Reklama
reklama

Brno je jedním z nejznečištěnějších měst v republice. Na prach lidé doplácejí zdravím

V Brně byl k 21. prosinci dvojnásobně překročen počet dnů, po které smí být překročen denní limit pro polétavý prach. Evropská směrnice, k jejímuž dodržování se Česko zavázalo, povoluje 35 dní v roce. Brno je tak nadále jedním z nejznečištěnějších měst v zemi, na což doplácejí lidé zhoršeným zdravím.

S touto informací o hodnotách polétavého prachu přišlo sdružení Děti Země. „Brno se tak opět přiřadilo k místům s nejvíce znečištěným ovzduším," uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země. Překročit maximální denní limit polétavého prachu v ovzduší lze jen pětatřicetkrát za rok.

Vysoká koncentrace prachu ve vzduchu vážně ohrožuje zdraví lidi. Prach totiž dráždí dýchací cesty a způsobuje potíže s dýchaním. Nejohroženější jsou lidé s chronickým onemocněním, například astmatici.

Největším znečišťovatelem ovzduší je doprava. Jedoucí auta vypouštějí oxid dusičitý. Je to dráždivý plyn, který je také součástí smogu. Způsobuje mnoho zdravotních komplikací, například srdečních či plicních onemocnění, a snižuje obranyschopnost těla.

V okamžiku, kdy je situace nejhorší odborníci doporučují hlavně lidem starším, dětem a nemocným - osobám trpícím srdečně cévními a respiračními chorobami - omezit pobyt ve venkovním prostředí. Není také vhodné venku sportovat. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně.Také doporučují zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C (ovoce,  zelenina), nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Komentáře