc Kč. Vlastníci veškerých sítí v kolektoru byli o této situaci informování e-mailem a telefonicky v 17 hodin.

Dnes probíhá monitorování škod v zaplavených úsecích. Součinnost s ostatními městskými společnostmi je zajištěna, jejich zástupci provedou prohlídku inženýrských sítí na místě.

Dopravní podnik města Brna odhaduje škody následovně:

vykolejení tramvaje na Cejlu a následné poškození kolejí: 250 000 Kč, náklady na náhradní dopravu: 90 000 Kč, škody na vozidlech a provozovnách: 103 000 Kč, (zkraty na vozidlech, vyplavený sklad baterií na lodní dopravě), poškození administrativních budov: 42 000 Kč - celkem - 485 000 korun.

Městská policie Brno

žádné škody na svém majetku nezaznamenala. Déšť jí nezpůsobil ani dočasná nebo dokonce trvalá omezení provozu. Na všech revírech i jednotkách mělo prioritu zvládnutí extrémní dešťové situace.

Největší nároky na strážníky kladla situace pod viaduktem v ulici Koliště, kde vznikla laguna a strážníci zde v hustém dešti usměrňovali provoz. Strážníci městské policie byli na místě první, obratem o vzniklé situaci informovali policii a požádali ji o uzavření městského okruhu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Komentáře