Reklama
reklama

Brno bude mít jezdeckou sochu Jošta. Sochař na ní už pracuje

Brno bude mít svoji jezdeckou sochu, jejímž autorem je na základě vítězného soutěžního návrhu podaného ve výtvarné soutěži vyhlášené v roce 2012 akademický malíř Jaroslav Róna.

Róna již splnil veškeré legislativní a nutné úkony k tomu, aby Rada města Brna schválila smlouvu o dílo. Jezdecká socha bude vytvořena jako alegorie Odvahy, na počest moravského markraběte Jošta Lucemburského, a bude odlita z bronzu. Město Brno tak definitivně dokončí rekonstrukci Moravského náměstí, kde jsou již zastoupeny v podobě výtvarných děl všechny platónské ctnosti.

 

Socha bude odlita z bronzu v dílně Miloše Vacka. Výška sochy od povrchu dlažby po nejvyšší bod přilby jezdce bude 650 cm, výška od povrchu dlažby po hrot kopí 800 cm. Socha bude umístěna na Moravském náměstí u jihozápadního nároží kostela svatého Tomáše při ústí ulice Rašínovy. Socha bude samonosná, vyztužená vnitřní ocelovou konstrukcí, usazená ocelovými trny na již v místě instalovanou žulovou platformu spočívající na betonovém základu.

 

Město za sochu zaplatí 6,9 milionu korun a hotová bude nejpozději do 31. října 2015. Návrh malíře a sochaře Jaroslava Róny řada lidí kritizovala, socha má naddimenzované některé prvky a působí netradičně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře