Reklama
reklama

Brno chce odkrýt historický železniční viadukt a postavit nový park

Na okraji historického centra města Brna a v místě dnešních železničních kolejí má vzniknout nový park pro volnočasové aktivity Brňanů. Zároveň dojde k odkrytí dnes částečně zasypaného dlouhého viaduktu, který je památkově chráněn, k obnově břehů podél řeky Svratky a k vytvoření oddechového prostoru v centru.

Radní města nyní schválili investiční záměr s názvem „Park podél starého železničního tělesa a revitalizace břehů Svratky v úseku ulic Heršpická–Kšírova“ a počítají s investicemi ve výši 861 milionu korun.

„Vzhledem k velkému objemu investice a nutné časové koordinaci s jinými veřejnými investicemi je projekt rozdělen do dvou částí, které lze připravovat i realizovat odděleně. Park podél řeky Svratky lze vzhledem k rozdílným podmínkám a připravenosti území pravého a levého břehu Svratky dále členit a realizovat po etapách,“ upozornil primátor Brna Roman Onderka s tím, že projekt parku a odkrytí historického železničního viaduktu počítá s přesunem železniční tratě do nové polohy a jeho cílem je rozšířit možnosti aktivního odpočinku Brňanů.

Park bude vybudován na ploše 5,5 hektarů v prostoru dnešního kolejiště mezi hlavním nádražím a řekou Svratkou. Obě části parku budou propojeny přemostěním řeky Svratky a budou napojeny na stávající pěší a cyklistické trasy. „Velice povedený je návrh odkrytí památkově chráněného viaduktu dnes „ukrytého“ v náspu kolejiště. U něj samozřejmě dojde k sanaci a rekonstrukci,“ dodal primátor Roman Onderka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře