Reklama
reklama

Brno je jedním z nejznečištěnějších měst v republice. Na prach lidé doplácejí zdravím

V Brně byl k 21. prosinci dvojnásobně překročen počet dnů, po které smí být překročen denní limit pro polétavý prach. Evropská směrnice, k jejímuž dodržování se Česko zavázalo, povoluje 35 dní v roce. Brno je tak nadále jedním z nejznečištěnějších měst v zemi, na což doplácejí lidé zhoršeným zdravím.

S touto informací o hodnotách polétavého prachu přišlo sdružení Děti Země. „Brno se tak opět přiřadilo k místům s nejvíce znečištěným ovzduším," uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země. Překročit maximální denní limit polétavého prachu v ovzduší lze jen pětatřicetkrát za rok.

Vysoká koncentrace prachu ve vzduchu vážně ohrožuje zdraví lidi. Prach totiž dráždí dýchací cesty a způsobuje potíže s dýchaním. Nejohroženější jsou lidé s chronickým onemocněním, například astmatici.

Největším znečišťovatelem ovzduší je doprava. Jedoucí auta vypouštějí oxid dusičitý. Je to dráždivý plyn, který je také součástí smogu. Způsobuje mnoho zdravotních komplikací, například srdečních či plicních onemocnění, a snižuje obranyschopnost těla.

V okamžiku, kdy je situace nejhorší odborníci doporučují hlavně lidem starším, dětem a nemocným - osobám trpícím srdečně cévními a respiračními chorobami - omezit pobyt ve venkovním prostředí. Není také vhodné venku sportovat. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně.Také doporučují zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C (ovoce,  zelenina), nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře