Reklama
reklama

Brno na e-Bay: Fanoušci tramvají, sportu a první republiky jásají

Asi tři a půl tisíce položek má seznam na stránkách e-Bay při zadání slova Brno. Převážně cizinci prodávají suvenýry z cest, pohlednice z první republiky a zejména ofrankované dopisy a obálky.

Když v roce 1947 psal jistý Jan Langer z Uherského Ostrohu dopis paní Anně Langerové žijící na ulici Buzkova v brněnských Židenicích, nemohl tušit, že za více než šedesát let bude obálka na prodej za jeden americký dolar. Tuto a další korespondenci prodávají a kupují filatelisté z celého světa. Prodejce této konkrétní obálky podle všeho pochází z Belgie, ale emailovou prosbu o vyjádření ponechal bez odpovědi.

Jiní prodávají a sami kupují pohlednice, na které je dnešní Kobližná ulice. „Sbírám staré černobílé pohlednice, na kterých jsou vidět obchody, stánky a podobné prostory z té doby. Zajímá mě, jak tehdy fungoval marketing,“ vysvětluje sběratel z Německa Manfred, který sám nějaké kusy prodává. Na jedné z pohlednic Brna totiž není vidět nic z toho, co jej zajímá. Mezi prodávajícími jsou mnozí takoví, kteří ani nevědí, co prodávají. Je to poznat z nepřesných popisků.

„Někdo sbírá pohlednice starých tramvají. A protože ví, kde všude kdysi tramvaje jezdily, vyplatí se hledat i podle jmen měst, protože ne každého napadne, že má na tramvaj upozornit,“ vysvětluje olomoucký řidič tramvaje, který se tomuto koníčku také věnuje.

Pokud by dnes zadal do vyhledávání „Brno postcard“, našel by v nabídce nejméně dvacet položek, včetně unikátní pohlednice náměstí Svobody, na které je vidět i trať vedoucí do Kobližné a její křížení s tratí z Rašínovy ulice.

Kromě sběratelů, jejichž poklady se vejdou do větší skříně, by na eBay mohli uspět i milovníci funkcionalismu, přesněji speciálních židlí ve stylu Ludwiga Mies van der Rohe. Jednu takovou nabízí americký prodejce asi za šestadvacet tisíc korun s podivným dovětkem. „Nelze poslat do České republiky,“ píše prodávající v poznámce k prodávané položce. Mark Darwin z amerického Utahu, který coby mormonský misionář „sloužil“ v České republice, se tomu nediví. „Tohle jsou věci, které si pořizují Američané s určitou vazbou na Evropu. A vkusem a penězi, protože jinak je jedna židle za dva tisíce dolarů drahá,“ říká Darwin, který si z Evropy nechal dovézt nejrůznější doplňky do domácnosti.

Pokud by ale někdo z prodávajících čekal, že se na pohlednicích z prvorepublikového Brna dalo zbohatnout, byl by asi zklamán. Ceny se až na výjimky pohybují v řádech desetikorun, i u pohlednice poslané před stoletím. „Dokazuje to, jak pošta za Rakouska-Uherska fungovala a že se toho dochovala velká spousta. Takový dopis poslaný v roce 1913 z New Yorku do San Franciska by měl mnohem větší hodnotu než dopis z Istanbulu do Brna,“ vysvětluje Německý sběratel. O svých zdrojích ale nechce mluvit. „Není to nic bombastického,“ dodává.

Mezi korespondencí se dají najít i dopisy lidí z koncentračních táborů nebo z cesty do nich a mezi adresáty jsou i Brňané. Za jeden takový prodávající ze Spojených států požaduje asi šest tisíc korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře