Reklama
reklama

Brno má mapu nevybuchlých leteckých bomb

Ve městě je řada míst, kde mohou ležet ukryty pod zemí nevybuchlé letecké pumy z  druhé světové války. Magistrát proto nechal vytvořit mapu, která ukáže, v jakých částech města je riziko největší. Plán má pomoci hlavně stavebním dělníkům.

Na Brno shazovali bomby Američané i Rusové. Nálety v letech 1944 a 1945 postihly hlavně centrum města a okolí Špilberku. Sověti bombardovali hlavní nádraží, okolí Koliště a Cejlu. Američani centrum města a Zábrdovice. Navíc: V Brně prý ještě leží deset až dvanáct nevybuchlých amerických časových pum, které nevybuchují hned v okamžiku dopadu na zem. A celuloidové pásky, které zadržují předepjatý úderník zapalovače, jsou nyní době na kraji své životnosti a hrozí výbuch pumy. Mapa vychází z podkladů, hlavně z fotodokumentace, která se z válečných let dochovala.

Magistrát mapu zpracoval po výzvě policejních pyrotechniků, kteří musí často na stavbách v centru města zasahovat a třeba i evakuoval celé okolí. Například dělníci, kteří pracovali na rekonstrukci domu ve Staré ulici v Brně, jednu z leteckých pum rozbili krumpáčem. Mysleli si, že narazili na staré zrezivělé potrubí. „Ještě jsme do toho několikrát kopli a snažili se ten předmět vypáčit,“ uvedl jeden z dělníků. Když pak se spolupracovníky odhrnul hlínu, zamrazilo je v zádech. Před nimi ležela asi půl metru dlouhá rozlomená letecká bomba. Během několika málo minut pak celou ulici uzavřeli policisté a evakuovali lidi ze čtyř činžovních domů. „V takových případech postupujeme vždy obezřetně, navíc případ se stal v centru Brna v hustě obydlené ulici,“ vysvětlila k případu mluvčí policie Andrea Straková. Přivolaní pyrotechnici pak bombu opatrně uložili do písku a odvezli.

Aby k takovým situacím docházelo co nejméně, magistrát mapu poslal na stavební úřady. „Informují stavitele o tom, že na jejich pozemku mohou být nevybuchlé pumy a doporučí jim pyrotechnický průzkum,“ uvedl primátor Roman Onderka. Průzkum pozemku pro rodinný dům s menší zahradou trvá den. Pak specialisté záznam vyhodnotí a prověří případné anomálie. Cena průzkumu se pohybuje mezi dvaceti a třiceti tisíci korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře