Reklama
reklama

Brno čeká největší výluka vlaků v historii. Kvůli opravě viaduktu

Cestující čeká od 13. července na železnici v Brně výluka, která nemá svým rozsahem v posledních letech obdoby. Správa železniční dopravní cesty opraví historický viadukt přes Křenovou ulici, čímž se uzavře provoz z hlavního nádraží směrem na Českou Třebovou a Havlíčkův Brod. Expresní vlaky proto budou jezdit přes Brno - dolní nádraží, kde vznikne nástupiště, a zastaví i v Židenicích. Ostatní vlaky mnohem více vytíží další velká brněnská nádraží.

Výluka potrvá 30 dní, skončí 11. srpna. Vlaky EuroCity a expresní spoje budou jezdit mimořádně přes stanici Brno dolní nádraží. Rychlíky do Prahy budou začínat a končit v Králově Poli nebo na nádraží Brno-Slatina. Osobní vlaky do Blanska pojedou z Brna-Židenic, od Tišnova objedou hlavní nádraží po nákladním průtahu do Modřic. Souběžně s touto výlukou začnou dělníci pracovat i na trati mezi Rousínovem a Přerovem, všechny rychlíky z a do Bohumína a Olomouce nahradí autobusy.

 

„Brno čeká velká zatěžkávací zkouška. Tak rozsáhlou výluku železniční dopravy v novodobé historii nepamatujeme. Celých třicet dní bude zcela zastaven provoz od hlavního nádraží do Židenic, což si vyžádá náročná opatření, přestupy cestujících, provizorní nástupiště na brněnském dolním nádraží, odklony vlaků nebo změnu výchozích stanic. Přes naše maximální úsilí zajistit plynulost dopravy bude toto období znamenat pro naše cestující omezení a nepohodlí, za což se chceme omluvit a požádat všechny o pochopení,“ uvedl Pavel Karšulín, ředitel Krajského centra osobní dopravy v Brně a dodal: „Výluku plánujeme s dostatečným předstihem minimálně půl roku, veškerá opatření projednáváme s koordinátorem veřejné dopravy, společností KORDIS, a také s Dopravním podnikem města Brna, který je připraven operativně posilovat potřebné tramvajové linky.“

 

Dopravní podnik přesměruje šestku přes hlavní nádraží kvůli výluce ve Vídeňské ulici. "V Králově Poli bude čekat posilová tramvaj vždy na příjezd vlaku a dvojka ze Židenic bude jezdit ve špičce po čtyřech minutách," řekl vedoucí odboru dopravy dopravního podniku Jan Seitl. Dopravu z hlavního na dolní nádraží budou zajišťovat výhradně nízkopodlažní autobusy. Dopravní podnik zajistí, aby existovaly i přípoje na noční vlaky, které neskončí na hlavním nádraží. "Noční rozjezd od hlavního nádraží můžeme pozdržet až o deset minut a k některým vlakům vyjede speciální tramvajový spoj," doplnil Seitl.

 

Jaká omezení a změny Brno čekají
Vlaky EuroCity a expresní spoje budou stavět ve stanici Brno-dolní nádraží, odkud je na hlavní nádraží dopraví náhradní linky. Přesun bude trvat zhruba 10 minut
Rychlíky na Prahu přes Havlíčkův Brod budou jezdit z Brna-Králova Pole nebo Brna-Slatiny
Osobní vlaky na Blansko budou mít konečnou v Brně-Židenicích místo v Telnici
Vlaky na Tišnov objedou hlavní nádraží po nákladním průtahu do Modřic, kde bude následovat přestup na vlaky směr Břeclav
Dopravní podnik města Brna posílí linky MHD mezi hlavním nádražím, nádražím v Králově poli a Židenicemi. Celkem přibude sedm autobusových a sedm tramvajových spojů. Jedna tramvaj přitom pojme až čtyřnásobek cestujích co jeden autobus.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře