Reklama
reklama

Brno Expat Centre pomáhá cizincům cítit se v Brně jako doma

Cizinci, kteří žijí v Brně nebo se do města chystají za prací, výzkumem či vzděláním, se stále častěji nerozpakují žádat o pomoc, jež jim usnadní orientaci ve městě. Jen za letošní první pololetí vyhledaly služby Brno Expat Centre téměř dvě stovky klientů s dotazy týkajícími se praktických aspektů života cizince v Brně.

„Můžete mi pomoct s překladem a zkontrolovat nájemní smlouvu před podpisem?“ obrátil se letos na kancelář BEC mladý informatik z Litvy pracující pro indickou společnost Infosys. Právě obtížnost orientovat se v českých zákonech a předpisech je jedním z častých témat konzultací. A lidé ze zahraničí dokáží ocenit pomoc organizace podporované městem.

Manažer BEC Jan Kopkáš připomíná, že právě díky vstřícnosti k cizincům se v Brně podařilo vytvořit zázemí i pro trojici indických inovátorů, kteří se zabývají způsoby efektivního fungování dávkovačů dezinfekce na ruce ve zdravotnických zařízeních a v Brně vyhráli soutěž podnikatelských týmů. „Pokud by vstřícné zázemí v Brně nenašli, mohli by se svým světovým produktem uvažovat o jiné lokalitě,“ poznamenal Kopkáš.

Základem fungování BEC, projektu unikátního v rámci celé České republiky, je odbornost, vstřícnost a komunikace v angličtině. V tomto jazyce centrum komunikuje s drtivou většinou klientů. Na experty z BEC se obrátili občané už z 80 různých zemí. Mezi klienty patří nejen lidé z Evropy, ale i USA, Japonska, Kolumbie či Austrálie.  

Nelze však zůstat pouze u rad a konzultací, byť velice potřebných. Důležité je také vytváření vzájemných kontaktů, osobní setkávání a udržování přátelských vazeb. „Proto BEC každoročně pořádá na dvě desítky odborných i neformálních setkání, seminářů, výletů a dalších veřejných akcí,“ uvedl rodilý Kanaďan Don Sparling, který organizaci spoluzakládal.

Akce BEC označují účastníci za významný zdroj kontaktů s dalšími zahraničními pracovníky, proto se i v nadcházejícím akademickém roce budou konat nejméně jednou měsíčně. Pravidelné zázemí pro setkávání nabízí i kancelář BEC v přízemí domu známého díky sídlu kina Scala.

„V září zahájíme již pátou sezónu. Vedle města Brna, se kterým jsme podepsali smlouvu o podpoře na další tři roky, spolupracujeme již se sedmi významnými mezinárodními firmami, jejichž zahraniční zaměstnanci našich služeb nejčastěji využívají,“ rekapituluje Vlastimil Veselý, spoluzakladatel BEC a předseda sdružení Brnopolis, které centrum provozuje.

Experti centra vítají nové zaměstnance přímo v partnerských firmách, kde jim radí, jaké první kroky po příjezdu do města podniknout i jak se orientovat v kulturním a společenském životě Brna. Každý měsíc se setkávají s nováčky z mezinárodních firem jako například GTS Lufthansa, Red Hat, Infosys, Honeywell, AT&T a další.

Podle údajů BEC mají cizinci nejčastější zájem o pomoc v oblasti bydlení a pobytu v České republice, hledání zaměstnání, zdravotních služeb a zázemí pro rodinu. Experti BEC tak nejen pomáhají zájemcům zorientovat se ve spleti českých úřadů, ale radí například i v oblasti dopravy, živnostenského podnikání či volnočasových aktivit. Úspěšně také pomohli mladé ženě z Rumunska, která potřebovala tlumočení při vyšetření podezření na těhotenskou cukrovku.

Oficiální statistiky tvrdí, že v Brně a okolí dlouhodobě pobývá kolem 30 tisíc cizinců (včetně občanů Slovenska, Vietnamu či Ukrajiny). V kreativních, manažerských, výzkumných a dalších odborných oblastí jich pracuje přibližně pět tisíc, včetně jejich rodin. Mezi alespoň občasné klienty BEC patří přibližně třetina z nich.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Mezi Kaštanovou a Olympií se cyklisté podél Svitavy stále nedostanou. Opravy dálničního mostu, pod kterým stezka vede, se prodloužily. Úsek se dá objet kolem Svratky. Zprovoznění svitavské stezky se...
17.07.2018 - 17:54
Radnice Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Náměstek brněnského primátora Martin Ander (Zelení) se vyjádřil k rozhodnutí vlády o brněnském hlavním nádraží, konkrétně o vyškrtnutí "brněnského metra" z plánů. Nevěří, že by primátor...
17.07.2018 - 11:45
Komentáře