Reklama
reklama

Brno Expat Centre pomáhá cizincům cítit se v Brně jako doma

Cizinci, kteří žijí v Brně nebo se do města chystají za prací, výzkumem či vzděláním, se stále častěji nerozpakují žádat o pomoc, jež jim usnadní orientaci ve městě. Jen za letošní první pololetí vyhledaly služby Brno Expat Centre téměř dvě stovky klientů s dotazy týkajícími se praktických aspektů života cizince v Brně.

„Můžete mi pomoct s překladem a zkontrolovat nájemní smlouvu před podpisem?“ obrátil se letos na kancelář BEC mladý informatik z Litvy pracující pro indickou společnost Infosys. Právě obtížnost orientovat se v českých zákonech a předpisech je jedním z častých témat konzultací. A lidé ze zahraničí dokáží ocenit pomoc organizace podporované městem.

Manažer BEC Jan Kopkáš připomíná, že právě díky vstřícnosti k cizincům se v Brně podařilo vytvořit zázemí i pro trojici indických inovátorů, kteří se zabývají způsoby efektivního fungování dávkovačů dezinfekce na ruce ve zdravotnických zařízeních a v Brně vyhráli soutěž podnikatelských týmů. „Pokud by vstřícné zázemí v Brně nenašli, mohli by se svým světovým produktem uvažovat o jiné lokalitě,“ poznamenal Kopkáš.

Základem fungování BEC, projektu unikátního v rámci celé České republiky, je odbornost, vstřícnost a komunikace v angličtině. V tomto jazyce centrum komunikuje s drtivou většinou klientů. Na experty z BEC se obrátili občané už z 80 různých zemí. Mezi klienty patří nejen lidé z Evropy, ale i USA, Japonska, Kolumbie či Austrálie.  

Nelze však zůstat pouze u rad a konzultací, byť velice potřebných. Důležité je také vytváření vzájemných kontaktů, osobní setkávání a udržování přátelských vazeb. „Proto BEC každoročně pořádá na dvě desítky odborných i neformálních setkání, seminářů, výletů a dalších veřejných akcí,“ uvedl rodilý Kanaďan Don Sparling, který organizaci spoluzakládal.

Akce BEC označují účastníci za významný zdroj kontaktů s dalšími zahraničními pracovníky, proto se i v nadcházejícím akademickém roce budou konat nejméně jednou měsíčně. Pravidelné zázemí pro setkávání nabízí i kancelář BEC v přízemí domu známého díky sídlu kina Scala.

„V září zahájíme již pátou sezónu. Vedle města Brna, se kterým jsme podepsali smlouvu o podpoře na další tři roky, spolupracujeme již se sedmi významnými mezinárodními firmami, jejichž zahraniční zaměstnanci našich služeb nejčastěji využívají,“ rekapituluje Vlastimil Veselý, spoluzakladatel BEC a předseda sdružení Brnopolis, které centrum provozuje.

Experti centra vítají nové zaměstnance přímo v partnerských firmách, kde jim radí, jaké první kroky po příjezdu do města podniknout i jak se orientovat v kulturním a společenském životě Brna. Každý měsíc se setkávají s nováčky z mezinárodních firem jako například GTS Lufthansa, Red Hat, Infosys, Honeywell, AT&T a další.

Podle údajů BEC mají cizinci nejčastější zájem o pomoc v oblasti bydlení a pobytu v České republice, hledání zaměstnání, zdravotních služeb a zázemí pro rodinu. Experti BEC tak nejen pomáhají zájemcům zorientovat se ve spleti českých úřadů, ale radí například i v oblasti dopravy, živnostenského podnikání či volnočasových aktivit. Úspěšně také pomohli mladé ženě z Rumunska, která potřebovala tlumočení při vyšetření podezření na těhotenskou cukrovku.

Oficiální statistiky tvrdí, že v Brně a okolí dlouhodobě pobývá kolem 30 tisíc cizinců (včetně občanů Slovenska, Vietnamu či Ukrajiny). V kreativních, manažerských, výzkumných a dalších odborných oblastí jich pracuje přibližně pět tisíc, včetně jejich rodin. Mezi alespoň občasné klienty BEC patří přibližně třetina z nich.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Komentáře