Reklama
reklama

Brno na e-Bay: Fanoušci tramvají, sportu a první republiky jásají

Asi tři a půl tisíce položek má seznam na stránkách e-Bay při zadání slova Brno. Převážně cizinci prodávají suvenýry z cest, pohlednice z první republiky a zejména ofrankované dopisy a obálky.

Když v roce 1947 psal jistý Jan Langer z Uherského Ostrohu dopis paní Anně Langerové žijící na ulici Buzkova v brněnských Židenicích, nemohl tušit, že za více než šedesát let bude obálka na prodej za jeden americký dolar. Tuto a další korespondenci prodávají a kupují filatelisté z celého světa. Prodejce této konkrétní obálky podle všeho pochází z Belgie, ale emailovou prosbu o vyjádření ponechal bez odpovědi.

Jiní prodávají a sami kupují pohlednice, na které je dnešní Kobližná ulice. „Sbírám staré černobílé pohlednice, na kterých jsou vidět obchody, stánky a podobné prostory z té doby. Zajímá mě, jak tehdy fungoval marketing,“ vysvětluje sběratel z Německa Manfred, který sám nějaké kusy prodává. Na jedné z pohlednic Brna totiž není vidět nic z toho, co jej zajímá. Mezi prodávajícími jsou mnozí takoví, kteří ani nevědí, co prodávají. Je to poznat z nepřesných popisků.

„Někdo sbírá pohlednice starých tramvají. A protože ví, kde všude kdysi tramvaje jezdily, vyplatí se hledat i podle jmen měst, protože ne každého napadne, že má na tramvaj upozornit,“ vysvětluje olomoucký řidič tramvaje, který se tomuto koníčku také věnuje.

Pokud by dnes zadal do vyhledávání „Brno postcard“, našel by v nabídce nejméně dvacet položek, včetně unikátní pohlednice náměstí Svobody, na které je vidět i trať vedoucí do Kobližné a její křížení s tratí z Rašínovy ulice.

Kromě sběratelů, jejichž poklady se vejdou do větší skříně, by na eBay mohli uspět i milovníci funkcionalismu, přesněji speciálních židlí ve stylu Ludwiga Mies van der Rohe. Jednu takovou nabízí americký prodejce asi za šestadvacet tisíc korun s podivným dovětkem. „Nelze poslat do České republiky,“ píše prodávající v poznámce k prodávané položce. Mark Darwin z amerického Utahu, který coby mormonský misionář „sloužil“ v České republice, se tomu nediví. „Tohle jsou věci, které si pořizují Američané s určitou vazbou na Evropu. A vkusem a penězi, protože jinak je jedna židle za dva tisíce dolarů drahá,“ říká Darwin, který si z Evropy nechal dovézt nejrůznější doplňky do domácnosti.

Pokud by ale někdo z prodávajících čekal, že se na pohlednicích z prvorepublikového Brna dalo zbohatnout, byl by asi zklamán. Ceny se až na výjimky pohybují v řádech desetikorun, i u pohlednice poslané před stoletím. „Dokazuje to, jak pošta za Rakouska-Uherska fungovala a že se toho dochovala velká spousta. Takový dopis poslaný v roce 1913 z New Yorku do San Franciska by měl mnohem větší hodnotu než dopis z Istanbulu do Brna,“ vysvětluje Německý sběratel. O svých zdrojích ale nechce mluvit. „Není to nic bombastického,“ dodává.

Mezi korespondencí se dají najít i dopisy lidí z koncentračních táborů nebo z cesty do nich a mezi adresáty jsou i Brňané. Za jeden takový prodávající ze Spojených států požaduje asi šest tisíc korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře