Reklama
reklama

Brno bude opět čistit fasády od grafitti. Peněz na úklid má ale málo

Na vyčištění posprejovaných fasád domů v Brně půjdou z města témeř tři miliony korun. Příspěvek pokryje náklady na odstranění graffiti v ulicích Marešova, Nerudova, Skořepka, Tržní, Vídeňská nebo Trnitá. Loni byla ale částka, kterou radní uvolnili na čištění fasád, dvakrát vyšší.

"Vzhledem k novému zákonu o rozpočtovém určení daní, kvůli kterému přišlo město Brno na daňových výnosech o 200 milionů korun ročně s tím, že ze státního rozpočtu už také nedostává 48 milionů korun jako příspěvek na žáka, je částka na odstranění graffiti ve srovnání s minulými roky nižší. Nutno podotknout, že také v důsledku hospodářské krize je rozpočet města Brna na rok 2013 oproti rozpočtu z roku 2008 nižší o 750 milionů korun ročně," vysvětlil mluvčí magistrátu Pavel Žára. 

 

Pro odstraňování sprejerských kreseb se používají různé techniky: obnovení původního nátěru fasády přetřením nátěrovou hmotou původní barvy do pohledového celku; čištění chemické, gelem nebo agresivním oplachem, se používá na sklo, obklady, kovy a  výlohy; čištění opískováním – používá se na sochy, památníky; obnovení materiálu na kovových a dřevěných materiálech.

 

Seznam ulic, kterých se čištění týká:

Údolní, Marešova, Nerudova, Konečného nám., Obilní trh, nám. Míru, Pekařská, Pellicova, Hlídka, Mendlovo nám., Václavská, Hybešova, Křížova, Hlinky, Výstavní, Veletržní, Křížkovského, Křenová, Skořepka, Tržní, Zderadova, Zvonařka, Opuštěná, Řípská, Jana Babáka, Botanická, Smetanova, Slovanské nám., Tábor, Klusáčkova, Bubeníčkova, Gajdošova, Mikšíčkova, Podpísečná, Nopova, Nezamyslova, Gebauerova, Markéty Kuncové, Meluzínova, Stará osada, Jihlavská, Vltavská, Oderská, Sládkova, Jabloňová, Lidická, Štefánikova, Palackého tř., Staňkova, Šelepova, Chodská, Hradecká, Sportovní, Purkyňova, Veveří, Kounicova, Úvoz, Jana Uhra, Grohova, Gorkého, Nové sady, Křídlovická, Ostravská, Poříčí, Soukenická, Renneská tř., Vídeňská, Olomoucká, Trnitá, Táborská, Žabovřeská, Studánka.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře