Reklama
reklama

Brno má mapu nevybuchlých leteckých bomb

Ve městě je řada míst, kde mohou ležet ukryty pod zemí nevybuchlé letecké pumy z  druhé světové války. Magistrát proto nechal vytvořit mapu, která ukáže, v jakých částech města je riziko největší. Plán má pomoci hlavně stavebním dělníkům.

Na Brno shazovali bomby Američané i Rusové. Nálety v letech 1944 a 1945 postihly hlavně centrum města a okolí Špilberku. Sověti bombardovali hlavní nádraží, okolí Koliště a Cejlu. Američani centrum města a Zábrdovice. Navíc: V Brně prý ještě leží deset až dvanáct nevybuchlých amerických časových pum, které nevybuchují hned v okamžiku dopadu na zem. A celuloidové pásky, které zadržují předepjatý úderník zapalovače, jsou nyní době na kraji své životnosti a hrozí výbuch pumy. Mapa vychází z podkladů, hlavně z fotodokumentace, která se z válečných let dochovala.

Magistrát mapu zpracoval po výzvě policejních pyrotechniků, kteří musí často na stavbách v centru města zasahovat a třeba i evakuoval celé okolí. Například dělníci, kteří pracovali na rekonstrukci domu ve Staré ulici v Brně, jednu z leteckých pum rozbili krumpáčem. Mysleli si, že narazili na staré zrezivělé potrubí. „Ještě jsme do toho několikrát kopli a snažili se ten předmět vypáčit,“ uvedl jeden z dělníků. Když pak se spolupracovníky odhrnul hlínu, zamrazilo je v zádech. Před nimi ležela asi půl metru dlouhá rozlomená letecká bomba. Během několika málo minut pak celou ulici uzavřeli policisté a evakuovali lidi ze čtyř činžovních domů. „V takových případech postupujeme vždy obezřetně, navíc případ se stal v centru Brna v hustě obydlené ulici,“ vysvětlila k případu mluvčí policie Andrea Straková. Přivolaní pyrotechnici pak bombu opatrně uložili do písku a odvezli.

Aby k takovým situacím docházelo co nejméně, magistrát mapu poslal na stavební úřady. „Informují stavitele o tom, že na jejich pozemku mohou být nevybuchlé pumy a doporučí jim pyrotechnický průzkum,“ uvedl primátor Roman Onderka. Průzkum pozemku pro rodinný dům s menší zahradou trvá den. Pak specialisté záznam vyhodnotí a prověří případné anomálie. Cena průzkumu se pohybuje mezi dvaceti a třiceti tisíci korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře