Reklama
reklama

Brno čeká největší výluka vlaků v historii. Kvůli opravě viaduktu

Cestující čeká od 13. července na železnici v Brně výluka, která nemá svým rozsahem v posledních letech obdoby. Správa železniční dopravní cesty opraví historický viadukt přes Křenovou ulici, čímž se uzavře provoz z hlavního nádraží směrem na Českou Třebovou a Havlíčkův Brod. Expresní vlaky proto budou jezdit přes Brno - dolní nádraží, kde vznikne nástupiště, a zastaví i v Židenicích. Ostatní vlaky mnohem více vytíží další velká brněnská nádraží.

Výluka potrvá 30 dní, skončí 11. srpna. Vlaky EuroCity a expresní spoje budou jezdit mimořádně přes stanici Brno dolní nádraží. Rychlíky do Prahy budou začínat a končit v Králově Poli nebo na nádraží Brno-Slatina. Osobní vlaky do Blanska pojedou z Brna-Židenic, od Tišnova objedou hlavní nádraží po nákladním průtahu do Modřic. Souběžně s touto výlukou začnou dělníci pracovat i na trati mezi Rousínovem a Přerovem, všechny rychlíky z a do Bohumína a Olomouce nahradí autobusy.

 

„Brno čeká velká zatěžkávací zkouška. Tak rozsáhlou výluku železniční dopravy v novodobé historii nepamatujeme. Celých třicet dní bude zcela zastaven provoz od hlavního nádraží do Židenic, což si vyžádá náročná opatření, přestupy cestujících, provizorní nástupiště na brněnském dolním nádraží, odklony vlaků nebo změnu výchozích stanic. Přes naše maximální úsilí zajistit plynulost dopravy bude toto období znamenat pro naše cestující omezení a nepohodlí, za což se chceme omluvit a požádat všechny o pochopení,“ uvedl Pavel Karšulín, ředitel Krajského centra osobní dopravy v Brně a dodal: „Výluku plánujeme s dostatečným předstihem minimálně půl roku, veškerá opatření projednáváme s koordinátorem veřejné dopravy, společností KORDIS, a také s Dopravním podnikem města Brna, který je připraven operativně posilovat potřebné tramvajové linky.“

 

Dopravní podnik přesměruje šestku přes hlavní nádraží kvůli výluce ve Vídeňské ulici. "V Králově Poli bude čekat posilová tramvaj vždy na příjezd vlaku a dvojka ze Židenic bude jezdit ve špičce po čtyřech minutách," řekl vedoucí odboru dopravy dopravního podniku Jan Seitl. Dopravu z hlavního na dolní nádraží budou zajišťovat výhradně nízkopodlažní autobusy. Dopravní podnik zajistí, aby existovaly i přípoje na noční vlaky, které neskončí na hlavním nádraží. "Noční rozjezd od hlavního nádraží můžeme pozdržet až o deset minut a k některým vlakům vyjede speciální tramvajový spoj," doplnil Seitl.

 

Jaká omezení a změny Brno čekají
Vlaky EuroCity a expresní spoje budou stavět ve stanici Brno-dolní nádraží, odkud je na hlavní nádraží dopraví náhradní linky. Přesun bude trvat zhruba 10 minut
Rychlíky na Prahu přes Havlíčkův Brod budou jezdit z Brna-Králova Pole nebo Brna-Slatiny
Osobní vlaky na Blansko budou mít konečnou v Brně-Židenicích místo v Telnici
Vlaky na Tišnov objedou hlavní nádraží po nákladním průtahu do Modřic, kde bude následovat přestup na vlaky směr Břeclav
Dopravní podnik města Brna posílí linky MHD mezi hlavním nádražím, nádražím v Králově poli a Židenicemi. Celkem přibude sedm autobusových a sedm tramvajových spojů. Jedna tramvaj přitom pojme až čtyřnásobek cestujích co jeden autobus.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře